قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / علایم اولیه بیماری ام اس چیست؟
بیماری ام اس
بیماری ام اس

علایم اولیه بیماری ام اس چیست؟

علایم اولیه بیماری ام اس چیست؟

بیماری ام اس

ام س (MS) مخفف کلمه  multiple Sclerosis «اسکلروز مولتیپل»؛ «اسکلروز متعدد»؛ «اسکلروز چندگانه» است که به آن «اسکلروز منتشر» (disseminated Sclerosis) یا «آنسفالو میلیت منتشر»(encephalomyellitis diSSeminata) هم گفته می شود. ام س نوعی اختلال خود ایمنی (اتو ایمیون) است که در آن، دستگاه ایمنی بدن فرد به دستگاه عصبی مرکزی خودش حمله می کند و موجب دمیلینه شدن آن می شود. ام اس موجب اختلال در توانایی ارتباط میان سلول های عصبی مغز و نخاع می شود.

در واقع در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن فرد به میلین حمله می کند و موجب تخریب و از بین رفتن آن می شود. با از بین رفتن میلین، آکسون ها قادر به انتقال موثر پیامهای عصبی نخواهند بود. اسکلروز مولتیپل (اسکلروز متعدد) به معنی ایجاد بافت های جوشگاهی (اسکارها؛SCarS) یا بهتر بگوییم اسکلروزها یا پلاکها یا ضایعات مخصوص در ماده سفید مغز و نخاع است که عمدتاً از میلین تشکیل می شوند. اگر چه مطالب زیادی درباره مکانیسم های دخیل در روند بیماری ام اس شناخته شده است ولی علت اصلی ایجاد بیماری همچنان نامشخص است و فرضیه های ژنتیکی و عفونی را درباره علت بیماری مطرح نمودهاند. عوامل خطر محیطی مختلف نیز در ارتباط با ایجاد بیماری شناخته شده اند. بیماری ام اس در زنان تقریباً ۳ برابر شایع تر از مردان است. معمولاً بیماری از ۲۰ تا ۴۰ سالگی (در مردان کمی دیرتر از زنان) آغاز می شود ولی ممکن است در هر سنی روی دهد. تقریباً در ۱۰٪ موارد، بیماری قبل از ۱۸ سالگی بروز می کند. اما در سنین ۲ سالگی و بعد از ۸۰ سالگی نیز ممکن است روی دهد. در بالای ۵۰ سالگی، احتمال ابتلای مرد و زن تقریباً مساوی است.

علایم ام اس 

نشانه‌ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت‌تاثیر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، علایم ام اس شامل:

ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن
ازدست دادن نسبی و یا کامل بیناییمعمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)
دوبینی یا تاری دید
سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن
شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر
لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن
لکنت زبان
خستگی
گیجی

علت ام اس 

افردیکه در سنین 20 تا 40 سالگی قرار دارند در بیشترین خطر هستند.
زنان دو برابر بیشتر از مردان در خطر ابتلا به بیماری ام اس قراردارند.
اگر والدین و یا برادر و خواهر شما به بیماری ام اس مبتلا باشند، خطر ابتلای شما به ام اس بین 1 تا 3 درصد افزایش می‌یابد.
عفونت ها و ویرس‌ های خاص از جمله ویروس ابشتاین بار می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
افراد سفیدپوست، بخصوص خانواده‌های ساکن اروپای شمالی در بیشترین خطر ابتلا به این بیماری قراردارند. نژادهای آسیایی، آفریقایی یا بومی آمریکا در بین سایر نژادها در کم‌ترین خطر ابتلا به این بیماری هستند.
در کشورها و مناطق جغرافیایی خاص از جمله اروپا، کانادای جنوبی، آمریکای شمالی، نیوزلند و استرالیای جنوبی خطر ابتلا به بیماری ام اس بیشتر از سایر مناطق جهان است.
درصورتیکه شما مبتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی از جمله بیماری تیروئید، دیابت نوع 1 یا بیماری التهابی روده هستید، خطر ابتلای شما به ام‌اس افزایش می‌یابد.

 

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *