قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علائم زونا را بشناسید!!
زونا
زونا

علائم زونا را بشناسید!!

علائم زونا را بشناسید!!

زونا

زونا عفونت پوستی است که محدود به یک ناحیه مشخص پوست است. شایعترین محل گرفتاری زونا در قفسه سینه است (حدود یک دوم تا یک سوم مورد) اما گردن، صورت و کمر هم درگیر می شود. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد جامعه در طول زندگی خود به زونا مبتلا می شوند زونا بیماری ویروسی است و در کسانی ایجاد میشود که در گذشته به آبله مرغان مبتلا شده باشند. زیرا ویروس در سیستم عصبی به صورت نهفته باقی میماند (در اعصاب حسی نخاع) عواملی همچون

(افزایش سن، ضعف سیستم ایمنی، تروما، جراحی و استرسی روحی باعثفعال شدن ویروس و بروز زونا می شود.

علائم بیماری زونا:

چند  روز قبل از ظهور عوارض جلدی، در ناحیهمربوطه درد، خارش و گزگز احساس می شود. بدلیل اینکه بثورات جلدی حاصل از زونا معمولاً روی مسیر رشته های عصبی ایجاد می شود، درد گاهی به قدری شدید است که ممکن است حتی با بیماری قلبی اشتباه شود، سپس تاولهایی ایجاد میشود که در نهایت به ضایعات دلمه بسته یا زخمی منجر می شود. ممکن است پس از التیام ضایعات پوستی، درد همچنان تداوم یابد. این حالت شایعترین عارضه زوناست.

و در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد مشاهده می شود. درمان: در حالتهای شدید بیماری گاهی نیاز به بستری شدن در بیمارستان است. – استفاده از ترکیباتی برای خشک شدن ضایعات. – تسکین درد با استامینوفن و در موارد شدید تزریق مسکن. – کنترل خارش با داروهایی مانند هیدروکسی زین. – استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی. – در موارد شدید بیماری در نوزادان و افراد مسن از داروی ضد ویروس آسیکلوویر (Acyclovir) به صورت خوراکی یا تزریقی می توان استفاده کرد. – در صورتی که متعاقب بهبود ضایعات جلدی، درد بیمار تداوم یابد میتوان از داروهایی مانند امی تریپتیلین (Amitriptyline) بهره جست.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *