علایم ونشانه های بیماری آنژین صدری چیست ….؟؟


 علایم ونشانه های بیماری آنژین صدری چیست ….؟؟

 علایم ونشانه های بیماری آنژین صدری چیست ....؟؟

 «آنژین» به معنی «درد» و «آنژین صدری» به معنی «درد قفسه سینه» است که در اثر کاهش شدید اکسیژن رسانی به عضله قلب ایجاد می شود. این عارضه معمولا در نتیجه فعالیت زیاد یا سایر عواملی که قلب را تحت فشار قرار می دهد مانند فشار خون بالا یا ضربان تند قلب ایجاد میشود.درد آنژین بسیار متنوع است؛ این درد معمولاً زیر استخوان جناغ سینه بوده اغلب بهپشت یا شانه چپ کشیده می شود و به ندرت مستقیماً روی قلب قرار دارد. این عارضه معمولا با سوء هاضمه، ترش کردن و درد معده اشتباه می شود. درد آنژین صدری عموماً با ورزش یا فعالیت شدید کاری و جسمی شروع شده چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و با استراحت فروکش می کند. همچنین بعد از خوردن غذا هنگامی که بیشتر حجم خون کلی بدن متوجه دستگاه گوارش است، شدت می یابد.  این عارضه نسبت به هوای سرد واکنش نشان داده شدید می شود آنژین ممکن است در شب ایجاد شود که به آن «آنژین شبانه» می گویند. هرگونه تغییر در ماهیت یا نوع درد آنژینی، آنژین ناپایدار است که نشانه خطر بوده در این شرایط، قلب نیازمند مراقبت های ویژه می باشد

انواع

معمولاً آنژین موقتی است و گاهی هم دردی مزمن و ماندگار است. از نظر پزشکی آنژین به دو نوع تقسیم می‌شود:آنژین پایدارآنژین پایدار(stable angina) نوعی ایسکمی در میوکارد است که بدلیل افزایش درخواست متابولیک ماهیچه قلب (میوکارد) رخ می‌دهد. دلیل بروز درد یا شرایط افزایش کار قلب شامل فعالیت بدنی٬ استرس با منشأ روانی و واکنش به هوای سرد بوده و یا بدلیل آسیب‌های غیر قلبی که نیاز به اکسیژن را افزایش داده و یا پرفیوژن قلبی را کاهش می‌دهند.از این موارد می‌توان به کم‌خونی حاد٬هیپرتیروئیدیسم٬ فشارخون بالا و تب شدید اشاره نمود. درد بیمار با هرکدام از دلایل بالا ظاهر گردیده و با استراحت محو می‌شود. مهم‌ترین علت ابتلا به آنژین پایدار وجود آترواسکلروز ثابت در شریان کرونر بوده که ۷۰ تا ۷۵ درصد مجرای شریان بسته شده باشد. مدت‌زمان بروز درد از یک تا ۲۰ دقیقه ممکن است متغیر باشد و پاسخ فارماکولوژیک بیمار به نیتروگلیسرین زیرزبانی مناسب است.آنژین ناپایدارآنژین ناپایدار(Unstable angina) می‌تواند بدون مقدمه ایجاد شود و یا آنژین پایداری که حتی در حالت استراحت توسط شخص حس شود، آنژین حالت ناپایدار به خود گرفته‌است. تمام شرایط و حالات آنژین پایدار شامل محدوده ایجاد درد و کیفیت آن در این نوع آنژین نیز وجود دارد اما شدت و تناوب و مدت‌زمان آن شدیدتر است. آنژین ناپایدار بسیار خطرناک بوده و در ۱۰ درصد بیماران به یک سکته قلبی تبدیل می‌شود.علت آن کمبود اکسیژن مورد نیاز بافت ماهیچه قلب است. این کمبود اکسیژن به دلیل افزایش نیاز میوکارد نبوده و به علت ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی درون شریان کرونر ایجاد می‌شود. درد در این نوع آنژین نیز به علت وجود انسداد و تنگی پلاکتی درون کرونر است ولی شکسته شدن پلاک‌های درون کرونر و ایجاد میکروآمبولی می‌تواند منجر به انسدادهای دیگری شود. درمان و دخالت‌های پزشکی و پیگیری آنژین ناپایدار همان است که در آنژین پایدار وجود دارد.

علایم و نشانه ها

آنژین (در هردو نوع) در بیمار پیش از احساس مشخصه درد خود را با احساس ناراحتی٬ هراس٬ سوزش٬ احساس فشار و سنگینی بر روی قفسه سینه بروز می‌دهد. ازآنجا که سنسورهای درد مشخص مربوط به قلب بر روی اعصاب وجود نداشته و بطور اشتراکی از سری اعصاب درد پوستی و اندام فوقانی بهره می‌برد٬ درد ناشی از آنژین بصورت قابل انتشار به بازو٬ انگشت کوچک دست چپ٬ فک و گردن است.درد فشارنده در ناحیه قفسه سینه و ازبین رفتن آن ظرف چند دقیقه پس از استراحت یا مصرف دارو تجویز شده توسط پزشک از شاخصه‌های نوع پایدار آن است. در برخی بیماران حالت تهوع٬ احساس کاذب آروغ زدن و تعریق نیز همراه با درد بروز می‌کند. نوعی آنژین با نام آنژین پرینزمتال وجود دارد که بیشتر در زنان جوان دیده می‌شود و در آن رگ‌های کرونر عادی و بدون انسداد بوده و دلیل آن اسپاسم در شریان کرونر است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد