قالب وردپرس درنا توس
علائم سوداوی قوی
علائم سوداوی قوی

علائم مزاج ها

علائم مزاج ها

مزاج صفراوی: شخصی که مزاجش صفراوی باشد علائمی مثل گرمی و خشکی پوست، زردی رنگ چهره یا زیتونی داشته و خون اینگونه افراد دارای املاح صفراوی است. نسوج بدن آنها آغشته از ترشحات کبدی است و دارای نسوج سفت و سخت، لاغر و رشته های عضلانی آنها واضح و پیدا است. استخوان های بدنشان برجسته و خطوط چهره اشان نمودار است، تنفس و نبض آنها سریع، خواب شان کوتاه و همراه با آشفتگی است. حرکات آنها سریع و تند و عجول در کارها، حسود و خشمگین در امور می باشد.

علائم مزاج بلغمی

 صاحبان مزاج لنفاوی عموماً دارای چربی زیاد، پوستشان سرخ، بدن آنها سرد و نرم، عضلاتشان مثل اعمالشان عموماً کند و افراد تنبلی هستند. خواب آنها سنگین و عمیق و حرکاتشان آهسته و آرام، دست ها و اندام شان مثل دست مرده، کوشش و فعالیت آنها کم و باہی قیدی همراه است.

علائم مزاج دموی

 در این اشخاص گردش خون خیلی تند و سریع، پوست بدنشان سرخ و رنگین و گرم است،

مخاط های آنها قرمز (مثل چشمان و زبان) عروق بدنشان باز و متسع نبض کامل و پر، اشتهافراوان خواب عمیق و راحت حرکاتشان وسیع، دست ها چاقی و کف دستهایشان گرم است.

علائم مزاج سوداوی

هم چنان که ذکر شد این مزاج به سوداوی قوی و سوداوی ضعیف تقسیم می شود. علائم سوداوی ضعیف عبارت است از کندی عکس العمل (به علت ضعف اعصاب) و کندی کار قلب و ریه، پریدگی رنگ چهره و افتادگی خطوط صورت، غمگین و غصه دار بودن، خودخور، متنفر و فراری از کار و کوشش اما در نهاد افرادی ثابت قدم و پابرجا هستند.

علائم سوداوی قوی

تندی و با فشار عصبی یعنی عکس العمل شدید حرکات سریع و خشن، قلب و ریه تند و سریع، چشم ها درخشان و براق، فعالیت خیلی زیاد و افرادی بی ثبات، قابل تحریک و خیالاتی، تحت سریع عوامل قرار میگیرند. با خواب های ناراحت کننده و مهیج و مضطرب هم آغوشند. دو گونه مزاج دیگر تشخیص داده شده است که به نام مزاج رطب و یا تر و دیگری مزاج یابس یا خشک نامیده می شوند. در این جا گرمی و سردی مزاج در کار نیست اینگونه مزاج ها را سازج رطب یعنی ساده تر و سازج یابس یعنی ساده خشک گویند.

برای آشنا شدن به این دومزاج بایستی به مثال زیر توجه نمود: اگر به دو شخصی سالم که هیچ گونه ضایعات و اختلافی در اعضای بدن خود نداشته و از نظر سن، وزن، قد و سایر مشخصات ظاهری با هم یک سان بوده و تفاوتی نداشته باشند، آدرنالین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکی از این دو نفر آدرنالین را به خوبی تحمل کرده و دیگری ممکن است به طپش قلب و ناراحتی مبتلا گردد. شخصی که حساسیت نشان داده است دارای اعصاب حساس در مقابل آدرنالین است، در صورتی که دومیاین حساسیت را ندارد. حال اگر به همین دو نفر ازرین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکی از آنها حساسیت نشان داده در صورتی که دیگری از ازرین در امان است. نمونه این اشخاص در هر محیطی زیاد دیده می شود (مثل تفاوت ویار در خانم های آبستن، همه آبستنند اما در یکی یا چند نفر آنها و یار دیده میشود). حکمای قدیم از جمله ابوعلی سینا، آنها را که تحریک پذیرند، دارای مزاج رطب یا تر و دسته ای که حساس نیستند دارای مزاجی یابس یا خشک می دانند.

androidonlinenewsimage

 

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *