قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / علائم روماتیسم و راه درمان آن!!!
روماتیسم
روماتیسم

علائم روماتیسم و راه درمان آن!!!

علائم روماتیسم و راه درمان آن!!!

التهاب مفصل (ارتریت) و روماتیسم

استخوانها و مفصل ها و عضلات، دستگاه حرکتی بدن را تشکیل می دهند و ارتباط آنها با یکدیگر به ما امکان جابه جا شدن را میدهد. انواع گوناگون مشکلات به خصوص در سالخوردگی در این دستگاه به وجود میآید. اگرچه فقط ۳٪ افراد کمتر از ۶۰ سال به درد یا سفتی مفصلی مبتلا می شوند اما این رقم در بالاتر از ۷۵ ساله ها به ۵۰٪ افزایش می یابد. التهاب مفصلی انواع گوناگونی دارد که بعضی خفیف و برخی شدیدند و اگر معالجه نشوند همه  آنها به تدریج بدتر می شوند. روماتیسم یک اصطلاح مبهم تر است که مفهوم پزشکی دقیق ندارد و عموماً به دردها و ناراحتی ها و مشکلات بافت های نرم مثل عضله و زردپی گفته می شود نه خود مفصلی. التهاب روماتیسمی مفصل تفاوت بسیار با التهاب مفصل و استخوان دارد. علت آن به وجود آمدن التهاب شدید در مفصل های Synovial است و در هر سنی، از نوجوانی گرفته تا سالخوردگی رخ میدهد که در زنان شایعتر است. عمدتاً بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن عارض می شود که ۱ تا ۲٪ جمعیت به آن مبتلا هستند. با این حال کمتر از التها ب مفصل و استخوان که با افزایش سن تا درجه ای به همه دست می دهد شیوع دارد. درست این است که بیماری روماتیسمی خوانده شود زیرا مفصل درگیر آن نیست بلکه دیگر بخشهای بدن درگیرند، مثل: پوست، شش و چشم و چون بیماری بسیار پیچیده ای است معمولاً تحت نظر متخصصان بیمارستان ها درمان می شود. بیماری هاست که بیماریهای خودایمنی بافتهای پیوندی نامیده می شوند. در این گروه بیماریها سیستم ایمنی بدن بیش از معمول فعالیت دارد و به بافتهای بدن حمله ور می شود. چیزی مثل یک ویروس یا سم باید آغازگر آن باشد ولی آن چیز در حال حاضر ناشناسی است. پژوهشهای گسترده برای یافتن آن چیز در دست انجام است، به این امید که آن را بیابیم و درمانش کنیم. اگرچه اکنون درمانی برای آن وجود ندارد ولی با دارودرمانی مؤثر جلو فعالیت بیش از معمول سیستم ایمنی گرفته میشود و از پیش روی بیماری جلوگیری به عمل می آید. بسیاری از تغییرات حاصل در بافتها شناخته شده اند. ولی ما میدانیم که جایگاه التهاب Synovium لایه لغزنده  مفصل زردپی هاست. Synovium باد میکند و ضخیم می شود و مایع Synoviall را بیشتر تولید  می کند  غضروفها و رباطها و استخوانها آسیب می بینند و حفرههایی در  آنها حالات بوجود می آید در حالات شدید بیماری، التهاب به دیگر بافتهای خارج از مفصل مثل چشم، پوست و شش نیز سرایت می کند.

علائم روماتیسم مفصل

تعداد زیادی از مفصل ها همزمان درگیر می شوند و متورم گرم و حساسند.

– مفصل های کف دست و پا و انگشتان بیشترتدرگیر می شوند و گاهی مچ دست ، مچ پا ، زانو و شانه و گردن 

– وقتی التهاب فعال است تب، بی اشتهایی و کاهش وزن به بیمار دست میدهد.

– بسیاری از افراد به خاطر کمخونی خسته و بدون انرژی می شوند.

– صبحها مفصل ها سفت می شوند و با گذشت روز بهبود مییابند، اما این امکان وجود دارد که سفتی مفاصل ساعتها طول بکشد.

خصوصیت این بیماری آن است که غالباً پس ازچند هفته یا چند ماه بهبود مییابد، ولی بیشتر بیماران به درمان نیاز دارند. اکثراً بیماری پس از مدتی دیگر ظاهر می شود و هدف از درمان، عقب انداختن بازگشت است.

تشخیص

آگاهی از سابقه  بیمار، معاینه دقیق بدنی و چند آزمون ساده خون به پزشککارآزموده امکان تشخیص را می دهد. یک آزمون کاملمی باشد یانه (که در التهاب روماتیسمی مفصلی شایع است) و یک آزمون ته نشین شدن گلبول های قرمز وجود التهاب را روشن می کند. عکس اشعه  X از دستها و پاها بسیار سودمند است.

دارو درمانی

برای درمان این بیماری داروهای گوناگونی وجود دارند. در درجه  اول ضدالتهابهای غیراستروئیدی و مسکن ها هستند. این داروها درد و سفتی و تورم را کم می کنند، اما مسکن ها در صورت لزوم بهتر درد را از بین میبرند. اگرچه دارودرمانی در کاهش علامات مرضی مؤثر است ولی بر پیشرفت بیماری در درازمدت اثر ندارد. این کار را گروه دوم از داروها انجام می دهند مانند متوترکسات ،سولفاسالازین، آزاتیوپرین، املاح طلا، مینی سیلامین و هیدورکسی کلروکویین، همه  این ها به ضدروماتیسم و تغییر دهنده بیماری معروف هستند. استروییدها چون قدرت ضدالتهابی زیادی دارند سودمند واقع می شوند و به صورت خوراکی یا تزریق درمفصل های پردرد به کار می روند.هدف از درمان التهاب روماتیسمی مفصلی،تخفیف دادن در علامات مرضی، حفظ قدرت عضلات و حرکات مفصلی و حفظ آنها از آسیب بیشتر است تابیمار به تعادل و زندگی عادی بازگردد.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *