علائم کوفتگی و خون مردگی چیست؟


علائم کوفتگی و خون مردگی چیست؟

علائم کوفتگی و خون مردگی چیست؟

کوفتگی و خون مردگی 

 خون مردگی و کوفتگی لکه ارغوانی رنگ متمایل به قرمز بر روی پوست است که معمولاً در اثر ضربه خوردن و یا کوبیده شدن و در نتیجه پاره شدن مویرگهای خونی واقع در سطح پوست ایجاد می شود.کودکان سفیدپوست معمولاً سریع تر از بچه هایی که پوست تیره دارند کوفتگی را نشان میدهند. محو شدن و التیام کوفتگی عموماً بین۱۰ تا ۱۴ روز طول میکشد و تا زمانمحو شدن، رنگ کوفتگی به ارغوانی، قرمز و سپس سبز یا زرد تغییر می کند. در اینفرایند رنگدانه های خون شکسته شده و توسط بدن جذب می شوند و التیام صورتمی پذیرد.

آیاکوفتگی و خونمردگی ها خطرناک هستند؟

معمولا کوفتگی و خون مردگی خطری ندارد ولی اگر خون مردگی بدون دلیل بر روی پوست ظاهر شود، ممکن است نشانها ی از بیماری لوسمی (سرطان خون) و یا هموفیلی باشد، که بیماری هایی غیر شایع ولی خطرناک هستند.

علایم احتمالی

 • لکه ارغوانی متمایل به قرمز بر روی پوست که به رنگ ارغوانی و سپس سبز  یا زرد رنگ می شود
 • حساس شدن پوست به مدت یک یا ده روز
 • تورم : در صورتی که به کوفتگی بر روی ناحیه استخوانی صورت گرفته باشد

  در ابتدا چه باید بکنم؟

  ۱) کوفتگیهای سطحی به هیچ وجه نیاز به درمان ندارند، ولی اگر کودکتان ابراز نگرانی می کند، او را نوازش کنید و به او قوت قلب دهید تا آرام شود.۲) اگر کوفتگی ناحیه  وسیعی را در برگرفته است، به مدت نیم ساعت یا بیشتر رویناحیه، کمپرس سرد قرار دهید، این کار خون مردگی و یا درد را تخفیف میدهد.

  آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  اگر پس از ۲۴ ساعت درد ناحیه بیشتر شد، فوری به پزشک مراجعه کنید، زیرا شدیدتر شدن درد ممکن است نشانه ای از شکستگی استخوان باشد. همچنین اگر کوفتگی بدون هیچ دلیل آشکاری و به خودی خود بر روی پوست نمایان شد موضوع را سریع با پزشک در جریان بگذارید

  پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

 • پزشک ناحیه را از نظر شکستگی استخوان معاینه میکند و در صورتشکستگی، شما را به کلنیک و یا بیمارستان معرفی می نماید.
 •  اگر خون مردگی و کوفتگی بدون دلیل و خودبخود ایجاد شده باشد و یا عودکننده باشد، پزشک برای کودک آزمایش خون می نویسد، یا او را به کلنیکهای مخصوص معرفی می کند تا در صورت ابتلا به بیماریهای خاص و جدی، بررسی وتشخیص انجام پذیرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد