قالب وردپرس درنا توس
علائم کم خونی چیست
علائم کم خونی چیست

علامت کم خونی چیست؟

علامت کم خونی چیست؟

کم خونی

کم خونی بیماری ای است که در آن شما گلبول قرمز خون سالم و کافی برای رساندن اکسیژن به سایر بافت های بدنتان ندارید. ابتلا به کم خونی ممکن است باعث احساس خستگی در شما شود.

علائم کم خونی

کم خونی علائم متعددی دارد، از جمله رنگ پریدگی، خستگی و ضعف، سردرد، تنگی نفس، تپش قلب و … کم خونی در کودکان ممکن است باعث اختلال یادگیری و افت تحصیلی و مشکلات رفتاری هم بشود. کم خونی میتواند علامت بسیاری از بیماریها و مشکلات جسمی باشد. – در گلبولهای قرمز مادهای بنام هموگلوبین وجود دارد. هموگلوبین به اکسیژن متصل می شود و اکسیژن را در خون جابجا میکند. در کم خونی  تعداد گلبولهای قرمز یا مقدار هموگلوبین کاهش مییابد لذا توانایدر رساندن اکسیژن به اعضای بدن افت پیدا می کند و بدون اکسیزه ) هیچ عضوی در بدن نمیتواند بخوبی کار کند.

علل کم خونی متعدد و متنوعند کمبود موادی مانند آهن یا ویتامین «ب ۱۲» و خونریزیهای مداوم در اعضای داخلی از علل کم خونی است. گاهی اوقات گلبولهای قرمز دارای اشکالات ساختمانی هستند و به سرعت تخریب می شوند مانند تالاسمی. بیماریهای مزمن مانند سل و روماتیسم مفصلی هم میتوانند باعث کم خونی شوند.

علایم و نشانه های ابتلا به کم خونی عبارتند از:
خستگی و احساس فرسودگی
رخوت و بی حالی
بی قراری و ناراحتی
تنگی نفس و یا مشکل در تنفس
تمرکز ضعیف
تپش قلب
حساسیت به هوای سرد
حساسیت به هوای سرد
درد قفسه سینه
وزوز گوش ها
سردرد
تاثیر بر حس چشایی
خشکی زبان
مشکل در بلعیدن غذا
سندرم پای بی قرار
ناخن های خشک و پوسته پوسته

چرا کم خون می شویم؟

شما زمانی دچار کم خونی می ‌شوید، که خون شما گلبول قرمز کافی ندارد. زمانی گلبول های قرمز شما کم می‌ شود که بدن شما گلبول قرمز کافی تولید نمی‌ کند و یا گلبول تولید شده بدرستی عمل نمی‌ کند. بدن شما گلبول های قرمز تولید شده را نابود می ‌کند، در این حالت که معمولا بدلیل سایر بیماری ها و عوامل رخ می‌ دهد، عمر گلبول قرمز تولید شده کم تر از حد لازم بوده و با مرگ گلبول، بدن دچار کم خونی می ‌شود. خونریزی باعث از دست دادن گلبول های قرمز خون و هموگلوبین شده و باعث کم شدن تعداد گلبول قرمز خون می‌ شود. این خونریزی ها ممکن است بدلیل مواردی از جمله زخم معده، هموروئید، التهاب معده، سرطان، بعضی از انواع داروها، بعضی از انواع داروهای پیشگیری از بارداری، قاعدگی، جراحی و اهدای خون باشد.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *