علائم و نشانه های سرطان بیضه چیست؟!


علائم و نشانه های سرطان بیضه چیست؟!

علائم و نشانه های سرطان بيضه چیست؟!

سرطان بيضه

این سرطان شایعترین بدخیمی در مردان بین سنین ۱۵ تا ۳۰ سال است. یک نوع از این سرطان که از منشا سلول های زایا پره میوتیک است، سمینوما نام دارد، تومورهای دیگر که از ساختمان حمایتی بیضه منشأ گرفته اند، شامل: سرطان سلول های جنینی، کوريوکارسينوماو تراتومای بالغ هستند.

علایم و نشانه ها:

شایعترین شکایت بیماران مبتلا، بیضه  متورم و بدون درد است، گاهی ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان ها) و علایم ریوی نیز دیده میشود.درمان: بیماران مبتلا به سمینوما می توانند از طریق پرتودرمانی درمان شوند و در بیماران مبتلا به تومورهای غیر سمینومایی شیمی درمانی مؤثر خواهد بود.

پیشگیری و عوامل خطرزا :

 علت اصلی  این سرطان ناشناخته است ولی مردانی که ریسک فاکتورهای ذکر شده در زیر را دارند  تمایل بیشتری را نیز برای ابتلاء به این نوع سرطان خواهند داشت. سن : بیشتر موارد این سرطان در سنین بین ۱۵ تا ۴۰ سالگی اتفاق می افتد ولی به طور کلی این سرطان می تواند در هر سنی روی دهد. سابقه  خانوادگی: مردانی که در فامیل شان افراد مبتلا به سرطان بیضه دارند تمایل بیشتری برای پیشرفت این سرطان نشان می دهند. سابقه  شخصی: مردانی که سابقه سرطان در یکی از بیضه ها دارند احتمال مبتلا شدن بیضه  دیگر نیز در آنها زیاد است. نژاد؛ نژادهای سفیدپوست از بقیه  نژادها بیشتر به این بیماری مبتلا می شود. بیضه های نزول نکرده: این افراد که بیضه هایشان به طور کامل نزول نکرده و در محل خودش جای نگرفته است تمایل بیشتری برای ابتلاء به این نوع سرطان را دارند. رشد غیرطبیعی بیضه نیز خطر ابتلاءابتلا را بالا می برد میبرد. سندرم کلاین فرتر: این افراد یک کروموزم X اضافی دارند، همچنین این ها پستان های بزرگ و بیضه های کوچک دارند و عقیمند. این افراد نیز تمایل بیشتری برای ابتلاء به این نوع سرطان را دارند. ایدز: این افراد معمولاً تمایلشان برای سرطان پیشرفته بیضه اندکی بیش از حالت عادی است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد