قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / علائم شکستگی عضو را میدانید؟!؟!
شکستگی عضو
شکستگی عضو

علائم شکستگی عضو را میدانید؟!؟!

علائم شکستگی عضو را میدانید؟!؟!

شکستگی عضو

اگر یکی از اعضای بدن بشکند، باید به پزشک ارتوپد و یا اشخاصی که در این رشته تجربیات فراوانی دارند و در عمل شکسته بندی ماهرند مراجعه کنید و اگر میسر نبود باید فوری عضو را در محلول اسید بوریک ٪۱۰ که آب آن گرم باشد بگذارید و در همان آب گرم مالش و ماساژ دهید و به آسانی و با ملایمت موضع دررفته یا شکسته را در جای خودش قرار دهید و محکم با دستمال یا باند ببندید، بعد به متخصص مراجع کنید. پس از آن که شکسته بند ماهر آن را باز کرد و با علم استادی آن را جا انداخت و بست یا آتل کرد یا گچ گرفت، علامت صحت عمل و درست جاافتادن عضو آن است که ۸ ساعت بعد از عمل بادکرده و ورم کند، بعداز سه روز اطراف عضو شروع به خارش میکند که اینعلامت بهبودی و جریان خون در آن عضو است. در غیراین صورت استخوان جوش نخورده و باید عمل تجدیدشود که در مرحله  دوم حتماً باید گچ گرفته شود کهکاملاً در داخل گچ استخوان ها جوش بخورند. که البته باید به پزشکان متخصص جراح رجوع کرد که البته باید  بهپزشکان متخصص جراح رجوع کرد و در بیمارستان بستری شد که ان عضو را حرکت ندهید و به کار نگیرید تا روز معین که گچ بازشود و پس از بهبودی و باز شدن گچ تا مدتی به آن عضو مورد نظر فشار وارد نسازید تا به مرور به حال اولیه بازگردد.

علایم شکستگی استخوان

۱ـ تورم: این علامت بلافاصله بعد از شکستگی اتفاق می‌افتد. معمولا در شکستگی‌ها، لبه‌های تیز استخوان شکسته باعث پاره یا بریده شدن قسمتی از بافت و برخی عروق کنار محل آسیب دیده شده و منجر به خونریزی و التهاب ناحیه می‌شود.
۲ ـ تغییر شکل: معمولا بر اثر بروز شکستگی ممکن است تغییر شکل، کوتاه‌شدگی یا زاویه‌دار شدن استخوان در محل آسیب دیده رویت شود. البته در ترک‌خوردگی یا مو برداشتن، بد شکلی قابل رویت نیست. برای بررسی تغییر شکل، عضو آسیب‌دیده را با عضو سالم طرف دیگر مقایسه کنید.
۳ ـ لمس دردناک: یکی از علائم قابل اعتماد شکستگی، لمس دردناک است. معمولا حساسیت به درد تنها در محل آسیب‌دیده وجود دارد و غالبا مصدوم می‌تواند نقطه درد را با انگشت نشان دهد. برای پیدا کردن محل شکستگی، پوشش عضو را کنار بزنید و به آرامی طول استخوان را لمس کنید. نقطه‌ای که به لمس حساس بود و درد گرفت می‌تواند محل شکستگی باشد.
۴ ـ ناکار شدن عضو آسیب‌دیده: اگر عضو شکسته باشد، با حرکت دادن دردناک می‌شود. در این زمان مصدوم به دلیل درد زیاد از به کارگیری عضو، امتناع ورزیده و عضو در حرکت ناتوان می‌شود. البته توجه داشته باشید، احتمال دارد مصدوم با تحمل درد، عضو را تکان دهد.
۵ ـ احساس ساییده شدن دو سر شکسته‌ی استخوان: گاهی مصدوم هنگام بروز شکستگی، صدای شکسته شدن استخوان یا در زمان حرکت عضو، صدای ساییده شدن دو سر استخوان را احساس می‌کند. این علامت، نشانه حتمی شکستگی است.
۶ ـ لمس فاصله بین دو سر استخوان شکسته: در صورت لمس این فاصله، شکستگی حتمی است.
۷- تغییر رنگ ناحیه آسیب‌دیده: معمولا آخرین و دیررس‌ترین علامتی که نشان‌دهنده شکستگی است، رنگ پریدگی یا کبودی در محل شکستگی است که معمولا یک ساعت بعد از شکستگی اتفاق می‌افتد.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *