علائم عفونت دستگاه ادراری چیست؟!


علائم عفونت دستگاه ادراری چیست؟!

علائم عفونت دستگاه ادراری چیست؟!

عفونتهای دستگاه ادراری

ادرار شامل مایعات، نمک ها و مواد زایدی است که باید از بدن دفع شوند. به طور طبیعی ادرار فاقد هر نوع میکروب بوده و استریل است. معمولاً در دستگاه ادراری هنگامی اختلال به وجود می آید که میکروب ها یا سایر موجودات ذره بینی به سوراخ حالب و مثانه نفوذ و دخول کرده باشند. غالباً این میکروب ها از نوع اشریشاکلی  هستند. نوع بیماری که به دنبال این موضوع اتفاق می افتد تابع ان است که میکروبها در مجرای ادرار قرار گرفته و یا این که به سمت مثانه و یا حتی به کلیه ها رسیده باشند. همچنین ممکن است موجودات ذره بینی دیگری که کلامیدیا و مایکوپلاسما نامیده می شوند، باعث عفونت های دستگاه ادراری گردند. معمولاً این عفونت ها در مجرای ادراری محدود می شوند. علل اصلی عفونتهای دستگاه ادراری عبارتند از: انسدادها، تغییر در میزان هورمون ها، بزرگ شدگی پروستات در مردان، پایین بودن مصونیت بدن، استفاده از سوند یا لوله های نازک پزشکی، ساختمان غیرطبیعی و برای بعضی خانم ها نزدیکی جنسی یا مقاربت، همچنین خانم هایی که برای جلوگیری از آبستنی از دیافراگم استفاده می کنند مستعد ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری می شوند. نشانی هایبیماری که احتمالاً در اثر عفونت دستگاه ادراری ایجاد می شوند عبارتند از: -- تحریک و افزایش انگیزش برای تخلیه ادرار- احساس درد و سوزش در ناحیه مثانه یا در مجرای ادرار هنگام تخلیه ی ادرار. - احساس کسالت و خستگی۔ - احساس درد در ناحیه  مثانه، حتی موقعی که ادرار تخلیه نمیشود. - عبور فقط مقدار کمی ادرار در موقع تخلیه.- در موارد کمتر یا نادر کمردرد یا تب و لرز. - تغییر رنگ و تبدیل ادرار به رنگ شیری یا ابری۔ - وجود خون در ادرار، پشت درد، یا وجود تب (نشانی هایی هستند که ممکن است در اثر رسیدن عفونت به کلیه ها ایجاد شده باشند.) در کودکان یا اطفال کوچک، تحریک پذیری، کج خلقی، نداشتن اشتها، تب مداوم به علت نامعلوم، بی اختیاری و بی نظم شدن مدفوع و ادرار، تغییر خصوصیات ادرار، یا به طور کلی سیما و ظاهر ناسالم یا حالت بيمارگونه.

دستورات مهم برای درمان طبیعی عفونتهای ادراری:

۱- آب فراوان بنوشید. ۲- به طور منظم ادرار کنید (ادرار خود را نگه ندارید)، ۳- لباس های تنگا نپوشید. ۴- ویتامین C مصرف کنید. ۵- شسشوی کامل از جلو به عقب انجام دهید، ۶ برای جلوگیری از بروز عفونت، روزانه یک لیوان آب سیب به اضافه ی آب زرشک مصرف کنید. ۷- آب قره قاط میل کنید، ۸ آب آلبالو مصرف کنید، ۹-از غذاهای خنک مثل سوپ جو و..... استفاده کنید. ۱۰- از مخلوط آب و سرکه طبیعی جهتشستشو استفاده کنید. ۱۱- پس از شستشو حتماً خود را خشک کنید، ۱۲- شکر را از زندگی خود حذف کنید. ۱۳-. به جای هر نوع شیرینی از عسل استفاده کنید. وقتی صحبت از عفونت در زنان است، عفونتهای دستگاه ادراری پسر سرماخوردگی دومین عفونت شایع محسوب میشوند.زنانی که مبتلا به عفونت های مثانه میشوند احتمالا در سلول های پوششی مثانه خود مشکلی دارند. این سلولی ها دچار تغییراتی می شوند که موجب می شود باکتریها آسانتر به جداره مثانه و همچنین جدار مهبلی بچسبند. باکتری هایی که به جدار مهبل می چسبند به آسانی می توانند به مثانه مهاجرت کنند.

شستشوی مجاری ادرار:

برای شستشو و پاک کردن مجاری ادرار، هر روز ۱۰ گرم ذم گیلاس را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را سه بار در طول روز بنوشید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد