قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علائم و درمان پولیپ بینی چیست؟
پولیپ بینی
پولیپ بینی

علائم و درمان پولیپ بینی چیست؟

علائم و درمان پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی

رشد دیواره ی نرم ترشح کننده ی مخاط بینی به طور غیرطبیعی را پولیپ مینامند. این بیماری معمولأدر بالغین رایج است، رشدی که در دیواره ی ترشح کننده ی مخاط بینی به وجود می اید به نام پولیپ بینی شناخته می شود. دلیل اصلی این پولیپ ها ناشناخته است. هرچند این بیماری معمولاً در افرادی که اسم و یا رینیت (حالتی که در آن دیواره ى داخل بینی و حلق متورم میشود) دارند شایع تر است. با وجود این که پولیپ ها به ندرت در کودکان به وجود میآیند اما گاهی در کودکانی که به طور ارثی به سیستیک فیروز بسیں مبتلا هستند به وجود میآیند. علایم پولیپ های بینی معمولا در طی چندین ماه بروز میکند. شدت علایم بستگی به تعداد و اندازه ی پولیپ ها دارد و عبارتند از

دلایل پولیپ بینی

  • گرفتگی بینی به دلیل انسداد توسط پولیپ
  • کاهش قدرت بویایی،
  • در بعضی حالات ابریزش از بینی به دلیل افزایش مقدار ترشح مخاط

درمان پولیپ بینی

اگر کانال های کوچکی که موکوس را تخلیه میکنند به وسیله ی پولیپ ها بسته شوند و سینوس ها ملتهاب گردند، پولیپ های بینی ممکن است باعث سینوزیتهای مکرر شوند. اگر پزشک به این بیماری مشکوک باشد اما نتواند آنها را به آسانی ببیند ممکن است برای شما آندوسکوپی بینی را تجویز کند. اگر تعداد و اندازه ی پولیپ را نتوان به وسیله ی آندوسکوپی هم تعیین کرد.می توانید از سی تی اسکن استفاده کنید و اگر فقط یک پولیپ وجود داشته باشد، می توان یک نمونه ی کوچک از آن را برداشت و زیر میکروسکوپ برای آزمایش سرطان بررسی کرد.

پولیپ های کوچک بینی را می توان به وسیله ی اسپری کورتیکواستروئید ” بینی که در مدت چند هفته پولیپ را از بین میبرد، برطرف کرد. پولیپهای بزرگتر را می توان در هنگام عملی آندوسکوپی برطرف کردہ انسپری کورتیکواسٹروئید همچنین ممکن است برای چندین ماه بعد از جراحی هم مورد استفاده قرار گیرد تا مانع از بازگشت بیماری شود. در حالتهای شدیدتریک دورهکورتیکواستروئید خوراکی نیز ممکن است تجویز شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *