ضربان غیرعادی قلب را جدی بگیرید..!


ضربان غیرعادی قلب را جدی بگیرید..!

ضربان غیرعادی قلب را جدی بگیرید..!

ضربان غیرعادی قلب 

ضربان طبیعی قلب از امواج الکتریکی که در سلولهای ضربان ساز موجود در گره های کوچک سینوسی دهلیزی دهلیز راست قلب آغاز می شود، منشأ میگیرد. از آنجا امواج به سرتاسر دهلیز راست و سپس دهلیز چپ منتشر می شود و در نهایت به بطن راست و چپ منتقل میگردد و موجب هماهنگی انقباض عضلاتی که خون را به تمام بدن تلمبه می کند، می شود. تعداد طبیعی ضربان قلب بین ۶۰ و ۱۰۰ ضربان در دقیقه و متوسط آن ۷۲ تا ۷۸ ضربان است. در قهرمانان ورزشی و افراد خیلی ورزیده ضربان قلب در حال استراحت ممکن است ۴۰ یا ۴۵ باشد و میزان طبیعی ضربان قلب در شیرخواران ممکن است به ۱۵۰ برسد. در اکثر افراد ضربان قلب هنگام دم کمی افزایش و هنگام بازدم اندکی کاهش مییابد. این پدیده آریتمی سینوسی خوانده می شود و طبیعی است.

کندی ضربان قلب

ضربان قلب کمتر از ۶۰ در دقیقه برادیکاردی خوانده می شود. «برادی» از ریشه یونانی و به معنی «کند» است. کندی ضربان قلب همراه با کم کاری تیروئید، یرقان، برخی اختلالات گوارشی، بیماری قلبی، و مصرف داروهای خاص بویژه مصرف بیش از حد دیژیتال دیده می شود. همانطور که قبلاً ذکر شد کندی ضربان قلب در حال استراحت در قهرمانان ورزشی شایع است. ضربان قلب بین ۴۰ و ۶۰ در دقیقه معمولا علائمی ایجاد نمی کند. کندی ضربان قلب که با ورزش یا هیجان افزایش نیابد معمولاً نشانه اختلال هدایت داخل قلبی (بلوک قلبی) است و باید در مورد آن با پزشک مشورت کنید. شروع ناگهانی افت ضربان قلب به زیر ۴۰ ضربان در دقیقه بویژه اگر همراه با درد قفسه سینه، خستگی، یا تنگی نفس باشد، نشانگر یک حمله قلبی جدید است و یک فوریت پزشکی میباشد.

تندی ضربان قلب

ضربان قلب بیش از ۱۰۰ در دقیقه تاکیکاردی خوانده می شود. «تاکی» از ریشه یونانی و به معنی «تند» است. علل بسیاری شامل پرکاری تیروئید، نارسایی قلب، کم خونی، خونریزی، عفونت ها، و مخدرها (مثل نیکوتین، کافئین، الکل، ماری جوآنا) وجود دارند.اگر متوجه ضربان تند و مداوم قلب خود شدید و یا در گردن و قفسه سینه خود احساس ضربان کردید به پزشک مراجعه کنید. گاهی ممکن است دچار شروع ناگهانی ضربان تند قلب که به آن تاکیکاردی حمله ای دهلیزی میگویند، شوید. این عارضه معمولاً در جوانی آغاز می شود و در طول زندگی تکرار می شود. اغلب هیچ گونه اختلال قابل تشخیص قلبی وجود ندارد و با وجود این که ممکن است هنگام حمله احساس ضعف و بی حالی کنید، این عارضه اساساً خوش خیم است. این حملات ممکن است در اثر اختلالات هیجانی، خستگی، سوء هاضمه، مصرف الکل یا دارو بروز کند. ضربان قلب ممکن است از ۱۴۰ تا ۲۵۰ ضربان در دقیقه تغییر کند. داروهای متعدد قلبی برای جلوگیری از این حملات در دسترس است. وقتی این حمله شروع شد دراز بکشید و آرام باشید. ایستادن تنها باعث افزایش شدت حمله می شود. هنگامی که با این حملات آشنایی پیدا کردید، روش های خاصی ممکن است برای توقف آنها به کار گرفته شود. با وجود این استفاده از این روشها هنگامی که تشخیص کاملاً مسجل شد باید توسط پزشک نشان داده شوند.سایر علل تاکیکاردی لرزش (فلوتر) دهلیزی، فیبریلاسیون دهلیزی، تاکیکاردی بطنی و نشانگان ولف - پارکینسون وایت " می باشد. کلیه این موارد مهم هستند و برای تشخیص آنها نوار قلبی و سایر آزمایشها ضروری است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد