قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علائم زونا (زوستر) پوستی چیست؟
زونا (زوستر) پوستی چیست
زونا (زوستر) پوستی چیست

علائم زونا (زوستر) پوستی چیست؟

علائم زونا (زوستر) پوستی چیست؟

زونا (زوستر) پوستی چیست 

زونا (هر پس زوستر: Zona؛ Shingles) عبارت است از فعال شدن دوباره عفونت ویروسی ایجاد کننده آبله مرغان، پس از اینکه فرد، مبتلا به بیماری آبله مرغان شد، ویروس آن (ویروس واریسلازوستر) در بخشی از دستگاه عصبی وی (در گرههای خلفی عصب حسی، نزدیک نخاع) به صورت نهفته باقی میماند و ممکن است چندین سال بعد، از راه یکی از رشته های عصبی به پوست فرد مهاجرت کند و در ناحیهای از پوست که به وسیله آن رشته عصب گیریمی شود تولید راش نماید.

مشخص نیست که چه عاملی موجب شروع فعالیت دوباره ویروس آبله مرغان می شود ولی ممکن است با تغییرات دستگاه ایمنی در ارتباط باشد. اطمینان داشتن از اینکه دستگاه ایمنی ضعیف نشده است میتواند به پیشگیری از زوناکمک کند، نخستین علامت بیماری، معمولا گزگز یا سوزش شدید پوست در محلی است که بعدا راشی ها در آنجا ظاهر می شوند. معمولا این منطقه دردناک است و ممکن است تب، سردرد و بزرگی غدد لنفاوی وجود داشته باشند. پس از چند روز، راش های مشخصه بیماری به صورت نوار یا قطعهای از دانههای قرمز در یک طرفه تنه یا صورت ظاهر می شوند.

معمولا راش ها فقط در یک طرف ایجاد می شوند. این دانه ها تبدیل به تاولیهای پر از مایع می شوند و سپس مایع آنها کاهش مییابد و تبدیل به زخمهای کوچکی می شوند که پس از خشک شدن دلمه هایی تشکیل میدهند. گاهی درد در منطقه راشی ها پس از محو شدن راش ها باقی میماند که درصورت عدم بهبود اغلب موجب افسردگی فرد می شود. به این درد، نورالژی (درد عصبی) بعد از هرپسی میگویند. تقریباً از هر ۴ نفر، یک نفر در طول عمر خود مبتلا به زونا میشود و میزان ابتلا در زن و مرد یکسان است. بیماری در افراد مسن شایع است ولی در افراد جوان تر و افراد دچار ضعف سیستم ایمنی هم دیده میشود. تاول ها پر از ویروسی آبله مرغان هستند، در نتیجه فرد مبتلا میتواند ویروس را به دیگران انتقال دهد. البته باید دانست که فرد سالم، بیماری زونا را از فرد مبتلا به آبله مرغان یا زونا نمیگیرد ولی میتواند در صورتی که هرگز مبتلا به آبله مرغان نشده است  از فرد مبتلا به زونا دچار بیماری آبله مرغان شود .

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *