قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / عرق بادرنجبویه مفید برای تقویت حافظه
عرق بادرنجبویه
عرق بادرنجبویه

عرق بادرنجبویه مفید برای تقویت حافظه

عرق بادرنجبویه مفید برای تقویت حافظه

عرق بادرنجبویه 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی بادرنجبویه است.چند گیاه که همه از خانواده Labiatae ولی از جنسها و گونه های مختلف می باشند. در فارس در مناطق مختلف با نام های بادرنجبویه و فرنجمشک نامیده می شوند و چون در اسناد مختلف علمی و کتب قدیمی این دو نام فارسی برای این چند گیاه در بعضی کتب برای یکی و در برخی کتب دیگر برای گیاه دیگر آمده است، یعنی گیاهی که در یک کتاب با نام فرنجمشک آمده در کتاب دیگری همان گیاه بادرنجبویه نامیده شده است و از طرفی خوشبختانه این چند گیاه از نظر عطر و بوی گیاه و تا حدود زیادی خواص طبی و دارویی نیز شبیه به هم هستند و شاید علت اصلی این اختلاط شناسایی نیز همین باشد.

 

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمایی بادرنجبویه دارای منبع غنی از سیترال است. سیترال یک آلدهید مایع است به فرمول   o C9H16 CH که بوی تند لیمویی دارد و معمولا از مرکبات گرفته میشود و در صنعت عطرسازی کاربرددارد.

خواص عرق بادرنجبویه

داروی گیاهی التیام زخم ها

در هندوستان از برک و عرق بادرنجبویه به عنوان تونیک، قابض و عصر جهت التیام زخم استفاده میشود.

درمان  گیاهی گزیدگی حشرات

از نظر طبیعت کرم و خشک است.همچنین به عنوان تب بر و برای کنترل بیماریهای مغز و قلب و رفع سمدر محل گزیدگی حشرات سمی کاربرد دارد.

درمان گیاهی سر درد

همین طور جهت استحکام لثه ها و برطرف کردن مزه  بد دهان نافع است به علاوه محرک و مقوی معده بوده، برای نرم کردن موی سر به کار میرود و در معالجه  سر درد کاربرد دارد.

درمان گیاهی گرفتگی بینی

در طب سنتی ایران معتقدند که گل و برگ و عرق بادرنجبویه اگر خورده یا بوییده شود بازکننده گرفتگیهای دماغی است،

داروی گیاهی استحکام لثه ها

درد، سر را تخفیف می دهد و دهان را خوشبو میسازد و برای استحکام لثه ها و دندان ها مفید است.

داروی گیاهی تقویت کبد

خوردن این عرق گیاهی برای تقویت کبد و معده نافع است و به هضم غذای سنگین کمک میکند و باد و گاز معده را تحلیل می برد و چون طبیعت گرم دارد، توصیه این است که اشخاص گرم مزاج از آن میل ننمایند و اگر به هر صورت مصرف شده باشد برای رفع عوارض آن می توان از گل بنفشه و سکنجبین استفاده کرد.

داروی گیاهی پیشگیری از سنکوب

از برگهای این گیاه برای تهیه ی شربتی به نام (او دو ملیس)، نیز در فرانسه استفاده می شود که برای سنگینی معده و مبارزه با انواع سنکوپ میخورند.

داروی گیاهی تقویت حافظه

بادرنجبویه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم و خشک است. به صورت جوشانده یا شربت برای تقویت معده و حواس و کبد و ازدیاد هوش و حافظه تجویز می شود.

داروی گیاهی باز کردن پریود

اگر در محلول جوشانده  آن بنشینند در مواردی که خون قاعده گی بی دلیل قطع شده مفید است و ضماد برگ آن نیز برای درد مفاصل نافع است.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *