قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماریها با سرد نوشها و دمنوشهای گیاهی / طبقه بندی درمانی گیاهان بر اساس خواص دارویی آن ها
طبقه بندی درمانی گیاهان بر اساس خواص دارویی آن ها
طبقه بندی درمانی گیاهان بر اساس خواص دارویی آن ها

طبقه بندی درمانی گیاهان بر اساس خواص دارویی آن ها

طبقه بندی درمانی گیاهان بر اساس خواص دارویی آن ها

طبقه بندی درمانی گیاهان

۱- گیاهان جادویی: این گیاهان توسط عده ای که اعتقاد به اسرارآمیز بودن آن ها دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. آنها می پندارند که این گیاهان موجب رو آوردن بخت و اقبال به انسان هستند. بعضی از آنها خاصیت دارویی دارند، ولی مردم آنها را بیشتر جهت به دست آوردن شانس و سعادت مورد استفاده قرار می دهند. غالباً آنها را در کیسه ای به گردن می آویزند. گروهی دیگر نیز گیاهان را در کیف دستی یا جیب خود حمل می کنند؛ این گیاهان عبارتند از:

ریشهٔ گیاه آدم و حوا، ریشهٔ نوشدارو، شاه بلوط هندی، گیاه پنج انگشت، گیاه مقدس، چوب صندل مقدس خدا، ریشهٔ شنبل، باقلا و لوبیای تونکو و گیاه هوم یا مهرگیاه ….

۲- گیاهان کرم کش: این گیاهان همگی دفع کنندهٔ کرم کدو و سایر انگل های معده و روده هستند. این انگل ها در افرادی وجود دارند که قادر به نگهداری از خود نبوده، از بهداشت و نظافت دوری می کنند. گیاهانی که جزو انگل کش ها قرار دارند. عبارتند از:

پوست نارون قرمز،دانه بذرک، انار، تخم کدو تنبل، افسنتین، برنجاسف

3.  گیاهان معطر،  ضد نفخ و بادشکن: این گیاهان عموما خوش طعم و تندمزہ بوده، برایمعطر کردن سایر داروها به کار می روند.

آنها مانند مسهل از به وجود آمدن دردهای انسدادی روده، پیشگیری می نمایند. از این گیاهان جهت رهایی بدن از گازهای روده نیز استفاده میشود. این گیاهان عبارتند از:

تخم بادیان رومی (انیسون)، زیره سیاه، تخم هل، تخم کرفس، تخم گشنیز، ریشهٔ جعفری، نعناع، کاکوتی، مرزنگوش،پونه، زنجبیل، بومادران و… اغلب این گیاهان در صورت مخلوط شدن با غذا از ایجاد گاز در معده و روده جلوگیری می نمایند این گیاهان برای تسهیل در هضم غذا مؤثر هستند. بهتر است از گیاهان فوق در زندگی روزانه خود استفاده نماییم.

4- گیاهان قابض: این گیاهان برای انقباض بافتهای بدن مصرف می شوند. ترکیبات نباتی موجود در این گیاهان هنگام نیاز بافت های بدن به هنگام انقباض، مورد استفاده قرار می گیرند. آنها عبارتند از:

توت قرمز، پوست توت سیاه، گیلاس، بیدسیاه، پوستهٔ بادام روغنی، کلپوره، زیره، سماق، خاکشی، مازو و….

۵- گیاهان رنگرزی: این گیاهان، جهت رنگ کردن لباس ها و رنگ موی سر به کار گرفته شده است بعدها از آنها در صنایع، ساخت وسایل آرایشی، تقویت مو، رنگرزی لباس ها و…. استفاده میشود. نام این گیاهان و رنگ های به دست آمده از آنها به قرار زیر است: برگهای حنا و مهر طلایی برای زرد، ریشهٔ روناس برای قرمز، برنجاسف برای سبز، زعفران برای قرمز، برگ های سماق برای قهوه ای، پوست گردو برای قهوه ای و….. استفاده می شوند.

6- گیاهان مُدر: از این گیاهان زمانی که کلیهٔ بیمار در حالات روحی مانند هیجان و غضب و مانند این ها درست کار نمی کرد و ادرار قطع می شد، جهت بالا بردن میزان، دفع اوره استفاده می شده است. همچنین زمانی که کلیه ها به اندازهٔ کافی فعال نبودند. این گیاهان مصرف می شدند.

ریشهٔ ترب کوهی، میوه درخت عرعر، رازیانه، صنوبر، علف قلابدار، توت فرنگی، دانه های هندوانه و… مشکل این است که اغلب مردم تمایل دارند به مقدار زیاد از خوراکی های بدون اوره استفاده نمایند که باعث تحریک بیش از حد کلیه ها میگردد.

اوره: حاصل تجزیهٔ نهایی پروتئین ها در پستانداران می باشد. در کبد از آمونیاک تولید میشود و واردخون میگردد. مقدار آن ۰/۲ تا ۰/۴ گرم در لیتر است و سپس به وسیلهٔ کلیه ها از راه ادرار دفع میشود

مقدار آن در خون با تغییر اعمال کبد و کلیه و هم چنین میزان پروتئین و آب دریافتی بدن تغییر می کند. مقدار دفع ادراری آن ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز میباشد. برای اطمینان از عمل کلیه ها، هم اوره و هم کراتینین پلاسما باید گاهی اندازه گیری شوند. مقداری از آن در نتیجهٔ کار کردن و فرسوده شدن و از میان رفتن بافت های بدن حاصلمی شود

7.گیاهان معطر و خوشبو: از این گیاهان که بخور بعضی از آنها اثرات درمانی مطبوعی هم دارد، در ساخت عطرها و… استفاده می شود. ایرانیان باستان و یونانیان از مصرف کنندگان پروپا قرص این گیاهان بوده اند. این گیاهان در چین هم به عمل آمد. فهرست آنها به قرار زیر است.

گل های استوقدوس، چوب صندل، وانیل، بهار نارنج، گل پنج برگ، برگهای اکالیپتوس، نعناع، پونه، کاکوتی، تخم گشنیز و …

۸- گیاهان ملین: این گیاهان غدد روده را تحریک کرده، باعث ترشح آنان و تحریک روده می گردند. این ها همان داروهایی هستند که اکنون در داروخانه ها به نام ملین در دسترس مردم قرار دارند.

گیاهان ملین عبارتند از: خیساندهٔ زرشک، ریواس، دانهٔ بذرک ، تخم کتان، گل سرخ کاشان، گل ختمی، کدو حلوایی، اسفرزه، ثعلب، ریشهٔ شیرین بیان، غوزهٔ پنبه، سنا و…

۹- گیاهان مخصوص اعصاب: خاصیت اساسی این گیاهان، تعدیل مشکلات عصبیمیباشد. این گیاهان در کسانی که در معرض فشارها و تشنجهای بی مورد عصبی قرار گرفته اند. تأثیری آرام بخش دارد.

آنها عبارتند از: دارواش، مخمر آبجو، اکلیل کوهی، ریحان، گل شاه پسند، بذر کرفس، گل رازک، گل بهار نارنج، بیدمشک، تارونه، فلفل قرمز و…

۱۰- گیاهان مسهل: این گیاهان مانند ملین ها هستند. تنها فرق آنها در این است کهبسیار قوی تر بوده، دارای اثرات بیشتری روی شکم و روده می باشند. و عبارتند از:

برگهای سنا، پوستهٔ سنجد تلخ، ساقه های زیرزمینی مهر گیاه و….

۱۱- گیاهان خلط آور: این گیاهان باعث اصلاح کمیت و کیفیت ترشحات محاطی گردید… دفع آنها را در هنگام سرماخوردگی و سرفه تسهیل کرده، از سوزش و خارش گلو نیز ممانعت می نمایند. فهرست این گیاهان به قرار زیر میباشد:

گل گاوزبان، برگ های گزنه، پوستگیلاس، برخی از انواع خرما و…

12. گیاهان مقوی: این گونه گیاهان به دو بخش تقسیم می شوند:

۱- تقویت کننده های ساده که بانوان جهت نیازهای ویژه خود به کار می گیرند.

۲- معده که جهت تقویت اشتها و بالا بردن بهره دهی غذایی استفاده میگردد. عبارتنداز:

زنجبیل ، انجدام رومی اکلیل کوهی، آب توت، توسکا

 تقویت کننده های معده عبارتند از: ریشهٔ توت سیاه، زنجبیل شامی، توت فرنگی وحشی، آویشن و… 

 علاوه  بر  موادبالا  گیاهان را می توانید در سالاد، ترشی، به صورت ادویه: گیاهان مخصوص استحمام، مراقبت از پوست، به عنوان طراوت بخش اطاق و هوا و… مورد استفاده قرار دهید.

به این طبقه بندی موارد دیگری را میتوان در ارتباط با تأثیر شفابخشی گیاهان اضافه نمود.

مانند:

۱۳- گیاهان تلخ

۱۴- ضدالتهاب ها

۱۵- گیاهان معرق

۱۶- گیاهان کاهش دهندهٔ تعریق

۱۷- گیاهان لعابدار

۱۸- گیاهان خلط آور و قی آور

۱۹- خلط آور محرک

۲۰- گیاهان ضدسرفه

۲۱- گیاهان مسهل صفرا

۲۲- گیاهان مقوی قلب

۲۳- ضد تصلب شرائین

۲۴- ضد فشار خون

۲۵- ضد دیابت

۲۶- امراض زنانه

۲۷- ضد استفراغ

۲۸- ضد تومور

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *