قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علائم التهاب حنجره (لارنژیت ) چیست و راه درمان کدام است؟
التهاب حنجره (لارنژیت )
التهاب حنجره (لارنژیت )

علائم التهاب حنجره (لارنژیت ) چیست و راه درمان کدام است؟

 علائم التهاب حنجره (لارنژیت ) چیست و راه درمان کدام است؟

تورم حنجره همان لارنژیت (جعبه ی صوتی) است که معمولا به سبب عفونت و گرفتگی سینه به وجود می آید. لارنژیت التهاب حنجره است که بین حلق و نای (لوله ی هوایی) قرار دارد و تارهای صوتی را در خود جای داده است. این حالت می تواند سریع باشد و فقط چند روز طول بکشد و یا به صورت مزمن چندین ماه باقی بماند. این وضعیت معمولا جدی نیست اما در کودکان می تواند مشکلات تنفسی به همراه آورد. لارنژیت شدید و حاد معمولاً به وسیله ی یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی به وجود می آید اما می تواند بعد از فشار آوردن زیاد بر روی صدا و فریاد زدن نیز به وجود آید. لارنژیت مزمن ممکن است بر اثر مصرفا دخانیات یا استفاده ی طولانی مدت از صداکه ممکن است حنجره را خراب کند به وجود آید. مصرف الکلی به خصوصی مشروبات الکلی این وضعیت را تشدید میکند.

علائم  التهاب حنجره عبارتند از:

گلودرد به خصوص وقتی که از صدا استفاده میکنیم.

– گاهی اوقات لارنژیت ناشی از گره ی تارهای صوتی و یا همراه با آن است.

لارنژیت حاد که به دلیل عفونت ویروسی به وجود می آید معمولاً بدون درمان برطرف میشود. درمان خاصی برای حالت مزمن وجود ندارد. برای هر دو حالت استراحت دادن به صدا می تواند در تسکین درد و جلوگیری از صدمه ی بیشتر تارهای صوتی مفید باشد. استنشاق بخار آب وقتی که در زیر یک حوله قرار دارید نیز می تواند علائم را تسکین دهد. برای جلوگیری از بازگشت بیماری در حالت مزمن بایستی از حنجره خود زیاد کار نکشید. اگر سیگار می کشید یا از مشروبات استفاده می کنید بایستی آن را کاملاً ترک کنید. گرفتگی صدا می تواند از علایم سرطان حنجره باشد. اگر صدای شما بیش از ۲ هفته تغییر کرد بایستی با پزشک مشورت کنید. او احتمالاً برای شما تجویز خواهد کرد که در بیمارستان تحت آزمایش لارنگوسکوپی  قرار بگیرید

درمان التهاب ویروسی حنجره چیست؟

مداخله درمانی اولین انتخاب نیست زیرا التهاب حنجره خودبخود بعد از چند روز بهتر می شود. نوشیدنی به مقدار فراوان مصرف کنید تا وقتیکه مصرف نوشیدنی زیاد تحریک کننده نباشد، اما چون قورت دادن نوشیدنی دردناک است. شما ممکن است دچار کم آبی خفیف شوید و در حالتی که شما نوشیدنی کافی مصرف نمی کنید. کم شدن آب بدن به طور ملایم می تواند سردرد ایجاد کند و خستگی را وخیم تر کند.

استامینوفن یا ایبوبروفن داروهای مناسبی برای تسکین درد، سردرد و تب می باشند. برای جلوگیری از علائم بهتر است که به طور منظم و مقدار دقیق توصیه شده داروها را مصرف کنید. برای مثال استامینوفن را هر 4 ساعت در روز بخورید تا نشانه های بیماری تسکین یابد.

غرغره کردن داروهای ضد دردی مانند آسپرین مقدار کمی درد حنجره را کاهش خواهد داد. زیرا مایع حنجره را لمس نمی کند و فقط پشت گلو را بیحس می کند. و غرغره ممکن است درد گلو را کاهش دهد. پس زمانی که التهاب حنجره اتفاق می افتد. (اگرچه تحقیقات و شواهد علمی کمی وجود دارند که ثابت می کند غرغره آسپرین برای درد گلو موثر است).اما درمان رایجی است و به امتحان کردنش می ارزد.

با حل برخی داروهای خانواده آسپرین که محلول در آب باشند، باید مایع را به مدت 3 تا 4 دقیقه غرغره کنید. شما می توانید 3 تا 4 بار در روز غرغره کردن را انجام دهید. مایع حاوی آسپرین را بعد از غرغره کردن بیرون بریزید. (توجه کنید: شما باید آسپرین را به بچه های زیر 16 سال ندهید.)

گفته شده که تنفس در هوای مرطوب به کاهش علایم کمک می کند، اگرچه شواهد علمی برای ثابت کردن این موضوع وجود ندارد. یک تئوری وجود دارد که رطوبت در راه های هوایی ممکن است دارای اثر تسکین دهنده باشد و ممکن است به رقیق شدن ترشحات و خروج آن کمک کند. اما بیشتر مردم دستگاه بخور در دسترس ندارند.

آیا باید به حنجره خود استراحت دهم؟

استراحت به صدای خود بدهید، اگر وقتی که شما التهاب گلو دارید اگر شما استفاده مفرط از تارهای صوتی خود (زیاد صحبت کنید) بکنید در وقتی که تارهای صوتی ورم دارند، ممکن است التهاب بدترشود. البته بعید است که آسیب همیشگی ایجاد شود، اما ممکن است مدت زیادتری طول بکشد تا صدای شما به حالت طبیعی برگردد. استراحت دادن به صدا به این معنی است که جیغ نزنید، آواز نخوانید یا برای مدت طولانی صحبت نکنید . مکالمه کردن با صدای آهسته معمولا خوب است. (صدای آه مانند) به آهستگی سخن گفتن بهتر از نجوا کردن است تا وقتی که التهاب حنجره بهتر شود. زیرا در حالت نجوا، به نسبت آهسته سخن گفتن حنجره شما سخت تر کار می کند. اگر شما مجری یا خواننده هستید، التهاب حنجره می تواند شرایط دشوارتری را به وجود آورد و مهم تر باشد که کی شما دوباره شروع به صحبت و خوانندگی می کنید. شروع کردن مجدد خوانندگی و تکلم به صورت خیلی زود، زمانی که علایم تازه در حال فروکش کردن هستند ممکن است باعث طولانی شدن مدت خروسی بودن صدا شود تا حالتی که شما صبر کنید تا علایم به طور کامل از بین بروند. هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد درباره اینکه بهترین زمانیکه یک خواننده میتواند مجدد شروع به خواندن نماید، بدون اینکه آسیب بیشتری به صدای خود بزند. یک خواننده حرفه ای ممکن است بد نباشد که که با یک متخصص گفتار درمانی مشورت کند، مخصوصا اگر تصمیمی حیاتی برای ادامه کار وی مطرح باشد.

آیا من به آنتی بیوتیک نیاز دارم؟

معمولا نه. التهاب حنجره معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را نمی کشند. آنها فقط باکتری ها را می کشند. سیستم ایمنی بدن شما معمولا به سرعت عفونت های ویروسی را از بدن پاک می کند. التهاب های حنجره شدید به دلیل باکتری ایجاد می شود. پس آنتی بیوتیک ممکن است توصیه شود مخصوصا اگرآلودگی شدید باشد، اگر آلودگی بعد از چند روز کاهش نیابد، یا اگر سیستم ایمنی بدن شما درست کار نمی کند، (برای مثال اگر شما طحال خود را برداشته اید یا اگر به دلیل سرطان شیمی درمانی می کنید)

دیگر عوامل التهاب حنجره و گرفتگی صدا؟

التهاب حنجره و گرفنگی صدا بعضی اوقات ناشی از شرایط دیگری است که بر روی تارهای صوتی اثر میگذارند. برای مثال: عفونت های نادر، آلرژی ها، استفاده مفرط از صدا، برگشت اسید از معده(ترش کردن)، دود تنباکو یا دیگر مواد شیمیایی محرک که شما ممکن است استشمام کنید. یک کیست یا غده خوش خیم (غیر سرطانی) تارهای صوتی گاهی اوقات باعث گرفتگی صدا می شود.ایجاد تومور (سرطانی) تارهای صوتی نیز احتمال دارد اما بسیار نادر است. برای تشخیص این موارد معمولا پزشک نگاه می کند که کدام موارد زیر توسعه یافته اند:

· علائمی که شدید هستند یا از موارد شرح داده شده در بالا متفاوت هستند.

· هر نشانه التهابی (مشابه علایم سرماخوردگی) که در مدت 3 تا 4 روز کاهش نیابد.

· اگر گرفتگی صدا یا گلو درد بیشتر از 3 تا 4 هفته ادامه یابد بخصوص اگر شما عفونت ابتدایی که سبب گرفتگی صدا شود، را نداشته اید.

· اگر غده های گردن شما ورم کرده و در مدت 2 تا 3 هفته بعد از آلودگی کوچک نشوند.

· اگر ورم غده های گردن بدون نشانه های عفونت ظاهر شده باشند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *