قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / عفونت گوش در نوزادان و کودکان را جدی بگیرید!!
عفونت گوش در نوزادان
عفونت گوش در نوزادان

عفونت گوش در نوزادان و کودکان را جدی بگیرید!!

عفونت گوش در نوزادان و کودکان را جدی بگیرید!!

چرک نشانه های آن با درد همراه باشد، اما درمان به موقع می تواند از بروز ناراحتیهای ثانویه جلوگیری کند. برخی دونوع عفونت گوش وجود دارد:

عفونت گوشی میانی و عفونت گوشی خارجی۔ نشانتشخیص این دو نوع عفونت از یکدیگر با معاینه امکانپذیر است.

عفونت گوش میانی

کاهیگوش میانی محفظه کوچکی است که در پشت پردهٔ گوش قرار دارد. عفونت گوش جام میانی، بیشتر در سنین چهار ماهگی تا پنج سالگی روی می دهد. به طور معمول این ؛ ناراحتی به دنبال یک سرماخوردگی و یا عفونت مجاری فوقانی تنفسی در ماه های سرد  زمستان و بهار دیده می شود. در حدود ۷۵ درصد کودکان، تا رسیدن به سن سه سالگی دستکم یک یا دوبار به عفونت گوش میانی مبتلا می شوند.

علتهای بیماری

باکتریها، ویروسها و ترشحات عفونی موجود در حلق و بینی، به سرعت از راه شیپور اوستاش که در نوزادان و کودکان زیر دو سال، کوتاه، عریض و افقی است، وارد گوش میانی می شوند و شیپور اوستاش را میبندند. بزرگ شدن غدد بناگوشی نیز چنین حالتی را به وجود میآورد. در این صورت عفونت گوش میانی راهی برای خروج نخواهد داشت، بنابراین چرک گوش افزایش یافته، پردهٔ گوش را سوراخ می کند و به گوش خارجی میریزد. اگر کودک شما پیدرپی دچار عفونت گوش می شود، چندان نگران نباشید، زیرا این مشکل با افزایش سن او، کمتر پیش خواهد آمد. شکل شیپور اوستاش تا پنج سالگیتغییر کرده و عفونت گوش میانی را کاهش خواهد داد. گاهی اوقات، حساسیتهایی چون تب علفی، که گوش میانی را ملتهب می کنند، شبیه عفونت این قسمت اند، در صورتی که عفونی نیستند.

 نشانه های بیماری

اصلی ترین نشانهٔ بیماری، گوشی درد است که امکان دارد گاهی با ترشحات آبکی یا چرکی نیز همراه باشد. در چنین حالتی، شنوایی کودک کاهش مییابد و امکان تب وجود دارد. به هر حال، بسیاری از کودکانی که به عفونت گوش میانی مبتلا هستند، برخی از این نشانه ها را بروز می دهند، اما ممکن است کودکی هیچ یک از علائم بالا را نشان ندهد. نوزادانی که دچار عفونت گوش میانی هستند، پی در پی گریه می کنند و اشتهایشان کاهش مییابد. گاهی اوقات گوشی خود را کشیده و یا به هنگام لمس آن لگد میزنند و از جامی پرند. ممکن است در برخی از کودکان، اسهال تنها نشانهٔ بیماری باشد. با دیدن یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید. درمان به هنگام، از پیش آمدن ناراحتیهای ثانویه ای همچون از دست دادن شنوایی، مننژیت و التهاب استخوان گیجگاه، پیشگیری می کند. عفونتهای مزمن گوش میانی در نوزادان و کودکان زیر پنج سال می تواند موجب لکنت زبان یا ضعف یادگیری شود. پزشکان به طور معمول برای درمان عفونت گوش میانی، از آنتیبیوتیک استفاده می کنند. اگر کودک آنتیبیوتیک استفاده می کند، مصرف آن را تا پایان دوره ای که دارو تجویز شده است، حتی با وجود بهبود علائم بیماری، ترک نکنید. اغلب، دورهٔ استفاده ازآنتی بیوتیک ده روز است. پس از بهبود ناراحتی کودک، دوباره به پزشک مراجعه کنید تادربارهٔ قطع داروی او مطمئن شوید.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *