قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / عرق سیر, درمان کننده گیاهی فشارخون
عرق سیر
عرق سیر

عرق سیر, درمان کننده گیاهی فشارخون

عرق سیر, درمان کننده گیاهی فشارخون

عرق سیر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق سیر است در کتب طب سنتی با نام عربی آن «ثوم» آمده است. نوع کوهی و وحشی آن را «موسیر» گویند که در کتب طب سنتی با نام «اسقوردیون» و «ثوم الحیّه» نیز آورده شده است. گیاهی است از خانواده Liliaceae نام علمی آن  Allium sativum Tale می باشد گیاهی است پایا و قسمت زیرزمینی اش متورم که ریشک ها از آن بیرون آمده و این تورم همان سیر است که معمولا مصرف میشود، هر بوته  متورم سیر ۱۲ – ۱۰ پر سیر دارد که روی همه ی آنها را پوششی سفیدرنگ یاصورتی پوشانیده است. برگهای آن نواری به رنگ سبز تیره، گلهای کوچک، صورتی یا مایل به سبز که به صورت یک چتر در انتهای ساقه استوانه ای گل دهنده به ارتفاع 6۰ – ۰ ۵ سانتی متر ظاهر میشود. دانه های آن سیاه است.

به طور کلی دو نوع سیر هست: سیر سفید و سیر صورتی. برای تکثیر سیر، پره سیر را از بوته  آن جدا کرده در اوایل پاییز می کارند. فقط در مناطقی که زمینهای آن در دوره زمستان، خیلی مرطوب میشود ناچار سیر در اوایل بهار کاشته میشود و ضمناً در مواقعی که کشت پاییزه به دلیلی انجام نشده باشد برای عدم فوت وقت می توان به هر حال سیر را در اوایل بهار کاشت.

سیر از نظر ترکیبات شیمیایی دارای حدود ۱ -۰6/ ۰ درصد اسانس می باشد که شامل – آلیل پروپیل دی سولفید و دی آلیل دی سولفید  و دو ترکیب گوگردی دیگر میباشد. سیر ضدعفونی کننده است و فشارخون را پایین می آورد به علاوه دارای آلیسین ، آلیساتینیک و آلیساتین دو میباشد. سیر خاصیت بازدارنده  رشد در مورد باکتریهای گرام منفی گروه های تیفوئید و شبه حصبه یا پاراتیفوئید  و اینتری تیس (ورم روده های کوچک) دارد. سیر خاصیت بسیار قابل ملاحظه  میکروب کشی دارد و کشت میکروبی تحت تأثیر سیر از بینمیرورد. در هر یک صدگرم از پره  بوته  سیر خام مواد زیر وجود دارد:

آب ۹۱ گرم، پروتئین ۹ گرم، مواد چرب ۲/ ۰ گرم، هیدراتهایکربن ۲۹ گرم، خاکستر ۱/۵ گرم، کلسیم ۲۹ میلی گرم، فسفر ۲۰۰۲میلی گرم، آهن ۱/۵ میلی گرم، سدیم ۱۹ میلی گرم، پتاسیم ۵۲۹میلی گرم، ویتامین A خیلی کم، تامین ۰/۲۵ میلی گرم برایبوفلاوین ۰/۰۸ میلی گرم، نیاسین ۰/۵ میلی گرم، ویتامین C ۱۵ میلی گرم.

خواص عرق سیر

داروی گیاهی ضدعفونی کننده

سیر بادشکن، ضدعفونی کننده است و سابقاً حکما معتقد بودند خوردن سیر، بدن را در مقابل بیماری های عفونی محافظت می کند

داروی گیاهی آرام بخش 

. نرم کننده  سینه، کرم کش و ضد کرم، مدر، آرام بخش و محرک و مقوی و تونیک است. چینی های قدیم سیر را به عنوان تقویت کننده  احشا و تصفیه کننده و به عنوان عاملی که برای طحال مفید است مورد توجه قرارمی دادند و سیر را به عنوان مادّه مسکن و آرام بخش برای معده وکلیه می شناختند و معتقد بودند که در مورد مسمومیت های غذایی، سیر به عنوان تریاق و ضد سم اثر بسیار نیکویی دارد.

درمان گیاهی سرماخوردگی

برای معالجه  سرماخوردگی و التهاب های زکامی بینی و در ضعف های ناشی از آفتابزدگی میخورند. سیر را در روغن له می کردند و روی آبسه ها و محل نیش حشرات و مار و عقرب میگذاردند. دو دانشمند معروف Cavalito & Bailey در سیر (آلیسین) را یافتند که روغن بی رنگی است و خاصیت بازدارنده  رشد باکتری روی باکتریهای گرام مثبت و گرام منفی دارد.

درمان گیاهی سل

تجربیات جالبی برای معالجه سل با سیر روی خوکچه آزمایشگاهی به عمل آمده است.

درمان گیاهی فشارخون

سیر فشارخون بالا را پایین می آورد و موجب اتساع شریان ها و رفع تصلب شریان ها می شود. سیر از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است. حرارت سیر شبیه به حرارت غریزی است و سیر وحشی و صحرایی از سیر مزروع گرم تر و خشکتر است. از نظر خواص معتقدند که بازکننده انسداد مجاری و خشک کننده رطوبت های معده و مفاصل و رقیق کننده خون است. مدر است و قاعده آور و معرق، ضد سم است، پوست را زخم می کند. خوردن آن در صورتی که منطبق با مزاج باشد و در حد اعتدال خورده شود برای سلامتی بدن مفید است. توصیه این است که پخته و یا با سرکه خورده شود (سیرترشی). سیر برای تصفیه  آواز، حلق،

درمان گیاهی تنگی نفس

نفس تنگی، فراموشی، فلج بالقوه، رعشه و اکثر بیماریهای عصبی مفید است. دردهای مفاصل،

درمان گیاهی سیاتیک

سیاتیک، نقرس، درد لگن خاصره و امثال این ها را تسکین می دهد. و برای قطع اخلاط غلیظه، دفع بادهای تھیگاہ، خارج ساختن زالوی در حلقی مانده، برای اخراج اقسام کرم معده و کرم کدو مفید است،

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

در سرد مزاجان برای تقویت نیروی جنسی و افزایش تولید اسپرم نافع است. در گرم مزاجان تشنگی ایجاد می نماید و برای تب های کهنه،زخم های ریه، دردمعده، قطره قطره ادرار کردن، درخشانی رنگ چهره وت%A

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …