قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / علائم شکستگی دنده را بشناسید!!
شکستگی دنده
شکستگی دنده

علائم شکستگی دنده را بشناسید!!

علائم شکستگی دنده را بشناسید!!

شکستگی دنده

در زمان احتمال ابتلا به شکستگی دنده، شخص مجروح را به حالت نیمه نشسته قرار دهید و بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید. سعی نکنید که دنده شکسته را با بستن پارچه یا بانداژ آرام دارید. بلکه تنها منتظر مراجعه پزشک بمانید. به علت بدی تنفس و تنگی نفس احتمال این وجود دارد که شخص علاوه بر شکستگی دنده مبتلا به جراحت ریه هم شده باشد؛ شما اورژانس و آمبولانس را خبر سازید.

علل شکستگی دنده

شایعترین علت شکستگی دنده، وارد آمدن ضربه مستقیم به دنده است ولی در تصادفات جاده‌ای و نیز در سقوط از ارتفاع، شکستگی‌های متعدد دنده‌ها علامت شایعی است. ۱۰ درصد بیمارانی که دچار ضرب‌دیدگی قفسه سینه هستند، دچار شکستگی دنده می‌شوند. شایعترین منطقه شکستگی‌ها بین دنده‌های ۴ الی ۱۰ اتفاق می‌افتد و شکستگی دنده‌های اول و دوم نادر است و فقط در تصادفات و یا سقوط از ارتفاع دیده می‌شود. در کودکان و نوجوانان به دلیل نرم بودن قوام استخوان، شکستگی دنده نادر است ولی در سنین بالا و بخصوص افراد مسن این شکستگی شایع بوده و پوکی استخوان به این امر کمک می‌کند.

از دیگر عوامل کمک کننده به شکستگی دنده می‌توان به وجود بیماری‌های ضمیمه‌ای در دنده‌ها مانند پوکی استخوان، تومورها و بیماری‌های روماتیسمی اشاره کرد.

علائم شکستگی دنده

درد مهمترین علامت است و با تنفس و یا سرفه تشدید می‌گردد. خون‌مردگی و خونریزی زیر جلدی نیز ممکنست در موضع شکستگی دیده شود. در مواردی که چندین دنده شکسته است علائم تنفسی شدید است و بیمار قادر به تنفس کامل نبوده و با تنگی نفس و احساس خفگی همراه است.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *