قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / طاسی مو و انواع آن را بشناسید!!
طاسی مو
طاسی مو

طاسی مو و انواع آن را بشناسید!!

طاسی مو و انواع آن را بشناسید!!

طاسی مو و انواع آن 

١: طاسی (آلویسی) مادرزادی

در ۲ ماه اول زندگی، در اکثر نوزادان مناطقی از کم مویی و طاسی (alOpecia) در ناحیه پشت سر دیده میشود. وجود این وضیعت تا یک سالگی طبیعی است. به ندرت ممکن است طاسی کامل مادرزادی و دایمی در بعضی از نوزادان وجود داشته باشد. در این اختلال یا نوزاد بدون مو به دنیا می آید یا در ۶ ماه اول زندگی تمام موهایش می ریزند و موهای جدید جای آنها را نمی گیرند. ممکن است رشد مو تا ۵ سالگی طبیعی باشد و بعد از آن طاسی کامل ایجاد شود.

کم مویی (هایپوتریکوز؛ hypotrichosis) مادرزادی

عبارت است از فقدان نسبی موی سره در این اختلال ممکن است ساقه های مواز نظر ساختار، طبیعی و یا غیرطبیعی باشند.

طاسی (آلوپسی) مثلثی شکل (tringulara)

نوعی طاسی منطقهای مثلثی شکل و بدون بافت جوشگاهی (اسکار) است که معمولا به صورت یک طرفه و بر رویناحیه پیشانی گیجگاهی دیده می شود. این نوع طاسی، دایمی ولی غیر پیشرونده است.

والدین، معمولاً در سن ۳ تا ۶ سالگی فرزند خود متوجه این نوع طاسی میشوند. این طاسی نسبتاً شایع است و بهدرمان نیاز ندارد.

طاسی منطقه ای (alopecia areata) 

اختلالی با علت ناشناخته است که در آن لکه های جداگانه  از طاسی بر روی پوست سرافراد سالم، اعم از بزرگسالی یا کودک ایجاد میشود. چنانچه تعداد این لکه ها، محدود (از ۱ تا ۳) باشد پیش آگهی خوبی دارد و معمولاً ظرف یک سال، موهای این

مناطقی دوباره رشد میکنند. این بیماری کاملاً شایع است و ۱٪ افراد تا ۵۵ سالگی مبتلا به آن می شوند. خارش،تحریک یاراش وجود ندارد.

در بچه ها، شایعترین زمان ایجاد بیماری، ۴ تا ۵ سالگی است. در ۳۵٪ افرادی که قبل از ۲۰ سالگی دچار این بیماری می شوند سابقه فامیلی بیماری مزبور وجود دارد. میزان بروز آتوپی (آلرژی) در بیمار و اعضای فامیل او افزایش نشان می دهد و همچنین احتمالی وجود بعضی از بیماری های خود ایمنی (مثل التهاب تیرویید، ویتیلیگو، دیابت شیرین، بیماری آدیسون و کم خونی وخیم) در این افراد بیشتر است.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *