عطش یا تشنگی مفرط نشانه چیست؟


عطش یا تشنگی مفرط نشانه چیست؟

عطش یا تشنگی مفرط نشانه چیست؟

عطش یا تشنگی مفرط

این بیماری بیشتر در افرادی به وجود می آید که مبتلا به بیماری قند میباشند. غیر از بیماری قند بیماری دیگری به نام دیابت بی مزه (مرض قند بدون قند) که در اینجا قند در ادرار نیست، اما بیمار دارای عطش فراوان است و گویی عاشق آب است. در خونریزی ها و تصادفات و هنگامی که مقداری زیاد خون از بدن دفع شده باشد، بیمار مبتلا به عطش زیاد می گردد. خوردن غذاهای شور و چرب میل به خوردن آب را زیاد می نماید.

درمان عطش یا تشنگی مفرط

 سکنجبین با آب گرم نوشند و حب صبر با ایارج فیقرا به کار برند تا بدن از خلط غالب پاکسازی شود. جوشانده بادیان به صورت گرم و داغ مؤثر است، یا بادیان را کوبیده با آب گرم کفلمه نمایند. از خوردن غذای غلیظ و چرب و میوه جات بپرهیزند. در بیماری های تب دار که بیمار مبتلا به عطش است می توان از لعاب اسپرزه به تدریج استفاده نمود و عطش بیمار را ساکت کرد. ماء الشعیر، لعاب اسپرزه، لعاب به دانه، آب خیار، شیره خرفه، مربای آلو، شربت آب غوره همگی مسکن عطش می باشند. غذاهای سرد و دوغ نیز در تسکین عطش مؤثرتر است. ناگفته نماند که خوردن آب یخ باعث عطش می شود و آب گرم یا نیم گرم در تسکین عطش بهتر است. در مزاج های گرم و خشک که مرتباً دهان، حلق و مری می خشکد درمان آن با شربت لیمو، سکنجبین، شیره خرفه، آب تمر هندی، آب انار، آب مربای آلو مؤثر است. مبتلایان به عطششربت بنفشه را با آب لعاب به دانه و آب انار شیرین مخلوط کرده به تدریج به جای آب بنوشند،آب برگ خرفه، آبغوره بی نمک و ماءالشعیر را با هم آمیخته یا به تنهایی مصرف کنند. تمر هندی، آلوچه خشکه با غذای روزانه توأم سازند. اگر معده مبتلا به املاح صفراوی گردیده باشد بدی طعم دهان و تلخی آن و حالت خفتان و تهوع از علائم بیماری است.

تخم کاهو ۱۰ گرم

مغز تخم کدو ۲۰ گرم کاسنی ۱۰ گرم تخم بارهنگ ۱۰ گرم خرفه ۱۰ گرمهمه را نرم ساییده روزی سه قاشق مرباخوری با عرق بیدمشک یا لعاب اسپرزه ویا شربت بنفشه یا شربت عود میل نمایند.بایستی بیمار استفراغ کند، شربت لیمو، شربت نارنج، شیره خرفه خورند از غذاهای خنک استفاده نمایند.

علت عطش یا تشنگی مفرط

اگر عطش به علت حرارت آفتاب یا آفتابزدگی یا به علت آتش و یا واقع شدن در وزش باد گرم یا روزه داری های طویل باشد. دست و پای بیمار را بایستی در آب سرد گذارند. در آفتاب زدگی باید بیمار را در وان یخ قرار دهند و دست و پای بیمار را با آب سرد ماساژ داده تا حرارت به وجود آمده فروکش نماید. سر بیمار را بایستی با گلاب بشویند. قدری تمرهندی در دهان او گذارند تا به تدریج آب آن را فرو برد.در عطش های مفرط، بیماران می توانند بدن خود را با آب برگ گل خطمی بشویند. مغز تخم خیار و مغز تخم خربزه و ترنجبین را شیره کش کرده با لعاب به دانه یا لعاب اسپرزه میل نمایند.جوشانده ریشه شیرین بیان به تنهایی برای تسکین عطش به کار میرود. یا خاکشیر را در آب یخ و شکر حل کرده میل نمایند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد