قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / علائم و نشانه ها سرطان معده را میدانید؟
سرطان معده
سرطان معده

علائم و نشانه ها سرطان معده را میدانید؟

علائم و نشانه ها سرطان معده میدانید؟

علائم سرطان معده

اگر شما دچار هر یک از علایمی که در اینجا بیان  می شود هستید بدون هیچ گونه معطلی باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است این علایم به خاطر یک بیماری خطرناک مثل سرطان معده ایجاد شده باشد. تشخیص زودرس و درمان به موقع باعث ایجاد شانس زیادی در معالجه ی بیماری های خطرناک میشود. این علایم بد عبارتند از: کاهش وزن بدون دلیل، دفعمدفوع خونی. گرچه سرطان معده شیوع خیلی کمتری نسبت بهسایر قسمتهای دستگاه گوارش دارد، اما بیماری شدیداً خطرناکی است که اگر خواهان درمان مؤثر آن هستید باید هرچه زودتر تشخیص داده شود. این سرطان در واقع در سلول های پوشاننده  معده به نام سلول های گلاندولر ایجاد میشود. در صورت عدم درمان قابلیت گسترش به تمام دیوارهی معده را دارد و از طریق جریان خون به کبد سرایت می کند. این روند می تواند خیلی سریع اتفاق بی فتد و به همین علت است که درمان این بیماری خیلی سخت می باشد مگراین که در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود. گرچه شخص مبتلا به سرطان معده در ابتدا ممکن است به خاطر سوزش در قسمت فوقانی شکم به پزشک مراجعه کند (شبیه دردی که در زخم معده یا اثنی عشر وجود دارد)، اما سرطان معده معمولاً دارای علایمی بیشتر از یک درد ساده دارد و شخص ممکن است اغلب میل به غذا نداشته باشد و حتی با خوردن مقادیر کمی دست دادن اشتها کاهش وزن ایجاد خواهد شد.

مجموعه  این علایم باید همیشه جدی گرفته شود و توسط پزشک بررسی گردد. علت واقعی سرطان معدہ ھنوز شناخته نشده است، ممکن است بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. هیچ عامل ژنتیکی یا وراثتی در این سرطان به اثبات نرسیده است و بیشتر احتمال دارد که سرطان معده بر اثر عوامل محیطی ایجاد شود. قطعاً سرطان معده در بعضی از کشورها شایع تر است. سرطان معده در خاور دور (ژاپن) خیلی شایع تر از کشورهای اروپایی است که این وضعیت کشورها با یکدیگر باشد. دیده شده است که افراد ژاپنی که به کشورهای غربی مهاجرت میکنند و رژیم غذایی شان تغییر مییابد کمتر از ژاپنی هایی که در ژاپن زندگی میکنند به سرطان معده دچار می شوند. معتقدند که آلودگی طولانی مدت با عفونت هلیکوباکریلوری ممکن است عامل محیطی مهمی در ایجاد سرطان معده باشد. گرچه در این مورد بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد.

سرطان معده معمولأ بیماری مخصوص سنین اواخر میانسالی و سالخوردگی است. با این حال ممکن است به ندرت در افراد زیر ۴۰ سال دیده شود. تشخیص سرطان معده با آندوسکوپی و نمونه برداری (بیوپسی)از معده انجام میگردد. از آنجایی که درمان مؤثر در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، لازم است هر کسی که دچار سوء هاضمه می شود و علایم بدی مثل از دست دادن اشتها و کاهش وزن پیدا میکند تحت بررسی ها و آزمایش های بیشتری قرار گیرد. سرطان معده چون در افراد بالای ۴۰ سالی شایع تر است، کسانی که در این سنین برای اولین بار دچار سوء هاضمه می شوند بهتر است که برای پی بردن به علت ایجاد این سوء هاضمه، تحت بررسی بیشتری قرار گیرند. تنها راه درمان این بیماری برداشتن معده و قسمتهای سرطانی می باشد. این عمل جراحی وقتی که بیماری در مراحل اولیه خود قرار دارد خیلی مؤثر است. گاهی اوقات جراح ممکن است قسمتی از معده را دست نزند و سرجای خود باقی گذارد، در غیر این صورت بعد از عملجراحی، غذا مستقیماً از مری وارد روده  کوچک میگردد. این بدان معنی است که شخص باید غذایکمتری در هر وعده مصرف کند (چون دیگر معده ایندارد که غذا ابتدا در آن نگهداری و هضم شود) اگر سرطان کوچک باشد و جراح بتواند تمام آن را خارج سازد شانس بقای طولانی مدت بیمار زیاد است، اما این بیماری اغلب در هنگام تشخیص خیلی پیشرفت کرده و عمل جراحی آن امکان پذیر نیست. در حال حاضر در صورتی که به علت پیشرفت سرطان، جراحی امکان پذیر نباشد، سایر درمان ها به ندرت می توانند باعث معالجه  بیماری شوند. با این حال سایر درمان ها مثل شیمی درمانی و لیزر درمانی نقش خیلی با ارزشی در کنترل علایم ناراحت کننده  بیماری دارند و ممکن است به طور قابل توجه  باعث افزایش طول عمر این بیماران شوند.

عوامل ایجاد سرطان معده

دلیل اصلی ایجاد این سرطان ناشناخته است ولی عوامل زیادی شناخته شده اند که ریسک ابتلای به این بیماری را بالامیبرند. این عوامل عبارتند از:

۱- سن:

مردان دو برابر زنان به این بیماری مبتلا می شوند.

۲- سابقه  خانوادگی:

کسانی که در فامیل درجه اولشان، افرادی به سرطان معده دچار شده اند، خطرابتلای به این بیماری در این افراد بسیار بیشتر ازدیگران است.

۳- نژاد:

سیاهان بیشتر به این بیماری دچارمی شوند.

۴- تغذیه:

خوردن غذاهای خشک شده و غذاهایدودی ریسک 、X به این نوع سرطانرا ‘میبرد. ولی مصرف غذاهای تازه و سبزیجات در پایین آوردن خطر ابتلای به این بیماری کمک میکند.

۵- باکتری:

باکتری هلیکوباکرپیلوری که باعث ایجاد التهاب در معده میشود، میتواند موجب ایجاد سرطان معده نیز بشود ولی با این وجود بیشتر افرادی که این باکتری را دارند به این نوع سرطان دچار نمی شوند.

۶- جراحی معده:

افرادی که قبالاً جراحی معده داشته اند ریسک بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان دارند. همچنین قرار گرفتن در معرض خاک، گردوغبار و دود ممکن است خطر ابتلای به این نوع سرطان را بالا ببرد.

۷- مصرف دخانیات والکل :

مصرف این دو نیز باعث افزایش خطر ابتلا می شود.

۸- نقص های ژنی:

مشکلات ژنتیکی مثل سندرم لینج و پولیوز آدنوماتوز خانوادگی ممکن است در افزایش خطر ابتلای این نوع سرطان نقش داشته باشند.

۹- چاقی:

چاقی باعث افزایش ریسک ابتلای به این نوع بیماری در مردان می شود. ولی این قضیه در خانم ها هنوز مورد سؤال است و هنوز اثبات نشده که این رابطه ای بین چاقی و افزایش خطر ابتلا به این بیماری در خانم ها وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *