علائم بالینی غدد در گیری غدد لنفاوی منطقه ای


علائم بالینی غدد در گیری غدد لنفاوی منطقه ای

علائم بالینی غدد در گیری غدد لنفاوی منطقه ای

 

  1. A) علایم و نشانه ها
اغلب فاقد علامت هستند و وجود علایم به مفهوم پیشرفته بودن بیماری است. دردهای استخوانی، ناشی از متاستاز استخوانی و علایم انسدادی، ناشی از گسترش تومور به داخل پیشابراه یا درگیری گردن مثانه میباشد. متاستازهای ستون فقرات با ایجاد علایم فشار روی ریشه های عصبی (cord Compression)، می تواند باعث بی حسی و ضعف اندام های تحتانی یا بی اختیاری ادرار و یا مدفوع بشود. در معاینه در DRE سفتی پروستات لمس می شود. در فرم های پیشرفته، به علت درگیری غدد لنفاوی ممکن است لنفادم اندام تحتانی و به علت درگیری عصبی، هایپررفلکسی و اسپاستیسیته دیده شود.
  1. B) یافته های آزمایشگاهی
ممکن است ازوتمی (درگیری دوطرفه حالب ها به علت گسترش مستقیم به تریگون مثانه یا آدنوپاتی رتروپریتونئال) یا آنمی دیده شود. در متاستازهای استخوانی، ALK-P بالاست. PSA نیز بالاست، ولی اختصاصی نیست چون در BPH، عفونت و وارد کردن ابزار از راه پیشابراه نیز مقدار آن ممکن است بالا رود.
  1. C) تصویربرداری
TRUS جهت بیوپسی پروستات و Staging کمک کننده است. همچنین با این روش می توان اندازه غده را تعیین کرده و روشهای جراحی محدود مثل کرایوتراپی را انجامداد از سی تی  و ام ارای جهت بررسی مستاز های لنفاوی استفاده میشود. از اسکن استخوانی جهت یافتن متاستازهای استخوانی استفاده می شود.تشخیص های افتراقیPSA بالا علاوه برکانسر در BPH، عفونت، وارد کردن ابزار از راه پیشابراه، انفارکتوس پروستات یا ماساژ محکم پروستات دیده می شود. سفتی پروستات نه تنها در کانسر پروستات، بلکه همچنین در پروستاتیت مزمن گرانولوماتوز، TURP قبلی یا سنگ پروستات دیده می شود. بالا رفتن ALK-P و ضایعات اسکلروتیک استخوانی در عکسهای X-Ray در بیماری پاژه نیز دیده می شود که گاهی تشخیص آن را از متاستازهای استخوانی کانسر پروستات مشکل میسازد.Screening کانسر پروستات: بهترین روش، چک کردن PSA و معاینه رکتال با انگشت (DRE) می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد