قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / علائم ونشانه هافلج صورت را بدانید…
فلج صورت
فلج صورت

علائم ونشانه هافلج صورت را بدانید…

علائم ونشانه هافلج صورت را بدانید…

فلج صورت 

عصب صورت کنترل کننده عضلات شکل دهنده  آن است. همچنین انتقال دهنده حسی چشایی از زبان به مغز میباشد. در فلج عصب صورت، یکی از دو عصب آن صدمه دیده، تحت فشار قرار میگیرد و یا این که دچار التهاب می گردد، در نتیجه باعث فلج عضلات صورت میگردد و موجب می شود که پلک چشم و گوشه دهان یک طرف صورت به پایین   بیفتد و افرادی که دچار فلج صورت هستند اغلب از این موضوع نگران هستند که ممکن است سکته  مغزی کرده باشند اما اگر فقط صورت این افراد دچار مشکل شده باشد احتمالا آنها سکته  مغزی نکرده اند زیرا سکته مغزی معمولا همراه با ضعف عضلات سایر قسمتها بدن می باشد فلج صورت معمولا موقتی است  اما بهبودی کامل أن ممکن است. چندین ماه طول بکشد.

علل ایجاد فلج صورت

شایع ترین نوع فلج صورت را اصطلاحاً فلج بل  مینامند. این نوع از فلج صورت بدون هیچ گونه دلیل شناخته شده ای رخ می دهد. گرچه پزشکان معتقدند که نوعی عفونت ویروسی در ایجاد این فلج نقش دارد. در سایر انواع فلج صورت دلایل شناخته شده ای در صدمه دیدن عصب وجود دارد. این دلایل شامل عفونت ویروسی زونا و عفونت باکتریایی لائم ” میباشد. به علاوه فلج عصب صورت گاهی اوقات بر اثر عفونت گوش میانی نیز ایجاد میشود در موارد نادر ممکن است عصب صورت بر اثر توموری به نام آکوستیک نوروما” تحت فشار قرار گیرد. همچنین بر اثر تومور، غده بزاقی پاروتید عصب صورت، ممکن است آسیب ببیند

علائم و نشانه فلج صورت

در بعضی موارد علائم مشکلات فلج صورت (مثل فلج بل) بطور ناگهانی و در عرض حدود ۲۴ ساعات رخ میدهند. در سایر موارد این علائم به تدریج و به آهستگی بروز می نمایند. این علائم عبارتند از:

  • فلج کامل یامحدود عضلات یک طرف صورت۔
  •  درد زیر گوش آن سمت از صورت که دچار فلج شده است.
  •  افتادن یک گوشه دهان به سمت پایین (کج شدن دهان ) که گاهی اوقات همراه با آبریزش از  دهان  میباشد.
  •  عدم توانایی در بستن پلکی طرف مبتلاوآبریزش از چشم.
  •  عدم احساس مزه در دهان،

اگر فلج صورت خیلی شدید باشد، ممکن است در حرف زدن و غذاخوردن دچار مشکل شوید و گاهی اوقات صداها ممکن است بطور غیرطبیعی در گوش طرفی از صورت که دچار فلج شده است، بلندتر شنیده شوند. اگر پلک قادر به بسته شدن نباشد چشم ممکن است دچارعفونت شده و در نهایت منجر به زخم قرنیه شود. در فلج صورت که بر اثر عفونت زونا ایجاد میشود تاول هایی نیز بر روی گوش زده میشود.

نحوه تشخیص و درمان فلج صورت

پزشک شما احتمالا قادر خواهد بود که فقط با  مشاهده علائم، مشکل شما را تشخیص دهد بروز ناگهانی علائم در طی حدود ۲۴ ساعت به احتمال زیاد نشان دهنده فلج بل می باشد. اگر علائم به طور آهسته ایجاد شوند معمولا سایر علل ایجاد فلج مطرح میباشند. اگر پزشک مشکوک به وجود توموری باشد که بر روی عصب صورت فشار می آورد، ممکن است   تقاضا انجام سی تی اسکن یا ام.آر. آی نماید آزمایش الکتریکی عصب و عضله نیز ممکن است  انجام شود تا صدمه به عصب را ارزیابی نماید. اگر علائم فلج صورت شما طی ۴۸ ساعت گذشته ایجاد شده اند پزشک ممکن است برایتان داروها کورتون دار تجویز کند (به مدت دو هفته)، تا التهاب عصب کاهش یابد.همچنین  ممکن است داروهامسکن و ضد درد نیز تجویز شود. برای پیشگیری از صدمه دیدن قرنیه  چشم، قطره ها اشک مصنوعی  ممکن است تجویز شود و ممکن است به شما توصیه شود که در هنگام خواب، چشمتان را با چسب ببندید تا جلو خشک شدن چشم گرفته شود.فلج بل معمولاً بدون هیچ گونه درمان دیگری بعد از مدتی یهبود می یابد . اگر فلج صورت بر اثر یک علت زمینه ای ایجاد شده باشد در صورت امکان باید آن علت زمینه  درمان گردد. برای مثال اگر عصب صورت بر اثر بیماری زونا ایجاد شده باشد داروها ضدویروس مثل داروآسیکلوویر تجویز خواهد شد. برای این که این دارو مؤثر واقع شود باید از همان ابتدابیماری مصرف گردد. اگر شما دچار تومور آکوستیک نوروما هستید برای برطرف کردن فشار روی عصب، تومور باید با عمل جراحی برداشته شود.

ماساژ دادن و حرکت دادن عضلات صورت با روغن ها گرم کننده مانند روغن جوز یا روغن کنجد و… به حفظ حالت این عضلات کمک میکنند. با انجام درمان مناسب معمولأفلج صورت در عرض حدود دو هفته تا حدودی بهبود می یابد. با این حال بهبود کامل آن ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد. در بعضی از افراد ممکن است بعد از این مدت عضلاتشان تا حدودی ضعیف باشد و یا بیماری دوبارہ عود کند.

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *