قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / علائم بیماری آسم را جدی بگیرید …
آسم
آسم

علائم بیماری آسم را جدی بگیرید …

علائم بیماری آسم را جدی بگیرید …

 

افزودنی غذایی

 

افزودنی غذایی نظیر متابیسولفیت و احتمالاً MSG(منو سدیم گلوتامیت) موجب بروز حملات آسم می شوند.

متابیسولفیت غالباً در میوه خشک به ویژه برگه زردآلو و میگو یافت می شود. در گذشته هم چنین از سولفیت بر روی سبزیجات و میوه جات برای تازه به نظر رسیدن آنها استفاده می شد.

ولی خوشبختانه در حال حاضر استفاده از سولفیت بدین منظور ممنوع است. بهترین توصیه این است که از خوردن غذا محتوی سولفیت بپرهیزید. قبل از صرف غذا از عدم وجود متابیسولفیت MSG در آن اطمینان یابید و در صورت وجودسولفیت در غذا، نوع بدون سولفیت آن را مصرف نمایید.

 

دقت در مصرف نمک

 

در یک پژوهش در یک بیمارستان لندن، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف نمک می تواند اثرات سوئی بر آسم داشته باشد. در این تحقیق رابطه مستقیمی میان مرگ و میر ناشی از آسم در مردان و کودکان مبتلا به آسم و خریداران نمک کشف شد. البته خریدن نمک عامل مرگ و میر نبود. بلکه مصرف آن موجب افزایش مرگ و میر در این افراد شده بود.

 

مصرف مسکن غیر آسپیرین

 

در اصطلاح پزشکی به این حالت، مجموعه سه گانه آسپیرین میگویند که متشکل از سینوزیت، پولیپ بینی، آسم و حساسیت به آسپیرین است. مصرف آسپیرین توسط مبتلایان به آسم میتواند منجر به مرگ شود.

دکتر «ریچارد لاکی» در این باره میگوید: «اگر به سینوزیت، پولیپ بینی و یا آسم مبتلایید، مصرف هیچیک از دارو غیر استروییدی ضد التهاب، مانند آسپیرین یا ایبوپروفن توصیه نمی شوند، زیرا موجب وخامت آسم یا حتی مرگ می گردند.

حساسیت به آسپیرین ممکن است یکباره تظاهر کند. بنابراین بهتر است از مصرف کلیه محصولات محتوی آسپیرین اجتناب شود.» وی در ادامه می افزاید «مصرف استامینوفن مانعی ندارد.»

 

استفاده صحیح از اسپری

 

اسپری چه توسط پزشک تجویز شده باشد و چه توسط خود فرد خریداری شده باشد، میتواند به سرعت باعث رفع حملات انقباضی آسم شود. البته مشروط به آن که به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد. دکتر «مایکل شرمن» میگوید: «اسپری برای تازه کردن نفس نیست. آن را در قسمت خلفی حلق اسپری نکنید. زیرا دراین صورت ذرات به ریه ها نمیرسند.

اگر ذرات از دهان خارج شوند، نشانه آن است که اسپری به طور صحیح مورد استفاده قرار نگرفته است.» هم چنین چسباندن آن به دهان و کشیدن چند نفس عمیق هم درست نیست.

دهان را باز کنید و اسپری را در فاصله ۲/۵ سانتی متری دهان نگه دارید. یک نفس عمیق و آرام بکشید و درست پس از شروع تنفس – در حدود نیم ثانیه– دارو را اسپری کنید. پس از اسپری کردن به تنفس ادامه دهید و نفس خود را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید. با یک بار اسپری کردن راه هوایی باز می شود و اگر این عمل را دو بار پی در پی تکرار کنید، بار دوم تأثیری در باز شدن بیشتر راه هوایی نخواهد داشت.

اما اگر پس از ۵-۲ ثانیه دوباره اسپری کنید، راه هوایی بیشتر باز خواهند شد.

 

هشدار پزشکی

 

جدی گرفتن علائم جدید بیماری آسم را نمی توان کم اهمیت پنداشت. سالانه بیش از ۰ ۰ ۴۰ نفر جان خود را در اثر ابتلا به آسم از دست می دهند”.

در حقیقت میزان مرگ میر ناشی از آسم طی چند سال اخیر ۲۳٪ افزایش داشته است.

به گفته دکتر «زیرینگ» میزان مرگ و میرناشی از آسم هر ساله افزایش می یابد.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *