قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / عرق خارشتر با خاصیت سنگ شکن
عرق خارشتر
عرق خارشتر

عرق خارشتر با خاصیت سنگ شکن

عرق خارشتر با خاصیت سنگ شکن

عرق خارشتر

اشترخار گیاهی است تیغ دار از انواع شوکه ها، در برخی مناطق آن را «خارشتر» نیز مینامند زیرا از علوفه  شتران است. در کتب طب سنتی با نام های «اشترغار» و «شوکهالمبارکه» و ریشه  آن را «زنجبیل العجم» و« زنجبیل الفارس» آمده است. چون شبیه گیاه «باد آورد» است در برخی کتب آن را به نام «باد آورد» ذکر میکنند.گیاهی است خاردار از  خانواده Compositae تیره فرعی Tubuliflorae نام علمی آنCnicusbenedictus L Lاست

طعم تلخ خارشتر مربوط به وجود ماده ای به نام کنیسین (Cnicine) است که خاصیت تبار را به این گیاه می دهد. کنیسین ماده ای است خنثیکه به شکل سوزن های سفیدی متبلور میشود. در آب گرم بیشتر از آب سرد حل میشود و در الکل به خوبی محلول است و طعم آن فوق العاده تلخ می باشد. علاوه بر کنیسین، در خارشتر کمی اسانس، پتاسیم، کلسیم،منیزیم، صمغ، کمی تانن و انواع قندها به مقدار جزیی وجود دارد.

خواص عرق خارشتر

درمان گیاهی تپش قلب

در استعمال خارجی از خارشتر برای رفع چرک و التیام زخم استفاده می شود و در استعمال داخلی چون مدر است در موارد سردردهای یک طرفه و تپش قلب مصرف می شود و به عنوان یک داروی خلط آور نیز به کار میرود از نظر طبیعت، گیاه خارشتر طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است عده ای آن را به طور متوسط گرم و خشک میدانند. به صورت دم کرده یا جوشانده یا از طریق تقطیر، عرق گیاه بخصوص عرق ریشه  آن را مصرف میکنند. این دارو باز کننده  گرفتگی و انسداد و گرم کننده معده و اشتهاآور است.

داروی گیاهی هضم غذا

به هضم غذا کمک میکند، ادرار را افزایش میدهد

درمان گیاهی یرقان

برای یرقان و اسهال صفراوی و رفع بی اشتهایی دوره نقاهت و بیماریها مفید است. مقدار خوراک عرقی خارشتر تا • ۱۰ گرم است.

داروی گیاهی تسکین درد

مالیدن آن به همراه سرکه بر موضع درد، برای تسکین دردها مفید است. عرق تقطیر شده  خارشتر مضر کلیه و دماغ است و قی آور می باشد و بوی آن تا مدتی میماند. برای رفع این عوارض باید از شربت غوره یا شربت ریواس استفاده کرد.

داروی گیاهی ضد سرطان

عرقی تقطیر شده  خارشتر برای کبد و طحال مفید است و به عنوان ضد سم و ضد سرطان نیز مورد توجه می باشد. همچنین خارشتر تلخ، قابض تونیک و تب بر میباشد و خوردن آنها برای پیشگیری از آبله مفید است. برای رفع استسقا نافع است و در موارد اختلالات ناشی از مسمومیت ها اثر مفید دارد.

داروی گیاهی تصفیه کننده خون

گیاه اشترخار و ریشه  آن را خرد کرده، در سرکه پرورده نموده و سپس آن را از طریق تقطیر، عرقگیری مینمایند. این عرق خیلی مفیدتر ازعراق با روش اول است. غرق خارشتر طبیعت گرم وخشک دارد و تمام ویژگیهای موجود در برگ ریشه  گیاه را در خود دارد، مدر قوی،تصفیه کننده  خون و کبد،

داروی گیاهی رفع سنگ کلیه و مثانه

مؤثر درشستشوی کلیه و مفید برای سنگ کلیه و مثانه،

درمان گیاهی سیاه سرفه

سیاهسرفه وتب های نوبه ای ولرز وضدسرطان میباشد.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *