علایم  بیماری هموکروماتوز (رسوب آهن در بافت ) چیست ….؟؟


 علایم  بیماری هموکروماتوز (رسوب آهن در بافت ) چیست ….؟؟

 علایم  بیماری هموکروماتوز (رسوب آهن در بافت ) چیست ....؟؟

 یک بیماری مزمن که در آن آهن در بافتهای مختلف بدن رسوب می کند و باعث اختلال در کار عضو درگیر می شود. کبد و لوزالمعده بیشتر از همه و در وهله بعد قلب و پوست دچار رسوب آهن می شوند. اگر جذب آهن بیش از حد طبیعی باشد و بدن نتواند آهن اضافی را متابولیزه کرده و دفع نماید این بیماری بوجود میآید. گاهی بروز همین پدیده در لوزالمعده باعث تخریب سلولهای سازنده انسولین و در نتیجه بوجود آمدن بیماری دیابت می شود.  درمان با مصرف موادی که با آهن پیوند یافته و آنرا از راه کلیه دفع میکنند و یا بوسیله اهداء  خون امکان پذیر است هموکروماتوز یا سرریز و زیادی آهن در خون٬ یک اختلال ارثی در متابولیسم آهن است که در آن تجمع آهن در ارگانها و بافت‌های مختلف دیده می‌شود. مشکل اصلی در زیادی جذب آهن از لوله گوارش است. محل اصلی تجمع آهن کبد، غده درون‌ریز مانند آدرنال،لوزالمعده و قلب می‌باشد.

علائم

علائم بیماری انعکاسی از محل‌های تجمع آهن می‌باشند. رنگ خاکستری متمایل به ارغوانی تیره در پوست به علت افزایش آهن یا برنزه شدن آن باید شک به هموکروماتوز را برانگیزد.به علت رسوب آهن در پانکراس میزان انسولین و گلوکاگون در خون در بیماران مبتلا به هموکروماتوز بالا می‌رود.در واقع سطح انسولین ممکن است کاهش یابد و گاهی اوقات دیابت شیرین نیز به طور همزمان عارض می‌شود. تجمع آهن در کبد سیروز، در قلب کاردیومیوپاتی و در آدرنال نارسایی غده را موجب می‌شود.

درمان

اصول درمان مبتنی بر کاهش جذب آهن و افزایش دفع می‌باشد. استفاده از اهدای خون و فلبوتومی‌های متناوب موجب افزایش دفع آهن از بدن می‌شود. گاه از داروی دفروکسامین به عنوان چلات کننده استفاده می‌شود. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد