قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / عامل اصلی بیماری اریون در کودکان چیست؟
بیماری اریون در کودکان
بیماری اریون در کودکان

عامل اصلی بیماری اریون در کودکان چیست؟

عامل اصلی بیماری اریون در کودکان چیست؟

نشانه های بیماری اریون در کودکان چیست؟

حدود سی درصد از کودکان بیمار هیچ نشانهٔ آشکاری ندارند. این نوع موارد را اوریون تحت درمانگاهی یا بدون نشانه مینامند. علائم بیماری حدود هجده روز پس از آلودشدن، به صورت تب، سردرد و از دست دادن اشتها ظاهر می شود. گاهی اوقات ۲۵ روز طول میکشد تا سرفهٔ ناشی از بیماری آشکار گردد. درد، بی قراری و تورم یکی از غددبزاقی، نشانه هایی هستند که ۲۴ ساعت پس از پدید آمدن نخستین علائم بیماری مطرح می شوند.

به طور معمول یک یا هردو غدهٔ بزاقی بناگوشی درگیر می شوند. این غدد در بالای استخوان فک پایین و در جلوگوش ها قرار دارند. سایر غددبزاقی در پایین فک پایینی هستند. درد غددبزاقی به هنگام جویدن غذایا نوشیدن آب میوه افزایش مییابد. غدد به هرگونه لمسی حساسی هستند و در صورتی که تورم در بیشترین حد خود باشد، درجه حرارت بدن تا ۳۸/۶ الی ۳۹ درجه افزایش مییابد. در مدت یک هفته، از میزان درد و تورم کاسته می شود، هرچند ممکن است سایر غددبزاقی نیز متورم شوند.

نحوه انتقال بیماری چگونه است؟

انتقال بیماری بیشتر از طریق تماس مستقیم با بزاق دهان مثلا با بوسیدن بیمار یا از طریق تنفس هوای آلوده به ویروس ناشی از سرفه‌های بیمار است و یا به طور غیرمستقیم از راه ظروف آلوده به بزاق فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می‌گردد. ویروس از 3-2 روز قبل از تورم تا حدود 9 روز بعد از آن از بزاق دفع می‌گردد. لذا توصیه به خانه ماندن فرد مبتلا و جداسازی ظروف مورد استفاده تا حدود 9 روز پس از شروع علائم بیماری می‌گردد. البته با توجه به دفع ویروس از بزاق قبل از شروع علائم، کنترل کامل بیماری مشکل می‌باشد.

بیشترین زمان شیوع بیماری چه فصلی است؟

علل شایع ابتلا، اواخر زمستان و اوایل بهار می‌باشد که البته در صورت ایجاد اپیدمی، بیماری در تمامی فصول سال دیده می‌شود.

علایم بیماری اوریون چیست؟

علائم بیماری 14 تا 21 روز بعد از تماس و معمولا تظاهرات بیماری خود را به صورت سردرد، گلودرد خفیف، تب بالا، کم اشتهایی، خستگی و درد عضلانی نشان می‌دهد. شایع‌ترین تظاهرات بالینی در افراد را تورم غدد بزاقی (بخصوص غدد بزاقی بناگوش)‌ تشکیل می‌‌‌دهد.تورم غدد بزاقی بناگوشی دردناک هستند و جویدن و غذا خوردن (به دلیل ترشح بزاق)‌ مزید بر علت می‌‌شود.

بیماری اوریون چه عوارضی به دنبال می‌تواند داشته باشد؟

تورم بیضه‌ها (ارکیدیت): این عارضه شایع‌ترین عارضه بیماری در مبتلایان بعد از بلوغ می‌باشد که تا حدود یک سوم افراد بالغ مبتلا به بیماری دچار آن می‌شوند. این عارضه که با تب بالا، درد شدید بیضه‌ها و تورم و قرمزی کیسه بیضه‌ها همراه است در حدود 10 درصد افراد مبتلا باعث مشکلات نازایی می‌گردد. البته این تصور عامه که فرد مبتلا به بیماری اوریون نباید حرکت کند زیرا ممکن است بیضه‌ها متورم شوند از آنجا منشاء می‌گیرد که این عارضه معمولا حدود 10 روز پس از تورم غدد بزاقی ایجاد می‌شود و لذا آن را به حرکت کردن بیمار نسبت می‌دهند که البته مورد قبول نمی‌باشد.

 

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *