عجله در درمان لکه مادرزادی جایی ندارد …


عجله در درمان لکه مادرزادی جایی ندارد …

عجله در درمان لکه مادرزادی جایی ندارد ...

 

 لکه مادرزادی چیست ؟

 لکه مادزادی، قطعات کم رنگ بر روی پوست هستند که به علت جمع شدن رگ کوچک خونی در زیر سطح پوست ایجاد می شوند. 

 انواع لکه مادرزادی

 این لکه که ممکن است مسطح و یا برجسته باشند امکان دارد که از ابتدای تولد وجود باشند و یا در ماه اولیه پس از تولد ظاهر شوند.لکه مادرزادی قهوه ای رنگ، مدور هستند و ممکن است روی سطح آنها مو رشد کند  به این نوع لکه خال هم میگویند این خالها دایمی هستند و نباید توسط جز پزشک متخصص دستکاری شوند.نوع دیگری از لکه کوچک، صورتی رنگ و به شکل تار عنکبوت هستند که در پشت گردن ، بالای پلک و روی بینی دیده می شوند. این لکه ها معمولاً در طی چند سال از وند.نوع دیگری از لکه که شبیه به کبودی آبی رنگ روی پوست نمایان می شوند، بار بین افراد سیاه پوست یا کسانی که پوست تیره دارند دیده می شود. این لکه ها برپایین کمر و یا روی باسن ظاهر می شود. این لکه معمولاً در طی چند سال از روند توت فرنگی شکل، نوع دیگری از لکه ها است.این نوع لکه قرمز رنگ و برآمده به صورت ناهموار بر روی پوست وجود دارد و شکل آن نیز شبیه به توت فرنگی همین دلیل نام آن را لکه توت فرنگی Strawberry naevus گذاشته اند.لکه معمولاً تا سن ۵ سالگی از بین می روند. ولی تا قبل از این سن به شکل کی بزرگ می شوند و با بزرگ شدن گاهی تیره تر و گاهی روشنتر می شوند، این ادامه دارد تا این که تا سن پنج سالگی به تدریج ناپدید می شوند.این نوع لکه در بین دختران شایعتر است و گاهی اوقات خود به خود از لکه مقدار کمی خون جاریمی شود. نوع دیگری از لکه به نام لکه  شرابی رنگ وجود دارد که دقیقاً شبیه به نامشاست: یعنی لکه ای شرابی رنگ بر روی پوست.این لکه معمولا روی صورت، پیشانی و یادست و پا مشاهده می شود و قاعدتاً اندازه  آن بزرگ است. این نوع لکه بیشتر از انواعدیگر موجب پریشانی و آزردگی می شود زیرا پایدار است و از بین نمی رود، اگر چه امکان دارد کمرنگ شده و یا متمایل به رنگ صورتی شود.این نوع لکه در بین کودکان با پوست سفید و بور شایعتر است. 

درمان لکه مادرزادی

 مهمترین مسئله این است که نباید در امر درمان عجله کرد زیرا بسیاری از خال مادرزادی به خودی خود و به مرور زمان برطرف می شوند. اگر لکه توت فرنگی شکل خونریزی کرد، روی آن گاز پانسمان یا دستمال تمیز قرار دهید خونریزی از این نوع لکه ناچیز است و پس از حدود یک دقیقه متوقف می شود.اگر لکه ناخوشایند و بد منظره است و شما و فرزندتان را آزرده خاطر میکندمی توانید از کرم مخصوص برای پوشاندن و محو کردن موقت ناحیه استفاده کنید.سعی کنید نسبت به لکه و خالی فرزندتان خودتان را ناراحت و نگران نشان ندهید وموضوع را بی اهمیت جلوه دهید. 

اقدام پزشک برای  لکه مادرزادی

 اگر خال و لکه تغییر شکل داد و یا موجبات نگرانی و آزردگی شما یا فرزندتان را فراهم کرد، به منظور مشورت و شناسایی نوع لکه به پزشک مراجعه کنید.اگر لکه و یا خال مادرزادی ناخوشایند و زشت جلوه کند ممکن است پزشک شما را به متخصص جراحی پلاستیک معرفی کند.لکه و خال مادزادی از طریق تکنیک پیشرفته وسیعی از قبیل لیزر درمانی و تاتوی پزشکی (خالکوبی) قابل درمان می باشند.همچنین پزشک در صورت موافقت شما میتواند برای گریم و پوششموقت ناحیه، داروی پوشش دهنده مخصوص را تجویز نماید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد