قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / عفونت معده و روده از درمان تا تشخیص آن
عفونت معده و روده
عفونت معده و روده

عفونت معده و روده از درمان تا تشخیص آن

   عفونت معده و روده از درمان تا تشخیص آن

در دیوار روده و معده پرزهایی یافت می شود که در تمام طول آن ادامه دارند. قسمت بیشتر روده ها را ماهیچه صاف تشکیل می دهند. ماهیچه صاف غیرارادی عمل میکنند یعنی انسان نمی تواند آنها リ به اراده  خود منقبض سازد، ولى روده ها یک حرکت مارپیچی ارادی و غیرارادی دارند که مانند مار نرم و آرام حرکت میکنند و باد و گاز را که غالباً از میکروب است تولید میکند. از اخراج باد می توان تشخیص داد که معده عفن شده است یا خیر. اگر باد عفن خارج شود فوراً باید تشخیص داد که معده عفن شده است و در صدد معالجه  آن برآیید. علت آن خوردن خوراکی های نابابا، زیاد غذاخوردن و گاهی خوردن غذاهای مانده یا فاسد است که معده یا روده را عفن و بدبو می کند.

       درمان عفونت معده و روده

 • اگر دچار عفونت دستگاه گوارش شده اید باید از خوراکی هایی که در این مورد مفید و درمان کننده است بیشتر استفاده کنید مانند آش تمرهندی، آش آلوچه  براقانی، آش آلو زرد، آش آبغوره، آش ماست، آش دوغ، آش  ماست، زیرہ ،خربزه، گرمک، گلابی،  پرتغال ، نارنگی ، آب جوشانده   گل پنیرک.
 • و نیز به عنوان درمان می توانید هر روز ۵ گرم برگ بو را در یک لیوان آب جوش دم کنید بعد آب آن را صاف و شیرین کنید و بنوشید 
 • هر روز ۵۰ گرم عناب نیم کوب شده را در یک لیتر آب نیم ساعت بجوشانید بعد آن را صاف کرده وبنوشید.

  علائم عفونت روده و معده :

  استفراغ
  حالت تهوع
  کاهش اشتها
  دل پیچه
  احساس درد در اعضاء بدن
  سر درد
  دمابالابدن (تب)
  عفونت معده و روده باعث از دست رفتن آب بدن که گاهی خطرناک‌تر و وخیم‌تر از خود عفونت است، می شود. سالمندان بیش از دیگران در معرض این خطر قرار دارند، که در صورت درمان نشدن و اهمال می‌تواند مرگبار باشد. بنابراین آگاهی از علائم و نشانهکاهش آب بدن اهمیت بسیار دارد. نشانه‌ کاهش ملایم آب بدن عبارتند از:

  تشنگی یا خشکی دهان
  کدر بودن ادرار
  سرگیجه و گیجی، به ویژه پس از ایستادن
  حالت تهوع
  کمبود انرژی
  سر درد
  نشانه‌های کاهش بیشتر و جدی‌تر آب بدن شامل موارد زیر می‌شود:

  ضعف و بی‌حوصله گی
  گرفتگی عضلانی
  خستگی صورت
  فرورفتگی چشم
  نداشتن ادرار یا کم شدن مقدار آن
  گیجی
  ضربان قلب سریع

  علل عفونت معده وروده:

  اسهال و استفراغ معمولاً پی‌آمد عفونت معده و روده است.بدن به دلیل عفونت نمی‌تواند به خوبی آب را از مواد موجود در روده جذب کند، به همین دلیل است که اسهال متداول‌ترین علامت عفونت معده و روده است و آب بدن در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌رود. عفونت نورو ویروس و مسمومیت غذایی باکتریایی دو مورد از رایج‌ترین علل اسهال و استفراغ بزرگسالان به شمار می‌رود. در ادامه متداول ترین علل ابتلا به عفونت روده و معده ذکر شده است.

  درمان عفونت معده وروده:

  اکثر موارد اسهال و استفراغ نیازی به درمان ندارد و علائم پس از چند روز بهبود می‌یابد، اگرچه در صورت شدید بودن بیماری، دارو مصرف می‌شود. در ادامه راه ها و روش های درمان عفونت معده و روده ذکر شده است.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *