قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علائم و درمان اوریون در کودکان!!!
اوریون کودکان
اوریون کودکان

علائم و درمان اوریون در کودکان!!!

علائم و درمان اوریون در کودکان!!!

اوریون درکودکان

اوریون یکی از بیماریهای عفونی دوران کودکی است که با گسترش برنامه  واکسیناسیون، امروزه شیوع آن کاهش یافته است. عامل این بیماری نوعی ویروس است و دوره  نهفتگی (کمون) این بیماری بین ۱۴ تا ۲۱ روز است و علایم بیماری پس از ایندوره پدیدار می شود. این بیماری اغلب در کودکان بالای ۲ سال مشاهده می شود. علامتمشخصه اوریون تورم غدد بزاقی در یک یا هر دو طرف است؛ غدد بزاقی درست در جلو و زیر گوش ها و در کنار چانه قرار دارند، کودک مبتلا به اوریون ممکن است دچار تب نیز بشود. تورم غدد بزاقی در این بیماری موجب بروز درد و اختلال در هنگام بلع غذا می شود. ممکن است ترشح بزاق به علت تورم این غدد متوقف شود و کودک دچار خشکی دهان شود و از این موضوع شکایت کند. اوریون در بعضی از پسران ممکن است عارضه  تورم بیضه ها و بروز درد در اطرافبیضه ها و در دختران تورم تخمدان ها و دردهای شکمی، ایجاد کند.

آیا اوریون خطرناک است؟

اوریون بیماری عفونی خفیفی است و عوارض آن فقط در تعداد معدودی از کودکان بارز می شود. اگر چه تورم غدد بزاقی ممکن است تا برطرف شدن بیماری مشکلاتی را ایجاد کند. توجه داشته باشید که اوریون ممکن است ندرتاً منجر به بروز عوارض شدیدی از جمله ورم مغز (آنسفالیت) و یا مننژیت (عفونت پرده های مغز) شود. سردرد شدید و سفتی عضلات گردن از علایم این دو عارضه به شمار می آیند.

در ابتدا چه باید چه کنیم؟

۱) درجه حرارت بدن کودک را بررسی کنید و در صورت بروز تب به وسیله  اسفنج تب کودک را به وسیله اسفنج مرطوب پایین آورید.

علایم احتمالی اوریون

تورم غدد بزاقی در یک یا هر دو طرف صورت در ناحیه جلو و زیر گوشها

درد در هنگام بلع غذا

خشکی دهان

تب

سردرد

تورم و درناکی بیضه ها در پسران و تورم تخمدانها و در نت

در ابتدا باید چه کرد ؟

درجه حرارت بدن کودئک را بررسی کنید و در صورت بروز تب به وسیله اسفنج مرطوب آن را پایین آورید

به کودک غذاهای مایع و له شده را بدهید و در صورت ناراحتی در بلعیدن به وسیله نی به او غذا بدهید

 کودک را تشویق کنید تا به منظور کاهش خشکی دهان دهانش را با اب شستشو دهد  و به او مایعات کافی بدهید. (توجه داشته باشید که آبمیوه ممکن است جریان بزاق )را تحریک کند و درد بزاقی را افزایش دهد

 بگذارید کودک در رختخواب استراحت کند و در هنگام بروز درد غدد بزاقی برای او کیسه آب گرم آماده کنید  و بعد از پیچیدن   حوله ای به دور آن  روی قسمت  دردناکصورت بگذارید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر با مشاهده  علایم ذکر شده تشخیص دادید که فرزندتان به اوریون مبتلا شده است و یا اگر بیضه های پسرتان ورم کرده و دردناک شده است یا دخترتان از درد زیرشکم شکایت میکند، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید. اگر تا ۱۰ روز پس از بیماری، حال کودک وخیمتر شد و دچار سردرد شدید و سفتی عضلات گردن شد، فوراً بهپزشک مراجعه کنید

درمان پزشکی

در مورد بیماری اوریون درمان خاصی وجود ندارد. معمولاً پزشک به شما توصیه میکند که کودک را در خانه نگه دارید و بگذارید استراحت کند و تا ۵ روز پس از برطرف .شدن کامل تورم غدد بزاقی او را به مدرسه نفرستید  اگر پسرتان دچار تورم و درد بیضه شده باشد و یا دخترتان تورم تخمدان و دردهای شکمی داشته باشد، پزشک داروی مسکن تجویز می کند و توصیه می کند تابرطرف شدن کامل تورم و درد، فرزندتان به طور کامل در منزل استراحت کند.

پیشگیری

به کودک مایعات کافی و نوشیدنیه ایی مثل شیر و غذاهای آبکی و له شده از جملهسوپ و ماست بدهید تا در بلع غذا مشکلی نداشته باشد. (بهتر است به او آبمیوه ندهیدزیرا ممکن است با تحریک جریان بزاق موجب افزایش درد غدد بزاقی شود.)

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *