قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علایم و درمان سرخچه در کودکان چیست؟
سرخجه در کودکان
سرخجه در کودکان

علایم و درمان سرخچه در کودکان چیست؟

علایم و درمان سرخچه در کودکان چیست؟

سرخجه 

سرخجه، عفونت ویروسی خفیف و مسری است که دوره کمون (نهفتگی) آن ۱۴ تا ۲۱ روز است. بثورات و جوش ها صورت بروز، معمولاً درابتدا در پشت گوش و سپس پیشانی و بقیهٔ نقاط بدن ظاهر می شوند. این جوش ها بیشتر شبیه به قطعه یا وصله  قرمز رنگی هم سطح پوست هستند، نه جوش های دانه دانه. این جوش ها معمولا پس از ۲ تا ۳ روز برطرف می شوند و معمولاً علایم شدیدی ندارند.

نشانه های این بیماری عبارتند از: تب خفیف و تورم غدد لنفاوی. در صورتی که فرزند شما مبتلا به سرخجه شود، هیچ خطری متوجه او نیست تنها نکته ای که باید از آن اجتناب کنید، تماس فرزندتان با زنان باردار است، زیرا بیماری سرخجه در زنان باردار موجب اختلالاتی از جمله ناشنوایی و نابینایینوزاد می شود.

عوارض سرخجه

سرخجه در دوران کودکی، بیماری خطرناکی به شمار نمیآید. ولی تا ۵ روز پس از بروز بیماری و ایجاد جوش ها و بثورات باید فرزندتان را در خانه نگهدارید تا بیماری به طور کامل برطرف شود و به دیگران سرایت نکند. بیماری سرخجه در موارد نادری ممکن است منجر به آنسفالیت (ورم مغز) شود.

علایم سرخچه

تب خفیف

بثورات و نقاط صورتی یا قرمکز رنگ که ابتدا در پشت گردن و سپس پیشانی و بقیه قسمت های بدن ظاهر می شوند

بزرگ شدن و تورم غدد لنفاوی پشت گردن

درمان سرخچه

۱- به همه  افراد به خصوص زنان حامله در مورد بیماری فرزندتان آگاهی بدهید و سعی کنید او هیچ تماسی با افراد، مخصوصاً خانم های باردار نداشته باشد.

۲- تا برطرف شدن بیماری، کودک را به مدرسه و اماکن عمومی نبرید.

۳- اگر درجه  حرارت بدن کودک از ۳۸ درجه ی سانتیگراد افزایش یافت، به او تب بر (استامینوفن) بدهید.

۴- اگر فرزندتان بد حال است او را به رختخواب ببرید.

برای اطمینان از نوع بیماری به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزندتان از سردرد شدید و گرفتگی عضلات گردن شکایت می کند، بدون فوت وقت او را به نزدیک ترین مرکز درمانی یا نزد پزشک ببرید.

برای بیماری سرخجه درمان خاصی وجود ندارد؛ پس از طی شدن دوره، بیماریبرطرف می شود. فقط سعی کنید فرزندتان هیچگونه تماسی با زنان باردار نداشته باشد و اطرافیان را از بیماری فرزندتان آگاه کنید.

قبل از ابتلا به بیماری، فرزندتان را نسبت به بیماری سرخجه واکسینه کنید. البته بایک بار ابتلا به این بیماری، بدن برای تمام عمر نسبت به آن ایمن می شود.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *