قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / علائم ونشانه سنگ کیسه صفراچیست؟
سنگ کیسه صفرا
سنگ کیسه صفرا

علائم ونشانه سنگ کیسه صفراچیست؟

علائم ونشانه سنگ کیسه صفراچیست؟

کیسه صفرا چیست؟

کیسه  گلابی شکل کوچک است که زیر کبد قرار دارد. این کیسه پر از صفرا ست که برای کمک به هضم غذا، در مواقع لازم از طریق مجرای رابط بین کیسه صفرا و کبد و روده به داخل آنها میریزد. ۹۰ درصد سنگ صفرا وقتی تشکیل می شوند که صفرا با کلستر زیاد، بسیار غلیظ شده و به شکل کریستال سخت با حجم دانه  شن و گاهی در بزرگتر به قطر ۲ تا ۲/۵سانتی متر در میآید. در ۸۰ درصد موارد، سنگ کیسه صفرا نارا حتی ایجاد نمیکنند و حتی وجود آنها در کیسه صفرا احساس نمی شود، ولی در مواقعی که کیسه  صفرا برای بیرون ریختن صفرا منقبض می شود، اگر سنگ به طرف بیرون رانده شد، دهان مجرایی را که به کبد و روده راه مییابد، مسدود میکند، در نتیجه درد ایجاد میشود و در درمانی قطع می شود که سنگ به عقب کیسه صفرا بیفتد. در مواقعی که بر اثر التهاب کیسه  صفرااحتمالاً اختلالات و پیچیدگی  شدید ایجاد شود ناچار می شوند که با جراحی سنگ و کیسه صفرا را بردارند.” ناراحتی سنگ کیسه صفرا غالباً در سنین بالا به مردان و زنان حمله میکند. تقریباً یک سو افراد بالا ۶۰ سال دچار سنگ صفرا می شوند؛ بدن زنان سه برابر بیشتر از مردان مستعد ایجاد سنگ صفرا است. اضافه وزن و بالا بودن مقدار کلسترول و انسولین در بدن از عوامل خطر برای ایجاد سنگ صفرا است.”” به طوری که با ۲۰ درصد اضافه وزن، احتمال ایجاد سنگ  کیسه صفرا در برابر می شود. بیماری کیسه صفرا (شامل سنگ آن و التهاب کیسه صفرا) کاملاً با رژیم غذایی غرب ارتباط تنگاتنگ دارد. رژیمی که سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده (شکر سفید، برابع سفید، نان سفید)، پروتئین حیوانی و عاری از فیبر است. تحقیقات فراوانی نشان داده است که رژیم کم فیبر، علت اصلی بیماری کیسه صفرا است. زنانی که از خوردن صبحانه خودداری میکنند و یا نوشیدنی کافئین دار (مانند: قهوه- بنوشند به مراتب بیشتر در معرض سنگ صفرا هستند.

چگونگی ایجاد سنگ کیسه صفرا

عوامل که زمینه را برای بروز سنگ صفرا آماده میکنند عبارتند از: چاقی و رژیم برای غربی که حاوی مقادیر زیادی چربی و کلسترول است.» (” در زمان فقدان ویتامین E، ویتامین A به سرعت از بین میرود. کمبود ویتامین A باعث جدا  شدن غیرعادی غشا مجرای کیسه صفرا می شود. کلسترول که قابلیت انحلال کمتری دارد.می تواند  در کیسهٔ صفرا به علت کنده شدن غشا کیسه صفرا در کیسه بماند و سفت شده و را با به سنگ شود. این کار خصوصاً در موقعی که لیسیتین کمتر باشد بهتر و بیشتر به وقوع پیوندد.

لیسیتین  با خاصیت حلالیت روغن ها، صفرا را متوقف کرده وکلسترول را به حالت محلول ، پی دارد تا در کیسه صفرا رسوب نکند. لیسیتین ماده  فیزیولوژیکی بسیار مهم و با ارزشی است   که در تخم مرغ، جگر، گردو، روغن سویا، لوبیا، بادام زمینی و اسفناج وجود دارد. لیسیتین در کیسه صفرا ساخته میشود و برای ساختن آن در کبد باید غذا مصرف شده زدارای ویتامینها F ،B6و کولین باشدمتاسفانه  تغذیه ناقص جدید، فاقد مواد کامل و ویتامین ها و سبوس ها می باشد (مانند نان برنج سفید، شکر سفید) خصوصاً فقدان ویتامین E ،F ،B6 و A که بسیار ضروری هستند در اثر تغذیهٔ نامناسب جذب نمی شوند. از طرف دیگر چون کلسترول میل ترکیب زیاد بااسید  چرب اشباع شده دارد، مصرف آنها باعث رسوب کلسترول بیشتری خواهد شد. بنابر این  باید بیشتر ازسبزیجات، میوهجات و دانه های طبیعی استفاده نمود.مطالعه  بر روی ۸۷۲ نفر مرد هلندی نشان داد که رژیم غذایی پرقند می تواند خطر سنگ صفرا را تقریبا دو برابر کندطی آزمایش که در انگلستان بر روی گروه که بدن آنها مستعد ابتلا به کیسه صفرا بر صورت گرفت برای مدت ۶ هفته از رژیم غذایی کم فیبر و ۶ هفته دیگر از رژیم غذایی سر از فیبر استفاده کردند. رژیم غذایی کم فیبر شامل: نان با آرد سفید، برنج سفیدشده، حدود ۱۲ گرم شکر و ۱۳ گرم رژیم غذایی سرشار از فیبر شامل: مقدار زیادی سبزیجات و خوراکی  گیاهی و میرود. و دانه  غلات و ۲۷ گرم فیبر و بدون شکر، نتایج بررسی ها روی افراد، پس از ۶ هفته نشان داد در دوره  که با رژیم غذایی کم نیر شکر فراوان تغذیه شده بودند، کلسترول موجود در صفرا آنها بسیار بالا رفت و به اشباع صفرا از کلسترول، که محیط مساعد برای تشکیل سنگ صفرا است، در آمد.” قطعاً کلسترول موجود در صفرا با خوردن غذاکم فیبر غنی از شکر افزایش مییابد. پژوهشگران به افراد مشکوک به داشتن سنگ صفرا، خوردن مقادیر زیادی از دا نه  سبوس دارو میوه جات و سبزیجات و کنار گذاشتن شکر را توصیه می نمایند.

علائم سنگ کیسه صفراچیست؟

بسیاری از بیماران دارای سنگ کیسه صفرا با هیچ علائم مواجه نمی‌شوند و از وجود این سنگ‌ها اطلاع ندارند مگر آن که حین انجام آزمایشی به دلیلی دیگر مشخص شوند.با این حال علائم سنگ کیسه صفرا زمانی نمود می‌یابند که سنگ به طور موقت یکی از مجرا صفرا را مسدود کند. این مجراها ساختار لوله‌ای شکلی هستند که صفرا را از کبد به کیسه صفرا و سپس به دستگاه گوارش می‌برند.این انسداد در اکثر موارد درد شکمی (دل درد) را به دنبال دارد، اگرچه برخی بیماران در صورت شدیدتر بودن انسداد یا مسدود شدن بخش دیگری از دستگاه گوارش از علائم دیگر نیز رنج می‌برند.از رایج‌ترین علائم سنگ کیسه صفرا بروز درد شدید و ناگهانی در شکم است که معمولاً یک تا پنج ساعت طول می‌کشد، اگرچه گاهی اوقات درد پس از گذشت چند دقیقه ساکت می‌شود. از این علامت با اصطلاح کولیک صفرا یاد می‌شود. محل این درد به شرح زیر می باشددر مرکز شکم، بین استخوان قفسه سینه و ناف.دقیقاً در پایین دنده‌ها در طرف راست با احتمال انتشار در پهلو یا کتف.

درمان گیاهی سنگ کیسه صفرا

زردچوبه، شاهتره، ریشه کاسنی، غاثف، افسنطین، گل قاصدک، آناگالیس، سیر، سداب، خرفه، رزماری(اکلیل کوهی)، تمر هندی، روغن، برگ و پوست زیتون، گزنه، سنبلالطیب، گل همیشه بهار، نعناع، گل محمدی، مَرْغ، بابونه، انیسون، سبوس برنج، زرشک، زبان گنجشک، ریواس، کنگر فرنگی، کرفس قمری و جعفری. همانطور که میدانید انسان دارای چهار طبع صفرا، خون، بلغم و سودا میباشد که هرگاه یکی از این طبایع غالب گردد علائم و آثاری خاص در فرد ایجاد مینماید. چنانچه صفرا غالب باشد، فرد را صفراوی مزاج گویند. این افراد دارای پوست گرم و خشک، رنگ چهره زرد یا زیتونی، اندامهای لاغر و کوچک، تنفس و نبض سریع، خواب کم همراه با آشفتگی و حرکات تند و سریع، خشمگین، پرانرژی و خستگیناپذیر میباشند. همچنین در این افراد، دهان تلخ مزه، خارش بدن، کمی اشتها، بادگلو، سوزش دهانه معده، قی آلوده به صفرا، خشکی زبان، گودی چشمها، تشنگی و زردی متمایل به قرمزی ادرار مشاهده میگردد.

مطلب پیشنهادی

بهداشت دهان کودک

توصیه های مهم در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان ناتوان

توصیه های مهم در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان ناتوان   – انجام فلورایدتراپی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *