قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علائم ونشانه ها کچلی سر را بشناسید؟
کچلی سر
کچلی سر

علائم ونشانه ها کچلی سر را بشناسید؟

علائم ونشانه ها کچلی سر را بشناسید؟

کچلی سر چیست؟

با علائم التهابی پوست و ریزش موهاتظاهر میکند. همزمان با این واقعه ممکن است در جا دیگر از بدن نیز ضایعه  قارچی وجود داشته باشد. بعضی از قارچ ها به غلاف خارجی ریشه  مو حمله میکنند و بعضی دیگر، قسمت داخلی ساقه  مو را مورد حمله قرار میدهند. در این حالات موها تخریب می شوندو ساقهآنها در سطح پوست شکسته میشوند. قارچ ها کچلی ممکن است از نوع قارج انسانی ” بوده و یا از نوع قارچ جوانی ” باشند. التهاب پوست سر، ناشی از قارچ انسانی ممکن است خیلی خفیف باشد ولی در نوع حیوانی، التهاب شدید به وجود می آید و ممکن است باعث تولید ضایعات باتلاقیمعروف به کریون گردد. در این نوع بیماری پوست سر قرمز، گرم، دردناک و همراه با تاول هاچرکی و ذلمه است، موها به هم چسبیده و میریزند. این نوع بیماری اگر دیر درمان شود طاسی دائمی ایجاد میکند. گاهیاین بیماری بدون درمان نیز محدود میگردد.

از نظر بالینی کچلی سر به سه شکل دیده می‌شود:

  •  اکتوتریکس (Ectothrix) : شایع‌ترین فرم کچلی سر می‌باشد که ضایعات آن قبل از دوران بلوغ دیده شده و به صورت اپیدمی در مدارس شایع می‌باشد. ضایعات منفرد یا متعدد به صورت لکه‌ها گرد یا بیضی با حاشیه کاملاً مشخص دیده می‌شوند. موها در محل ضایعه خاکستری رنگ شده و چند میلیمتر بالاتر از سطح پوست شکننده می‌شوند. عفونت اکتوتریکس به سه صورت لکه‌ها بدون مو و یا لکه‌ها خاکستری (Gray patch) و یا به فرم کریون Kerion (آبسه‌های ملتهب چرکی با ترشحات زرد رنگ) همراه با آدنوپاتی (تورم غدد لنفاوی) دیده می‌شود که عامل قارچی از حیواناتی مانند گاو و گوسفند به انسان منتقل می‌شود. درعفونت اکتوتریکس (خارج موئی) عوامل قارچی پس از ورود در ساقه مو رشد کرده و سپس از مو خارج شده و در اطراف ساقه مو به شکل آرتروکونیدی و کونیدی دیده می‌شوند.
  • عوامل ایجاد کننده اکتوتریکس: میکروسپوروم کنیس (حیوان دوست)، میکروسپوروم جیپسئوم (خاک دوست)، ترایکوفیتون منتاگروفیتس (انسان دوست) و ترایکوفیتون وروکوزوم (حیوان دوست) می‌باشند.
  •  اندوتریکس (Endothrix) : عوامل قارچی در داخل مو رشد و تکثیر می یابند.

شیوع کچلی و نشانه آن

کچلی سرکه سابقاً بین کودکان خیلی زیاد دیده می شد خوشبختانه اینک با کشف داروها مؤثر و بیخطر از قبیل گریزئوفولوین ” کمیاب شده است. این نوع کچلی، فقط در کودکان، قبل از سن بلوغ دیده می شود و به هنگام بلوغ به خودی خود از بین میرود. شدت واکنش پوست سر در ناحیها مبتلا شده متغیر است. بر حسب میزان واکنش بدن و نوع قارچ، کچلی ممکن است از پوسته ریزی ها خیلی خفیف تا سرخی پوست سر و طاول ها چرکی در تغییر باشد.

برای تشخیص این بیماری از موها باقیمانده در محلی، نمونه برداری میکنند و آنها را تحت تأثیر پتاس قرار میدهند، آنگاه در زیر میکروسکپ به بررسی و ملاحظه  اسپور  یا هاگها قارچ کجلی میپردازند.

کچلی سر به طور مسری می تواند در سراسر جهان به خصوص در کودکان دبستانی شیوع یابد.

علائم  کچلی سر 

قارچ معمولاً ریشه مو (فولیکول) و بدنه مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد که نهایتاً موجب شکنندگی، ریزش مو و بروز الگوهایی از نقاط سیاه‌رنگ و پوسته‌پوسته بر روی سر می‌شود.

سوزش و خارش، تشدید احساس سوزش، تشکیل کیسه‌ها قرمزرنگ (ظاهر کیسه‌مانند) و ضایعات حاوی مایع بر روی سطح سر
با گذشت زمان پوست سر دچار شکاف شده و پوست می‌اندازد و پوست حساس اولیه و بافت داخل آن به‌طور دردناکی متورم می‌شود.
هنگامی‌که تاول‌ها پاره می‌شوند، ساختارهای زبری قابل‌مشاهده بوده و همچنین موها کرکی شده و بقایا سلول‌ها مرده دیده می‌شوند.

کچلی سر ممکن است به صورت ها زیر بروز نماید:

  • التهاب مختصر پوست سر شبیه سبوره همراه پوسته ریزی گسترده در پوست سر همراه باموها شکسته که از آنها نقاط سیاه به جا مانده
  •  عفونت شدید پوست سر همراه با  پلاک ها سفت، که از طاول ها چرکی و ذلمه پوشیده شده اند.
  •   این ضایعات در پوست می توانند محل تاولها  یا جا زخم را باقی بگذارند که در نتیجه باعث طاسی دائمی پوست سر خواهند شد.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *