قالب وردپرس درنا توس
خانه / علائم عفونت گوش میانی را بشناسید!!!
عفونت گوش میانی
عفونت گوش میانی

علائم عفونت گوش میانی را بشناسید!!!

علائم عفونت گوش میانی را بشناسید!!!

عفونت گوش میانی

یکی از دلایل شایع گوش درد در کودکان عفونت گوش میانی است که معمولاً در پی سرماخوردگی یا گلو درد ممکن است ایجاد شود. این عارضه در شیرخواران و خردسالان از شیوع بیشتری برخوردار است؛ زیرا شیپور استاش (مجرای متصل کننده  گوش میانی به عقب حلق) در این سنین نسبتاً کوتاه است و بدین ترتیب در پی وارد شدن هر گونه عفونت باکتریایی یا ویروسی از طریق لوله  استاش، بافتهای پوشاننده  سطح داخلی گوش میانی ملتهب می شود و مایع و گاهی چرک تولید میکند. این ترشحات گاهی تخلیه نمی شود زیرا لوله ی استاش به وسیله ی التهاب مذکور یا بزرگ شدنآدنوئیدها مسدود می شود و در این صورت تجمع ترشحات و چرک موجب می شود بهپرده گوش فشار وارد آید و باعث بروز درد و گاهی پاره شدن آن و حتی ناشنوایی (جزئیو موقتی و یا کلی، در صورت تاخیر در درمان) شود.

آیا عفونت گوش میانی خطرناک است؟

عفونت گوش میانی هم به شدت دردناک است و هم خطرناک، زیرا در صورتی که درمان نشود منجر به ناشنوایی دایمی گوش آسیب دیده می شود.

علائم احتمالی عفونت گوش

  • درد شدید در گوش : که در شیر خواراان از طریق گریه شدید و حرکت دستها به طرف گوش و مالیدن آن شناسایی می شود.
  • تب در حدود 39 درجه سانتی گراد و بالاتر
  • استفراغ
  • اختلال در شنوایی
  • ترشح چرک یخارج شده از گوش

در ابتدا بایدچه کنم ؟

۱) درجه  حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید.

۲) آرامش کودک را حفظ کنید. اگر گوش درد کودک شدید است، از کیسه  آب گرم پیچیده شده به دور حوله یا پارچه استفاده کنید. (در خردسالان و شیرخواران بهتر است به جای کیسه  آبگرم، پارچه نرمی را گرم کنید) بهتر است گوش را که درد میکند مایل به پایین قرار دهید تا ترشحات و چرک احتمالی خارج شود.

۳) برای تسکین گوش درد، شربت یا قرص مسکن (استامینوفن) به کودک بدهید.

۴) از نظر خارج شدن چرک یا ترشحات، به گوش کودک توجه داشته باشید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید که فرزندتان دچار عفونت گوش میانی شده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که احساس کردید فرزندتان دچار کم شنوایی و اختلال شنواییشده است در اولین فرصت او را نزد پزشک ببرید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

پزشک به وسیله  اتوسکوپ (وسیله  معاینه گوش) گوش کودک را معاینه می کند. در صورت بروز عفونت، ممکن است پزشک نوعی آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر مجرای شیپور استاش دچار تجمع مایع و التهاب شده باشد، امکان دارد پزشک برای برطرف شدن التهاب و ورم دارو تجویز کند تا از این طریق مایع جمع شده به طور طبیعی از شیپور استاش خارج شده و داخل حلق و گلو شود.

اگر فرزندتان به طور مکرر دچار عفونت گوش میانی شود، پزشک برای معاینه وتشخیص دقیق تر شما را نزد متخصصی گوش و حلق و بینی می فرستد.

چه کمکی می توانم بکنم؟

نسبت به بررسی شنوایی کودک دقیق باشید. (به علایم و وضعیتهای گوناگون دقت نمایید و پزشک را از این موارد مطلع سازید.

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *