قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علایم بیماری سلیاک چیست؟
بیماری سلیاک
بیماری سلیاک

علایم بیماری سلیاک چیست؟

علایم بیماری سلیاک چیست؟

ممکن است بیماری سلیاک بدون علامت باشد ولی در این صورت نیز فرد مبتلا به آن درخطر عوارض بیماری، از جمله سوء جذب قرار دارد. هرچه تشخیص و درمان بیماری دیرتر صورت گیرد، احتمال بروز سوء تغذیه و سایر عوارض آن بیشتر خواهد شد.

کم خونی، تأخیر رشد و کاهش وزن، علایم سوء تغذیه هستند.

 مدت زمان تغذیه با شیر مادر، سن شروع خوردن غذاهای حاوی گلوتن و مقدار گلوتن موجود در غذاهایی که یک فرد می خورد، سه عامل مؤثر در زمان و نحوه ی بروز بیماری سلیاک دانسته شدهاند.

تشخیص بیماری سلیاک به دلیل شباهت بعضی از نشانه های آن با سایر بیماری ها میتواند مشکل باشد. این بیماری ممکن است با سندرم روده ی تحریکپذیر (IBS)، کم خونی فقر آهن (ناشی از خونریزی قاعدگی)، بیماری کرون، دیورتیکولیت، عفونتهای رودهای و سندرم خستگی مزمن اشتباه شود. اخیراً محققان دریافته اند که مقدار بعضی از اتوآنتی بادیها در خون افراد مبتلا به بیماری سلیاک بیش از حد طبیعی است. اتوآنتی بادی ها، پروتئینهایی هستند که بر ضد مولکولها یا بافتهای خودی واکنش نشان میدهند.

معمولا برای تشخیص بیماری سلیاک، مقدار ایمونوگلومین IgA) A)، ترانس گلوتامیناز „Igglaugs (anti-tisSue transglutaminase; TGA(lgAanti-endomysium antibodies; AEAمی کنند. در صورت مثبت بودن نتیجه ی این آزمایش ها، بیوپسی (نمونه برداری) از روده ی باریک با کمک آندوسکوپی که از راه دهان و معده به روده  باریک رسانده می شود صورت میگیرد. غربالگری از نظر بیماری سلیاک عبارت است از آزمایش وجود آنتی بادیها در خون افراد بدون علامت بیماری و آزمایشی مزبور در کودکان زیر ۵ سال قابل اعتماد نیست. حدود ۵ تا ۱۵ درصد از بستگان درجه ی اول فرد مبتلا نیز دچار بیماری سلیاک هستند.

تقریباً ۸-۳ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، دچار بیماری سلیاک تشخیص داده شده به وسیله ی بیوپسی هستند و حدود ۱۰ – ۵ درصد افراد مبتلا به سندرم داون نیز از بیماری سلیاک رنج میبرند.

تنها درمان بیماری سلیاک، رعایت رژیم فاقد گلوتن است. با این کار، طی چند روز علایم بیماری متوقف می شوند و معمولاً روده ی باریک در مدت ۳ تا ۶ ماه در کودکان و جوانان و طی ۲ سال در بزرگسالان به طور کامل ترمیم می شود یعنی پرزهای روده بازسازی می شوندو قادر به جذب مواد غذایی به جریان خون خواهند بود.

بیماری سلیاک و علائم آن ادامه در نسخه سوم 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *