قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / عرق زیره بهترین لاغر کننده
عرق زیره
عرق زیره

عرق زیره بهترین لاغر کننده

عرق زیره بهترین لاغر کننده

عرق زیره

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق زیره است که در کتب طب سنتی و به عربی «کمون» و «سنوت» نام برده می شود.تخم گیاهی است از خانوادهUmbelliferae، جنس Cuminum که نام علمی آن. Cuminum cyminum می باشد

زیره  سبز علاوه بر رزین و تانن و روغن ثابت دارای ۲ تا ۴ درصداسانس است. ماده  اصلی زیره  سبز یک آلدهید است به نام کامینولکه بوی زیره مربوط به این آلدهید میباشد.

خواص عرق زیره

درمان گیاهی خونریزی بینی

طبق نظر حکمائی طب ستی زیرہ سبز از نظر طبیعت خیلی گرم و خشک می باشد و گرم کننده و محلل و خشک و قابض است. استثمام آن و یا ریختن آن در بینی برای جلوگیری از خونریزی بینی مفید است.

درمان گیاهی ناخنک چشم

از قطره ه آن به تنهایی و یا همراه با روغن زیتون برای خونریزی چشم و زخم چشم و ناخنک چشم استفاده می شود که مانع چسبیدن چشم میگردد.

درمان گیاهی دندان درد

مضمضه  آن برای تسکین درد دندان مفید است. آشامیدن آن با سرکه مخلوط با آب برای سختی تنفس و خفقان سرد از نظر تقویت معده و دستگاه گوارش و کبد و تحریک اشتها و تحلیل باد و نفخ و رفع سک سکه  رطوبی و ترشی غذا در معده مفید است. زیره سبز همچنینبرای ازدیاد ادرار و باز کردن مجاری ادراری موثر است و همراه با سرکه قاطع شهوت و قابض قوی است و در رفع رطوبت های معده بسیار مؤثر ست. تنقیه  آن نیز برای تحلیل بادهای روده مفید است. اگر همراه با روغن زیتون استعمال شود قاطع حیض میباشد و ترشحات قاعده را بند می آورد. زیره  سبز مضر ریه است و برای رفع عوارض آن خوردن کتیرا توصیه میشود

زیره سیاه

به فارسی «زیره»، «شاهزیره»، «زیره  رومی» و «زیره  کرمانی» گفته می شود. در کتب طب سنتی با نام های «کژویا» و یا عربی آن «تقده» و «کمون رومی» آمده است. میوه گیاهی است از خانواده Umbelliferaeمیگویند نام علمی گیاه.Carum carvi L  ازطرف گیاهشناسان مختلف نامگذاری شدهاست.

خواص زیره سیاه

داروی گیاهی تقویت معده

زیره  سیاه بادشکن بوده و برای تقویت بنیه پس از زایمان مصرف می شود. در هندوستان زیره سیاه را به عنوان بادشکن، مقوی معده و برای افزایش ترشح شیر میخورند. طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت بسیار گرم و خشک است و دارای خاصیت بادشکن میباشد. زیرهبرای تحریک معده و دفع بادها بسیار نافع است و خواص آن نفخ و گاز را تحلیل میبرد و لطیف میسازد. قابض است،

درمان گیاهی تنگی نفس

برای تنگی نفس و خفقان سرد و سک سکه  نفخی مفید است. معده را گرم میکند و مقوی آن است و آروغ ایجاد میکند و اشتها را تحریک می نماید. مانع ترش شدن غذا میشود و بادهای کلیه و مثانه را دفع میکند.

داروی گیاهی چاق کننده

مقوی بدن و چاق کننده است. کرم تنیا را دفع میکند و قاطع اسپرم است. اگر ۱۴ گرم زیره  سیاهبا ۳۵ گرم روغن زیتون تا یک هفته خورده شود، برای استسقامفید است و اگر در سرکه خیسانده و خورده شود برای افراد گرم مزاج نیز مفید است. بربر اگر در کم کرده  زیره بنشینند برای تسکین دردهای رحم نافع است. زیره سیاه برای ریه مضر است و در این صورت باید با عسل و آویشن خورده شود. برای کلیه نیز مضر است و باید با کتیرا خورده شود.عرق زیره با طبیعت گرم خود دارای خواص گیاه زیره می باشد، عرق زیره ضد چاقی، بسیار لطیف کننده، ضد تنگی نفس، نیرو دهنده، هضم کننده غذا، بادشکن، زیاد کننده شیر مادر، رفع ناراحتیهای رورده، تصفیه  خون، ضد نفخ معده است. درباره  خواص آن در کتب طب سنتی قدیم ایرانی چنین آمده است که از نظر طبیعت خیلی گرم و خشک است و خوردن آن موجب باز شدن گرفتگی های کبد و ضد نفخ است. برای سرفه سرد و تنگی نفس مفید است، مقوی معده می باشد و کمک به هضم غذا می کند و ترشح ادرار را زیاد کرده و مدر و قاعده آور است. آشامیدن آن برای رفع اثر سموم سردو گزش جانوران سمّی مفید است. مالیدن آن به موضع در استعمال خارجی برای فلج درد پشت

درمان گیاهی سیاتیک

سیاتیک و سایر بیماریهای سرد نافع میباشد چون مدر است در مورد زیره  کوهی برای اشخاص گرم مزاج مضر است و باید همراه با سرکه مصرف شود. به علاوه برای مثانه مضر است و باید با رازیانه و تخم خیار خورده شود.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *