قالب وردپرس درنا توس
خانه / عامل میخچه پا چیست؟!
میخچه
میخچه

عامل میخچه پا چیست؟!

عامل میخچه پا چیست؟!

پینه (Callus) منطقه ای سفت و بیش از حد شاخی شده از پوست است که در واکنش به تماس یا فشار مکرر، نسبتاً ضخیم و سخت شده است. پینه اغلب بر روی دستها یا پاها ایجاد می شود و معمولاً زیان بخش نیست ولی گاهی ممکن است عفونی شود. برداشتن وزنه های سنگین بدون استفاده از دستکش می تواند موجب بروز پینه در کف دست شود و پوشیدن کفش های تنگ اغلب به بروز پینه کف پاها می انجامد. همچنین ممکن است در محلی تماسی انگشتان دست نوازندگان آلاتموسیقی با سیم، پینه ایجاد شود که البته در این موارد وجود پینه به کاهش درد ناشی از تماسی مدوام با سیم کمک می کند. در کف پای رقصندهها، انگشتان دست افرادی که دایماً به بازیهای ویدیویی می پردازند (به ویژه اگر کنترلدستگاه به شکل D طراحی نشده باشد) و نیز انگشتان دست نویسندگان نیز ممکن است پینه ایجاد شود. میخچه (clavus یا corn) نوع خاصی ازپینه است که معمولاً به شکل پوست مردهای بر روی سطح نازک یا صاف و بدون موی پوست (به ویژه در ناحیه پشت انگشتان پایا دست) ایجاد می شود. میخچه گاهی بر رویسطوح ضخیمتر پوست کف دست یا پا دیده می شود. در صورتی که پس ازبرداشتن میخچه به وسیله جراحی، فشار همچنان ادامه داشته باشد پوست بهرشد خود به شکل میخچه ادامه خواهد داد.

میخچه های سخت بر روی سطوح خشک و صاف پوست و میخچه های نرم بر روی سطوح نرم و مرطوب پوست (اغلب در بین دو انگشت مجاور) ایجاد می شوند. در هر دو فرم، مزکز میخچه نرم نیست بلکه سفت است. پینه ها اگر چه اغلب در پا ایجاد می شوند ممکن است در هر نقطه از بدن نیز در واکنش به فشار متوسط و دایمی بهوجود بیایند.

اگر ناخن انگشت دست یا پا به طور دایم به پوست انگشت مجاور خود مالیده شود ممکن است میخچه در لبه ناخن به وجود آید. ممکن است درمان این نوع میخچه ها مشکل باشد زیرا اغلب، علت ایجاد آن ها، ناخن است. بعضی از سموم مثل ارسنیک و برخی بیماری ها مانند سیفیلیس می توانند موجب بروز پینه شوند. در دوندگان، پینه های بسیار ضخیم در ناحیه گوشتی زیر انگشتان، در انتهای کف پا ایجاد میشود. روش درمانی شایع، تراشیدن یا ساییدن پینه است.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *