قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / علائم پر کاری تیروئید چیست ؟
پر کاری تیروئید
پر کاری تیروئید

علائم پر کاری تیروئید چیست ؟

 پر کاری تیروئید چیست ؟

گاهی اوقات ممکن است بر اثر یک عفونت ویروسی یا درمان با بعضی از داروها، تیروئید به طور موقت، به مدت چند دقیقه پرکار شود. به این وضعیت اصطلاحاً تیروئیدیت ویروسی یا تیرولیدیت  دوکرون گفته می شود.

مهمترین علامت این بیماری، ایجاد درد شدید بر روی تیروئید و علائمی شبیه سرماخوردگی یا درمانی غیر از تجویز پیرویرانول دارد پس از مدتی معمولاً این پرکاری به طور کامل بهبود مییابد. داروهای حاوی ید مثل آمیودارود که برای درمان پرکاری تیروئید ایجاد کنند. قبل از این که این دارو را مصرف کنید باید آزمایش خون بدهید و سطح هورمون تیروئید خون تان را اندازه بگیرید. همچنین در حین مصرف دارو باید هر ۶ ماه یک بار آزمایش خون را تکرار کنید.

علائم  پرکاری تیروئید را بشناسید 

یک غده ی  تیروئید پرکار، یاعث افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی در بدن می شود و  ایجاد علائم و نشانه های جسمی و روحی میکند که عبارتند از:

۱-کاهش وزن: تقریباً در تمام بیماران مبتلاپرکاری تیروئید، کاهش وزن مشاهده می شود که به علت سوختن بیش از حد کالری در بدن بر اثر افزایش هورمون تیروئید می باشد. شما احتمالاً متوجه خواهید شد که در تمام مدت گرسنه هستید و حتی شب ها هم از خواب بلند شده و غذا میخورید. این کاهش وزن می تواند از ۲ یا ۳ کیلو کرم تا ۳۵ کیلوگرم یا بیشتر متغیر باشد اما در بعضی از افراد اشتهایشان به قدری زیاد می شود و آنقدر غذا میخورند که نه تنها وزنشان کم نمی شود بلکه اضافه هم می شود. اگر شما شدیداً اضافه وزن دارید، ممکن است از کاهش وزنی که در این بیماری ایجاد میشود خوشحال شوید، اما متأسفانه بعد از این که پرکاری تیروئید شما درمان شد، وزن تان دوباره اضافه خواهد شد.

۲- عرق ریزش و عدم تحمل گرما: از آنجایی که متابولیسم بدن افزایش مییابد، بدن شما حرارت بیشتری تولید میکند که این حرارت، خود را با ریزش عرق نشان میدهد. شما از بودن در محل های گرم ناراحت می شوید و ممکن است حتی در روزهای سرد زمستانی فقط با یک پیراهن به بیرون از خانه بروید. در موارد شدید، این عدم تحمل گرما ممکن است باعث اختلاف شما و دوستان تان شود، زیرا شما دوست دارید که درجه ی حرارت شوفاژ راکم کرده و پنجره ها را باز کنید و موجب ناراحتی دیگران شوید.

۳ – تحریک پذیری: تحریک پذیری و زودرنجی که بر اثر پرکاری تیروئید ایجاد می شود معمولاً در خانم های جوان بیشتر بروز میکند. شما ممکن است نتوانید با استرس ها و فشارهایی که در اطراف تان وجود دارد کنار بیایید. همچنین ممکن است نسبت به انتقادهایی که از شما می شود حساسیت غیرطبیعی و بیش از حد نشان دهید و خیلی زود از کوره در بروید. شما ممکن است بدون هیچ علت واضحی زیر گریه بزنید. عدم تمرکز حواس باعث اختلال در کارهایمدرسه، دانشگاه یا محلی کارتان خواهد شد.

۴- طپش قلب: اکثر بیماران دچار پرکاری تیروئید، طپش قلب دارند. شما ممکن است احساس کنید که ضربان قلب تان سریع تر از حالت طبیعی شده است. در پرکاری تیروئیدی شدید که مدت مدیدی طول کشیده و درمان هم نشده، به ویژه در افراد سالخورده ممکن است بی نظمی در ضربان قلب ایجاد شود که به آن اصطلاحاً فیبریلاسیون دهلیزی میگویند و حتی ممکن است نارسایی قلبی هم رخ دهد.

۵ – تنگی نفس: تنگی نفس به ویژه در هنگامی که فعالیتی انجام می دهید (مثلاً از پله ها بالا می روید) خود را نشان میدهد. افرادی که قبلاً دچار آسم بوده اند ممکن است متوجه شوند که علائم شان بدتر شده است.

۶ – لرزش دستها: اکثر بیماران دچار پرکاری تیروئید از لرزش دست هایشان شکایت دارند. نگه داشتن یک فنجان چای یا قرار دادن کلید در قفل ممکن است برای این افراد مشکل باشد. دست خط این بیماران نیز به علت لرزش دست بدخط می شود.

۷- ضعف عضلات: به خصوص عضلات ران دچار ضعف می شوند و بالا رفتن از پله ها را مشکل می سازند. این افراد در هنگام بلند شدن از حالت نشسته، مجبور هستند که با دستشان جایی را بگیرند.

۸- تغییر در حرکات روده: در اثر افزایش حرکات روده، مدفوع نسبت به حالت طبیعی شل تر خواهد بود. اسهال در این بیماران می تواند به عنوان یک مشکل مطرح شود.

۹- قاعدگی های نامنظم: قاعدگی ها در خانم های دچار پرکاری تیروئید اغلب نامنظم، کمحجم و حتی گاهی اوقات دیده نمی شود. تا هنگامی که پرکاری تیروئید در یک خانم بیمار به قدر کافی درمان نشود، ممکن است حاملگی مشکل باشد.

۱۰- اختلالات پوست، مو و ناخن ها: شما ممکن است تمام بدن تان دچار خارش شود. بیماران مبتلا بهگریوز همانطور که قبلاً هم گفته شد، در قسمت جلویساق پای خود دچار تورم و خارش می شوند. موهای شما ممکن است نازک و باریک تر از معمول شده و به خوبی حالت نگیرند. ناخن های تان شکننده شده و نسبتاً زشت می شوند.

۱۱ – مشکلات چشمی: بیماران مبتلا به بیماری گریوز اغلب دچار مشکلاتی در چشم های شان می شوند. این مشکلات شامل: آبریزش شدید از چشمها میباشد که بر اثر در معرض باد یا نور شدید قرار گرفتن، بیشتر می شود، احساس وجود شن ریزه در چشم ها و درد چشم ها، اختلال در بینایی و دیدن دوگانه ی اشیاء نیز ممکن است رخ دهد. بسیاری از این بیماران از اینکه چشم هایشان بیرون زده می شوند خیلی ترسیده و نگران می شوند.

 

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *