علل احتباس یابند آمدن ادرار چیست ؟؟


علل احتباس یابند آمدن ادرار چیست ؟؟

علل احتباس یابند آمدن ادرار چیست ؟؟

 عسرالبول  یعنی بند آمدن و یا بدشوار آمدن بول» بعلت ضعف جاذبه و دافعه کلیه میباشد.  خوردن مدرات مفید است مانند: آب جو جوشانیده شده یا شربت بنفش سه که در گشودن ادرار بی نظیر است و دیگر تخم خیار، تخم خربزه، تخم گرمک، تخم خرفه، مغز پنبه دانه، تخم کدو، تخم خشخاش هر یک ده گرم در آب شیره کشیده شربت بنفشه ۳۵ گرم یا با نبات ۱۵ گرم صبح ناشتا بنوشید خاصه اگر با بند آمدن ادرار باشد بسیار مفید است و همچنین خارخاسک چون مدر قوی است جهه بند آمدن ادرار و رحم و مجاری ادرار (سوزاک) مفید و درد مثانه را آرام میکند.ریحان- باسک گیلاس(دم گیلاس)- گیاه مَرغ(شین دان)- جوانه کاج- کاکل ذرت- مریم گلی- شاهتره- اکلیل کوهی۱- ضماد تخم کافشه پودر شده با ماست روی مثانه۲- بذر زردک + بذر شلغم + داخل ترب را خالی کرده بذرها را در داخل ترب ریخته و آتش پز کرده و میل کنند.۳- اسفناج یا برگ کوبیده چغندر را با ریشه شلغم پخته و با ماست روی مثانه ضماد کنید

علل احتباس یابند آمدن ادرار

هر چیزی که بر )پیشابراه فشار وارد کند می تواند باعث  محدود  شدن جریان ادرار شود و در نتیجه احتباس حاد یا مزمن ادرار ایجاد کند. شایع ترین علت بروز این وضعیت در آقایان  بزرگ شدن  پروستات می باشد  در خانم ها  احتباس ادراری ممکن است در اوایل حاملگی که بزرگ شده و بر روی پیشابراه فشار وارد می کند ایجاد شود. اما بعد از مدتی که رحم به سمت بالا و شکم میرود این مشکل نیز برطرف می شود.هم در آقایان و هم در خانم ها احتباس ادراری ممکن است بر اثر یبوست نیز ایجاد شود، زیرا وجود مدفوع در راستروده باعث فشار وارد آمدن بر روی پیشابراه می شود. به ندرت بر اثر وجود سنگ در مثانه یا تومور (غده) در مثانه، جلوی راه خروجی مثانه گرفته می شود و احتباس ادراری ایجاد می گردد.همچنین آسیب دیدن اعصاب عضلات مثانه می تواند باعث بروز احتباس ادراری شود. این آسیب ممکن است در بیماری هایی مثل اماس و مرض قند ایجاد شود و یا این که بر اثر صدماتی که به نخاع وارد می شود، این مشکل ایجاد گردد. در بعضی موارد احتباس ادراری مزمن می تواند بر اثر افزایش ناگهانی مقدار ادرار تولید شده به صورت حاد خود را نشان دهد که این وضعیت ممکن است با مصرف داروهای مدر (ادرارآور)،مصرف الکل و یا در معرض هوای سرد قرار گرفتن ایجاد شود. در سایر موارد، احتباس ادراری حاد می تواند به عنوان عارضه  جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد پارکینسون و داروهایی که برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شوند. ایجاد گردد.

نحوه درمان احتباس ادراری

اگر شما دچار احتباس ادراری حاد شده اید احتمالا نیاز خواهید داشت که به بیمارستان رفته تا مثانه تان را با زدن سوند خالی کنید. اگر احتباس ادراری بر اثر صدمات عصبی ایجاد شده باشد، ممکن است نیاز به قرار دادن سوندهای دایمی و یاسوند زدنهای گه گاهی پیدا شود. ضمنا شما می توانید یاد بگیرید که به خودتان سوند بزنید تا احتیاج به حضور پزشک نباشد.اگر نیامدن ادرار (حبس البول) مربوط به مثانه باشد، خطرناک نیست ولی اگر کم شدن و یا عدم آن به علت بیماری کلیوی باشد، خطرناک است و آنچه مربوط به بزرگ شدن پروستات باشد نیز کم خطر می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد