قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علائم و درمان سیاه سرفه را در طب سنتی مرور کنیم!!!
سیاه سرفه
سیاه سرفه

علائم و درمان سیاه سرفه را در طب سنتی مرور کنیم!!!

علائم و درمان سیاه سرفه را در طب سنتی مرور کنیم!!!

سیاه سرفه 

سرفه های خشن و سمج و قطاری از مشخصات بیماری سیاه سرفهاست و بدین علت است که به این اسم شهرت یافته است و استمرار سرفه ها گاهاً سبب کبود شدگی لبها و صورت شده و بیمار را عذاب می دهد. طولی بیماری حدود ۶ تا ۸ هفته است. سیاه سرفه بسیار مسری است و در افرادی که استعداد ابتلاع به این بیماری را دارند بسیار شایع است. انتقال بیماری از طریق استنشاق قطراتی است که طی سرفه های شدید بیمار به هوا پرتاب میشود و فرد مقابل از آنها تنفس می نماید دوره کمون بیماری نیز حدود ۶ روز تا ۲ هفته است. در اطفال کمتر از ۵ سال این بیماری از شیوع بالایی برخوردار است و این گروه بیشتر از افراد سالمند در معرض ابتلاع میباشند. در کشورهایی چون ایران که واکسن سیاه سرفه را به طور روتین تزریق می نمایند شیوع عوارض و احتمالا مرگ و میر بسیار کم است. این بیماری دارای سه مرحله است و هر مرحله دارای علائم بالینی خاصی میباشد (مرحله پیش از حمله، حمله و نقاهت .)

تظاهرات بالینی سیاه سرفه:

برونشیت، روی هم خوابیدن ریهها، آبریزش بینی، اشک ریزش و قرمز شدن چشمها، سرفه و تب خفیف تا شدید، استفراغ همراه با سرفه، کبود شدن و اختلالات مغزی.

تشخیص سیاه سرفه :

از طریق آزمایش خون، کشت ترشحات بینی و حلق، رنگ آمیزی فلورسنت و علائم بالینی بیمار قابل تشخیصں اسپت. عوارض سیاه سرفه : عفونت ریه (پنومونی)، عفونت گوش، سینوزیت،خونریزی شبکیه چشم، خونریزی مغزی، فتق کشاله ران بدلیلسرفه های مکرر، تشنج، التهاب مغز، علت مرگ در شیر خواران زیر ۵ ماه به دلیل پنومونی، خفگی و آنسفالیت میباشد.

درمان:

اریترومایسین به صورت شربت یا کپسول بعنوان بهترین دارو است. مصرف کورتن های ضعیف و سالبوتامول و اکسیژن و مرطوب و مایعات وریدی نیز به درمان بیماری کمک می نماید.

پیشگیری:

بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری، واکسیناسیون است که در ایران در ماههای ۱/۵، ۳، ۴/۵، ۱۵، و در ۶ سالگی به صورت سه گانه تزریق می شود. همچنین فاصله گرفتن از بیماری که مشکوک به سیاه سرفه است می تواند بسیار مفید باشد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *