قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / علائم و انواع سرطان تیروئید را بشناسید؟
سرطان تیروئید
سرطان تیروئید

علائم و انواع سرطان تیروئید را بشناسید؟

سرطان تیروئید چیست ؟

تومورهای سرطانی ناشایعی هستند که در غده تیروئید ایجاد می شوند. شایع ترین سن ابتلا بیش از ۴۰ سالگی است که در زنان شایع تر است. از لحاظ ژنتیک، عامل خطر، وابسته به نوع سرطان می باشد. همچنین اگر گردن در معرض اشعه قرار گیرد، یک عامل خطر محسوب می شود. رشد غیرطبیعی در غده ی تیروئید گاهی اوقات می تواند سرطانی باشد. سرطان تیروئید نادر است و ۱٪ از کل سرطان ها را تشکیل میدهد و در زنان نسبت به مردان ۲ بار شایع تر است، و در افرادی که سن بیشتر از ۴۰ سال دارند ایجاد می شود. مدارک موجود نشان می دهد. در صورتی که ناحیه گردن قبلاً در معرض اشعه قرار گرفته باشد، خطر ابتلا افزایش می یابد. میزان بهبودی در سرطان های تیروئید نسبت به تمامی سرطان ها  بیشتر است

انواع سرطان تیروئید کدامند؟

سه نوع اصلی سرطان تیروئیدوجود دارند که از تمایز سلول های مختلف، غده، منتجمی شوند: پایالاری، فولیکولار و مدولاری، ۷۰٪ (از هر ۱۰ مورد ۷ تا ) از سرطان های تیروئید، پاپیلاری هستند و این نوع از سرطان تیروئید اغلب از طریق غدد لنفاوی منتشر می شود، در معرض اشعه قرار گرفتن خطر پیشرفت سرطان پاپیلاری را افزایش میدهد. سرطان فولـیکولا تیروئید شیوع کمتری دارد و ممکن است به ریه ها یا استخوان ها پخش شود. سرطان مدولاری نیز نادر است و معمولا با بیماری نئوپلازی آندر کرین متعددMEN مرتبط است و حالت توارثی دارد.

 علائم سرطان تیروئید چیست ؟

نشانه ها به نوع سرطان تیروئید بستگی دارند اما آنها اغلب عبارتند از: برآمدگی سخت و دردناک در گردن، اشکال در بلع، خشونت صدا .ممکن است نشانه ی اول در سرطانپاپیلاری تیروئید به صورت برجستگی در اطراف گردن و ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی باشد.

راه درمان سرطان تیروئید 

اگر در گردن شما یک برجستگی ایجاد شود پزشک آن را معاینه خواهد کرد و ممکن است چند آزمایش خون جهت بررسی سطح هورمون های تیروئید تجویز کند. ممکن است از غدهای تیروئید تصویربرداری، سونوگرافی یا اسکن رادیونوکلوئید به عمل آید. ممکن است برداشت نمونه از غده ی تیروئید با سوزن ظریف آسپراسیون برای برداشتن سلول های ناحیه برجسته که بتوان آنها را بعداً از نظر سرطان آزمایش کرد انجام شود. درمان سرطان تیروئید معمولاً به وسیله ی عمل جراحی به صورت برداشتن کامل این غده می باشد. بیشتر درمانها اغلب با یک ذز خوراکی بید رادیواکتیو همراه است. ید رادیواکتیو باعث نگهداری بافت تیروئید شده و هر نوع سلول سرطانی را که هنوز ممکن است وجود داشته باشد از بین میبرد. بعد از درمان، شما به خوردن داروهای هورمونی تیروئید در طول زندگی تان احتیاج خواهید داشت، اگر سرطان تیروئید زود تشخیص داده شود و درمان گردد، میزان بقاء بعد از ۵ سال بیش از ٪۹۵ میباشد.

سرطان تیروئید چیست؟

تومورهای بدخیم غدهای تیروئید نادر هستند. برای مثال از هر ۵۰ نفر یا ۱۰۰ نفری که به علت پرکاری تیروئید بر اثر بیماری گریوز به متخصص غدد درون ریز مراجعه میکنند، تنها یک نفر دچار سرطان تیروئید میباشد. دو نوع سرطان تیروئید که پزشکان بیشتر با آنها برخورد میکنند عبارتند از:

سرطان پاپیلاری: بیشتر خانم های جوان و کودکان را گرفتار میسازد.

سرطان فولیکولار: بیشتر در سنین ۳۰ سال به بالا دیده می شود. با این حال هر دو این سرطان ها می توانند در هر سنی دیده شوند، به شرطی کهتشخیصی  و درمان سرطان در مراحل اولیه صورت پذیرد، فرد مبتلا می تواند از یک زندگی با طول عمر طبیعی برخوردار شود. به عبارت دیگر احتمال مرگ به علت سکته ی مغزی یا قلبی در سنین بالا در این افراد بیشتر است تا مرگ بر اثر سرطان تیروئید.

چگونگی تشخیص سرطان تیروئید

اکثر بیماران به علت وجود یک توده در گردن یا به علت رشد سریع و ناگهانی گواتری که چندین سال آن را داشته اند به پزشک مراجعه میکنند، تشخیص سرطان تیروئید به وسیله ی روش برداشتن نمونه توسط سوزن یا FNA و یا انجام عمل جراحی صورت میگیرد. گاهی اوقات بیمار به علت بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن به پزشک مراجعه میکند. در این موارد بیوپسی و نمونه برداری از این غدد لنفاوی نشان میدهد که بیمار دچار سرطان پاپیالاری تیروئید است که به غدد لنفاوی گردن انتشار پیدا کرده است.

نحوه درمان سرطان تیروئید

سرطان تیروئید را می توان با برداشتن کامل یا قسمتی از تیروئید درمان کرد. برای کشتن سلول های باقیمانده ی سرطانی بعد از عمل جراحی می توان از ید رادیواکتیو استفاده کرد.

جراحی سرطان تیروئید

سرطان پاپیلاری تیروئید را معمولاً با برداشتن تمام تیروئید درمان میکنند، زیرا اگر مقداری از بافت تیروئید باقی بماند احتمال دارد که در آینده دچار سرطان شود. تمام غدد لنفاوی بزرگ شده و حاوی سلول های سرطانی هم باید برداشته شوند. سرطان فولیکولار برخلاف سرطان پاپیالاری معمولاً در یک قسمت تیروئید رشد می کند و می توان فقط نصف تیروئید را طی عمل جراحی برداشت.

انواع سرطان تیروئید

انواع نادرتر سرطان های تیروئید عبارتند از:

سرطان های مدولاری: معمولاً در بعضیخانوادهها بیشتردیده  میشود و  همراه با سایر اختلالات غدد درون ریز یا ناهنجاری های اسکلتیاست.

لنفوم تیروئید: معمولاً افراد سالخورده را مبتلا میسازد و ممکن است همراه با شواهدی از بیماری در سایر قسمت های بدن باشد.

سرطان آناپلاستیک: معمولاً افراد سالخورده را گرفتار میسازد. این سرطان ها نسبت به سرطانهای پاپیالاری و فولیکولار وخیمتر بوده و درمان آن ها سخت تر می باشد. درمان این سرطان ها شاملشیمی درمانی و رادیوتراپی است.

غده پاراتیروئید

چهار غده ی پاراتیروئید (هرکدام به اندازه ی یک نخود) در پشت هریک از چهارگوشه ی غده ی تیروئید پنهان هستند. هورمون مترشحه از این غدد پاراتور مودن نام دارد که متابولیسم کلیسم در بدن را کنترل می کند. کمی ترشح این هورمون منجر به حالتی به نام تتانی می شود. در این حالت بدن قادر به مصرف کلسیم موجود نخواهد بود، بنابراین محتوی کلسیم خون در حد پایینی قرار میگیرد. علائم این بیماری شامل اسپاسم عضلانی و افزایش تحریک پذیری سیستم عصبی است. ولی ترشح بیش از حد پاراتورمون بالا برنده ی کلسیم خون و ادرار و نهایتاً منجر به بیماری استخوانی به نام قیبروز استئیتمی شود.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *