قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علایم و درمان بیماری نقرس چیست؟
نقرس
نقرس

علایم و درمان بیماری نقرس چیست؟

علایم و درمان بیماری نقرس چیست؟

  نقرس

از بین تمام بیماری های دردآور، نقرس یکی از دردناکترین آن ها است که اگر تحت کنترل و درمان قرار نگیرد ممکن است به قلب و کلیه ها حمله کند و عاقبت و نتیجه احتمالی آن مرگ خواهد بود. البتهامروزه با در دسترس بودن داروهای جدید، خطر این بیماری در مبتلایان خیلی کمتر از زمان های سابق شده است

نقرس یا به عبارت دیگر بیماری مفصلی نقرس یکی از بیماری های مهم مفاصل می باشد. علل یا عوامل اختصاصی برای تولید این بیماری بسیار متفاوت هستند. نقرس در أصل یک بیماری ویژه است به دلیل مواد شیمیایی غیرعادی در بدن است که باعث حمله  حاد یا شدید نقرس با تشکیل بلورهای اورات که یک نمک اسیداوریک است در یک یا چند مفصل تولید می شود. موقعی که این موضوع اتفاق می افتد به دنبال آن التهاب و درد در مفصل نیز به وجود می آید. معمولاً مفصل هایی که تحت تأثیر یک حمله  حاد نقرس قرار می گیرند، در مقایسه با آرتروز شبه روماتیسمی و یا آرتروز استخوانی دارای درد بیشتری هستند علت این است که التهاب در نقرس شدیدتر از درد روماتیسم یا آرتروز بوده و همین موضوع باعث درد شدیدتری می شود. در این بیماری همراه با التهاب شدید، فشار مادی و تحریک شیمیایی انتهای اعصاب حساس در ناحیه  مفصل های مبتلا و در اطراف آنها نیز وجود دارد.هنگام حمله  نقرس، آماس در ناحیه  مفصل میتواند بیش از سایر فرم های بیماری های مفصلی جلب توجه کند. به هرحال در اثر التهاب منافذ، رگ های خونی در ناحیه مبتلا گشاد می شوند. خون از این می شود. نفوذ خون در اطراف سلول های ناحیه مبتلا به منظور دفاع و حمایت صورت میگیرد ولی در حقیقت و عملاً باعث افزایش تورم می شود. این تورم خودش به طور قابل ملاحظه ای به افزایش درد کمک میکند. حمله های حاد و یا شدید نقرس می توانند در اثر یکی از علل مربوط به آن باشند.

در بدن هر فردی  اسیداوریک از  موادی به نام پورین  ساخته می شود این موضوع در جریان یک سلسله فعل و انفعالات شیمیایی که بسیار پیچیده هستند صورت می گیرد. بسیاری از غذاهای معمولی نیز که روزانه مصرف می شوند حاوی مقدار زیادی پورین هستند. افراد مبتلا  به نقرس باید از مصرف غذاهایی که دارای پورین زیاد هستند اجتناب کنند. در بین غذاهایی که حاوی پورین به مقدار فراوان هستند می توان به ماهی کولی و ساردین و اعضای حیوانی از قبیل: دنبلان، مغز، قلوه و جگر اشاره کرد و در بین نوشابه ها نیز آبجو حاوی مقدار زیادی پورین است

بیماری نقرس فقط در صورتی میتواند ایجاد شود که بلورهای اسیداوریک در مفاصل پدید آمده باشد. این اتفاق در بعضی مواقع در افرادی که میزان اسیداوریک خونشان بالا است حادث می شود. اسیداوریک موقعی در بدن تشکیل می شود که مواد زاید برای استفاده  مجدد مورد تجزیه قرار می گیرند. برای این که سطوح اسیداوریک در خون کم شود، در بدن بیشتر افراد این ماده به اندازه کافی همراه با ادرار به خارج دفع می شود. به هرحال بدن افراد مبتلا به نقرس معمولاً به طور ارثی گرایش دارند که اسیداوریک را کمتر از اندازه  عادی دفع کنند. باید دانست هر فرد با داشتن اسیداوریک به میزان خیلی زیاد الزاماً به نقرس مبتلا نمی شود، برای به وجود آمدن این بیماری لازم است که بلور کریستالها در مفصل تشکیل شوند. وقوع این حادثه برای بعضی افراد و همچنین برای بعضی از مفصل های معین مثلاً انگشت شست پا بیشتر از بقیه می باشد. اگر اسیداوریک درخون به مقدار زیاد وجود داشته باشد گاهی اوقات بلورها در کلیه ها تشکیل سنگ کلیه و یا در پوست تشکیل برآمدگی های آهکی را میدهند.

 علایم نقرس

معمولاً نقرس با یک حمله  شدید از این بیماریو در بیشتر موارد در قاعده انگشت شصت پا شروع می شود. این حمله ممکن است به دنبال یک جراحت کوچک یا یک ناراحتی مختصر از قبیل کوفتگی انگشت شصت پایا ابتلا به یک سرماخوردگی بروز کند. انگشت شصت پاشروع به خارش می کند و در یک دوره  کوتاه و فقط در عرض چند ساعت قرمز می شود، ورم می کند و به نحو عذاب آوری دردناک می شود. پس از چند روز این درد و تورم تدریجاً فروکش می کند و بالاخره مفصل به حالت طبیعی برمیگردد. در ایننمونه که گفته شد ممکن است تغییرات چندی وجود داشته باشد. به طور مثال امکان دارد سایر مفاصل از قبیل: قسمت هایی از آرنج هم مبتلا شوند. گاهی اوقات در یک زمان بیش از یک مفصل گرفتار می شود و در بعضی موارد التهاب در یک کیسه  مفصلی یا در نقاط دیگری در زیر پوست بیش از التهاب در یک مفصل می باشد. دوره یا ادامه  حمله  بیماری متغیر است، اما امروزه به وسیله  درمان های جدید معمولاً می توانبا بدترین این دردها مقابله و آنها را کاملاً رفع کرد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *