قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / عامل اصلی تب خال در کودکان چیست؟
تب خال در کودکان
تب خال در کودکان

عامل اصلی تب خال در کودکان چیست؟

عامل اصلی تب خال در کودکان چیست؟

تب خال در کودکان و علت آن

ممکن است کودک در سنین یک تا چهار سالگی به عفونت ویروسی دهان مبتلا شود. عامل این بیماری، ویروسی است به نام هرپس سیمپلکس که موجب پدید آمدن تاول هایی ریز و شفاف در دهان می شود که گاه باز شده و دردناک اند.

این بیماری،واگیردار بوده و در خانواده های کمدرآمد رواج بیشتری دارد. بیش از نیمی از مردم در دوران کودکی و یا نوجوانی به این بیماری گرفتار می شوند و سپس برای تمام عمر ویروس و پادتن ضدویروس را با خود حمل می کنند. به هر حال، بیماری فقط در زمانی واگیردار است که ویروس فعال بوده و موجب پیدایش نشانه های بیماری شود. ویروس هرپس سیمپلکس دو نوع دارد که هر یک نقاط مختلفی از بدن را متأثر میسازند

_ejournals_476_2014_may-august_images_ijcpd-07-140-g004

نوعی که بیشتر با آن روبهرو می شوید، سبب ایجاد تاول در دهان کودکتان میگردد. اگرچه این بیماری دردناک بوده و میتواند بار دیگر روی دهد، اما بیماری علت بیماری دو نوع ویروسی که باعث بیماری می شوند، عبارتاند از هرپس سیمپلکس نوع یک و هرپس سیمپلکس نوع دو، گونهٔ نخست به طور معمول باعث عفونت در نواحی بالای کمر میشود و نوع دوم، نواحی زیر کمر (روی پوست و اندام های تناسلی) را مبتلا میسازد، همچنین می تواندنوزاد را به هنگام تولد آلوده کند. پس از این که بیماری به ظاهر از میان رفت، ویروس بیماری در سلولهای عصبی ناحیهٔ زیرین پوست و یا پوست، به صورت نهفته زنده میماند.

فرد بیمار ممکن است تاآخر عمر حامل ویروس باشد (در حدود پنجاه درصد مردم ویروس را با خود حمل می کنند ولی ناقل آن نیستند مگر این که ویروس دوباره فعال شود). این ویروس پس از ماه ها یا سال ها در اثر تحریکاتی همچون نور شدید افتاب، تب و فشارهای روحی، بار دیگر فعال شده و باعث بروز بیماری میشود. بیش از نیمی از نوزادان، نوعی پادتن علیه این ویروس را با خود دارند که از مادر خود گرفته اند. این کودکان تا شش ماهگی می توانند در برابر این بیماری مقاومت کنند. بر خلاف سایر بیماری های کودکان، ابتلا به این بیماری موجب مصونیت دائمی کودک نمی شود، از این رو بیماری بار دیگر می تواند روی دهد.

به هر حال، تشخیص این که بیماری جدید بوده و یا ناشی از فعال شدن دوبارهٔ ویروس قبلی است، به سادگی میسرنیست.هرپس سیمپلکس نوع یک در بزاق، پوست، ادرار، زخم و مدفوع شخص بیمار وجود دارد که البته رایج ترین شیوهٔ انتقال عفونت، از طریق بزاق (بوسیدن و یا خوردن مشترک غذا) است.هرپس سیمپلکس نوع دو از طریق تماس جنسی ایجاد شده و ناحیهٔ تناسلی را آلوده میسازد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *