قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / عرق بابونه و همه خواص آن
عرق بابونه

عرق بابونه و همه خواص آن

عرق بابونه و همه خواص آن

عرق بابونه

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی عرق بابونه است.به طور کلی به تعدادی از گیاهان گفته می شود که از خانواده گیاهان Compositae تیره  فرعی  Radiae  ولی از جنس ها و گونه های مختلف و متفاوت می باشند. از نظر شکل خارجی تا حدودی شبیه به همهستند ضمن این که اختلافاتی کم و بیش در آنها وجود دارد.

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی تمام اعضای گیاه دارای اسانس بسیار قویاست که شامل نوعی الکل به نام بورنئول یا کامفول است و به علاوهدارای مقداری از انواع ترپن ها و سایر مواد می باشد که منشا بوی قوی متصاعده از گیاه در اثر مالش است.

نام ها دیگر:در کتب طب سنتی بانام های اقحوان ، اقحوان کبیر ،  و بابونه  گاوی و کرکاش و کرکیش نام برده می شود . به فرانسوی  Matricaire commune وGrande camomille   و به  انگلیسی Feverfew  و parthenium  و whitewort  نامیده میشود. گیاهی است از خانواده Compositae    نام علمی آن   chrysanthemum     تیره  فرعی Rediae  و می باشد. در برخی مدارک، گیاه شناسان 513 – Tanacetum parthenium ru: انگلیسی امریکایی گیاه را باکرده اند.

خواص عرق بابونه

درمان گیاهی تسکین تب

از بابونه و عرق بابونه  کبیر به عنوان ضد اسپاسم و برای تسکین تب استفاده می شود و تنطور آن حشره کش است.

درمان گیاهی ورم تحال

سنگ مثانه را خرد می کند، برای درد مثانه، ورم طحال، استسقا و رفع صدا و درد معده نافع است.

داروی گیاهی تقویت بینایی

در استعمال خارجی برای تقویت بینایی مفید است.

داروی گیاهی رقیق کننده خون

اگر به همراه عسل خورده شود مدر قوی است و رقیق کننده  خون منجمد در مثانه، معده و مسکن دردهای آن می باشد، شیاف آن در مهبل قاعده آور قوی و برای تقویت نیروی جنسی مؤثر است.

درمان گیاهی کاهش خون

در آزمایشی که در مورد اثر گل و عرق بابونه کبیر بر روی میگرن انجام گرفت، نشان داده شد که این گیاه ممکن است برای کاهش فشار خون نیز مؤثر باشد. فشار خون بالا یکی از اختلالات جدی است که نیاز به دقت و مراقبت شدید پزشکی دارد. مصرف گل و عرق بابونه کبیر هیچ عوارض جانبی نامساعدی بیش از داروهای شیمیایی صنعتی استاندارد فشار خون ندارد.

درمان گیاهی اختلالات هاضمه

گل و عرق بابونه کبیر شبیه گیاه هم خانواده اش بابونه  رومی محتوی ماده  مؤثر شیمیایی است که عضلات نرم مجاری هاضمه راآرام می کند و اثر ضد اسپاسم دارد. بنابراین توصیه می شود اشخاصی که اختلالات سوء هاضمه دارند، خوردن گل  و عرق بابونه کبیر را بعد از هر غذا آزمایش کنند.

داروی گیاهی رفع ناراحتی های زنانه 

خاصیت ضد اسپاسم گل و عرق بابونه کبیر نه فقط عضلات نرم مجاری هاضمه بلکه عضلات نرم رحم را نیز آرام می کند. احتمالا یکی از دلایل تأثیر بابونه کبیر بر روی میگرن، توانایی این گیاه در خنثی کردن آثار زیان آور موادی است به نام پروستاگلاندین. دربدن پروستاگلاندین ها مواد بیولوژیکی بسیار فعال هستند که با دردها و التهاب ها در قسمتهای مختلف بدن ارتباط دارند و همچنین درگرفتگی و انقباض رحم نیز نقش دارند و خواص ضد اسپاسم و ضد پروستاگلاندین گل و عرق بابونه کبیر نقش مؤثر تاریخی این گیاه را در رفع ناراحتی های رحم تأیید می کند. چون گل و عرق بابونه کبیر عادت ماهیانه را افزایش می دهد، بنابراین زنان باردار باید از خوردن آن احترازکنند. در برخی موارد نیز ممکن است موجب زخم یا التهاب هایی در داخل دهان شود یا ایجاد دل درد کند که این موارد با قطع خوردن آن رفع خواهد شد. چون بابونه کبیر در جلوگیری از لخته شدن خون مؤثر می باشد، اشخاصی که مبتلا به اختلالات خونی هستند و از داروهای ضد لخته شدن خون استفاده میکنند، برای خوردن گل و عرق بابونه کبیر باید با پزشک مشورت نمایند. در مورد اشخاص مبتلا به میگرن، عرق بابونه کبیر سردردهای میگرنی را کاهش می دهد ولی مصرف در کوتاه مدت معالجه نمی کند و باید در مدت طولانی مصرف شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *