قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماریها با سرد نوشها و دمنوشهای گیاهی / طرز تهیه ی انواع سکنجبین و خواص درمانی آنها
سکنجبین راوندی معتدل
سکنجبین راوندی معتدل

طرز تهیه ی انواع سکنجبین و خواص درمانی آنها

طرز تهیه ی انواع سکنجبین و خواص درمانی آنها

سکنجبین راوندی معتدل

مدر است و برای کاهش تب و رفع سوءهاضمه و برای کبد و رفع انسداد مفید است.

%d8%b3%da%a9%d9%86%d8%ac%d8%a8%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%a7%d8%b3%d9%86%db%8c

تخم کرفس ۴۰ گرم، تخم رازیانه ۴۰ گرم، تخم کاسنی ۴۰ گرم، ریشهٔ کرفس ۲۸ گرم، ریشهٔ بادیان ۲۸ گرم، ریشهٔ کاسنی ۹۶ گرم، مغز تخم بادرنگ ۸۴ گرم و مغز تخم خربزه ۸۴ گرم، همه را نیم کوب کرده، در ۱۰ لیتر آب و ۵۰۰ گرم گلاب و ۵۰۰ گرم سرکه شب بخیسانند و ۱۲۰ گرم ریوند چینی را در کیسهٔ کتانی ریخته و سر آن را بسته در مجموع بیندازند و آهسته بجوشانند و مرتب کیسه را بمالند و به هم بزنند وقتی که ۳ کیلوگرم مایعماند، صاف کرده با ۳ کیلوگرم شکر مخلوط و قوام آورند. مقدار مصرف هر بار CC ۶۰ است.

نسخهٔ دیگری برای سکنجبین راوندی

این نوع مدر است و برای ضعف کبد و تبهای گرم و بازکردن گرفتگی ها مفید و شفابخش است.مغز تخم خیار ۹۶ گرم، مغز تخم خربزه ۴۸ گرم، تخم کاسنی ۶۰ گرم، پوست ریشهٔ کاسنی ۶۰ گرم، بادیان ۱۲ گرم، پوست ریشهٔ بادیان ۱۲ گرم، انیسون ۱۲ گرم، ریوند چینی ۸۰ گرم و شکر ۳۰۰۰ گرم. گیاهان را نیم کوب کرده در ۹ لیتر آب و نیم لیتر گلاب و نیم لیتر سرکه شب بخیسانند و صبح روز بعد ریوند چینی را ساییده در کیسهٔ کتانی ریخته و سر آن را محکم بسته در مجموع بیندازند و بجوشانند و مرتبا کیسه را بمالند و به هم بزنند تا حدود ۳ لیتر بماند آن را صاف نموده و با شکر مخلوط کرده و قوام آورند. مقدار مصرف هر بار CC ۶۰ است.

این سکنجبین ملین مزاج است وبرای درد کبد و باز کردن انسداد مفید است.ریوند چینی ۱۶۰گرم، تربد سفید ۸۰گرم، غاریقون سفید ۸۰گرم، بسفایج ۸۰گرم، تخم کاسنی ۸۰گرم، و زنجبیل ۱۲گرم. مجموع را نیم کوب کرده در ۵کیلوگرم آب بجوشانند تا یک چهارم آن کم شود وسه چهارم بماند. سپس ۳کیلوگرم شکرسرخ و ۵۰۰گرم سرکه داخل آن نموده بجوشانند تا قوام آید. میزان مصرف هر بار ۶۰گرم است.

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *