علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی  چیست….؟؟


علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی  چیست….؟؟

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی  چیست....؟؟

 عفونت اعضای تناسلی و نواحی مقعد به وسیله ویروس تبخالی ساده یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که علائم آن ۴ تا ۷ روز پس از تماس جنسی ظاهر می شود.این بیماری ابتدا به صورت سوزش موضعی است و پس از مدتی تاول هایی کوچک و پر از مایع ظاهر می شوند که پاره شده زخمی می گردند. این زخم ها بسیار دردناک بوده و در پوست ختنه گاه، نوک و جسم آلت مردان و لب های فرج، کلیتوریس، مهبل و دهانه رحم در زنان ظاهر میشوند. تاول ها پس از ۴ تا ۵ روز رویه می بندند و بعد از ۱۰ روز با به جا گذاشتن اثر از بین می روند. حملات عود این بیماری ممکن است در اثر تب بالا، آفتاب سوختگی و فشارهای روحی بروز کند.عوارض عفونت های ویروسی عبارتند از: مننژیت، درگیری اعصاب، پوست، ناتوانی در دفع ادرار و ناتوانی جنسی در مردان اما زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی فعال ممکن است برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد به عفونت و ابتلا به بیماری های گوناگون و شدید و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی طفل، نیاز به سزارین داشته باشند.  همچنین برخی بیماران مبتلا به التهاب پوستی حساسیتی ممکن است به صورت خطرناکی به عفونت ویروسی تبخال ساده مبتلا شوند. در حال حاضر درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد ولی مسکن هایی مانند آسپرین و استامینوفن برای تسکین درد آن مناسب هستند.

راه های انتقال عفونت

تنها راه سرایت سفیلیس، تماس مستقیم با ضایعه سفیلیسی است زیرا ارگانیسم آن حشره ناقل ندارد، در هوا به زودی از بین میرود و حیوانات هم به این بیماری حساس نیستند. بنابراین تنها راه آلودگی تماس پوست یا مخاط با زخم سفیلیس و یا از طریقدترانسفوزیون ، خون شخص مبتلا می باشد و تقریباً در ۹۵٪ موارد، راه سرایت تماس  جنسی است و اولین ضایعه بر روی اعضاء تناسلی یا اطراف آن ظاهر می شود. این بیماری از  راه جفت به  جنین نیز قابل سرایت است.

علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی 

بعد از ۲ روز تا ۲ هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می کند و تدریجاً تاول های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بیحالی شدید گردد.

اصولاً اولین حمله ویروس بسیار آزاردهنده می باشد. بعد از چند روز تاول ها کنده شده و مایعات سفید رنگی خارج می شود ولی محل هنوز شدیداً دردناک و ۴ هفته طول می کشد تا زخم ها بهبودی حاصل کنند. در این مرحله بیماری شدیداً واگیر دار بوده و هر گونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد.

از مشخصات این بیماری عود زودهنگام آن است و ممکن است در طول سال تا ۸ بار دوباره عود کند و لذا فرد آلوده همیشه با آن درگیر بوده و باعث اختلالات روحی و روانی و کم حوصلگی فرد می گردد. وارد شدن کوچکترین استرس از قبیل تب، عادت ماهانه خانم ها، استرس های حاد، بالارفتن قند خون، کاهش سیستم ایمنی بدن باعث عود بیشتر و شدیدتر شدن بیماری خواهد شد.

عوارض تبخال تناسلی

۱-    حملات درد، سوزش و آزردگی روحی و روانی فرد و فشار روحی ناشی از آن که با بیحالی و کم حوصلگی همراه است

۲-    ابتلاء جنین مادر حامله آلوده: که در این موارد بهترین پیشگیری انجام سزارین برای جلوگیری از آلوده شدن نوزاد می باشد.

خوشبختانه بر خلاف زگیل تناسلی در اینجا شانس ابتلا به سرطان بالا نمی رود و درد آن آزاردهنده است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد