قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / علایم و درمان سرمازدگی چیست؟
سرمازدگی
سرمازدگی

علایم و درمان سرمازدگی چیست؟

علایم و درمان سرمازدگی چیست؟

سرمازدگی

آسیب به بافتهای بدن در سرمای شدید را سرمازدگی گویند. کار در هوای آزاد در شرایط آب و هوایی سرد عامل این نوع خطر است  سرمای شدید باعث خستگی و انجماد بافتهای بدن و صدمه به آنها شده که تحت عنوان سرمازدگی شناخته می شود. عدم درمان سرمازدگی منجر به آسیب دایمی بافتهای ناحیه  مبتلا میگردد. سرمازدگی در هر دمایی پایین تر از صفر درجه (۲۳ درجه  فارنهایت) رخ میدهد. هرچه دما پایین تر باشد سرمازدگی بیشتر و سریع تر تظاهر می یابد، خطر سرمازدگی در هوای سرد و طوفانی بیشتر است. بیمارانی که گردش خون مناسبی ندارند مانند بیماران مبتلا به مرض قند در معرض خطر بیشتری نسبت به سرمازدگی هستند. داروهای مؤثر بر گردشخون نیز احتمال سرمازدگی را افزایش میدهند.انتهاها بیشتر از هر جای دیگری از بدن در معرضسرمازدگی هستند. لکه های سرد و سفیدپوستی همراه با سوزش ظاهر می شوند و به دنبال این علایم کرختی، گرفتگی و بی حسی نیز رخ میدهد. با گرم کردن بافت های مبتلا به نوع خفیف سرمازدگی قرمز شده و متورم می شود. اگر سرمازدگی شدیدتر باشد تاول هایی در پوست ظاهر می شود که بسیار دردناک خواهند بود. در صورت ادامه، مرگ بافتهای بدن اتفاق خواهد افتاد و در این حالت پوست آبی، تیره یا سیاه خواهد شد. سرمازدگی اغلب با هیپوترمی همراه است.

درمان سرمازدگی

اگر شما یا فرد دیگری در معرض سرمازدگی هستید بایستی ناحیه مبتلا را تا زمانی که امکان ابتلای مجدد به سرمازدگی وجود نداشته باشد گرم کنید. گرم کردن به طور تدریجی و با فرو بردن ناحیه مبتلا به داخل آب گرم صورت می گیرد (بهتر است به جای آب از آب شلغم پخته استفاده شود). آب نباید بسیار داغ باشد. وقتی رنگ پوست عادی شد، عضو مبتلا را از آب خارج کنید ولی ناحیه  سرمازده رامالش ندهید. پوست نباید با حرارت مستقیم گرم شود زیرا امکان سوختگی وجود دارد، تا قبل از آن که حس پوست برگردد بین انگشتان سرمازده باند استریل قرار دهید و انها را را به صورت شل پانسمان کنید

پیشگیری از سرماخوردگی دست و پا

باید روزی یک یا دو مرتبه دست و پارابا آبلیمو مالش دهید.

برای برطرف کردن سرمازدگی دستها باید روزی دو یا سه مرتبه با آبلیمو آن را به طور ملایم مالش دهید.

• مقداری آرد ذرت را با خاک ارہ نرم به نسبت مساوی مخلوط و خمیر کنید و روزی دو تا سه مرتبه دستها را در آن قرار داده و ملایم مالش دهید.

روزی دو مرتبه مدتی دستها را در آب شلغم .خته نگه داریدروزی سه مرتبه روی آن ادرار کرده، مدتی صبر کنید، بعد با آب گرم بشویید و آب بکشید.

اگر پاها دچار سرمازدگی شده است از برنج بیشتر استفاده کنید، ضمناً می توانید پاها را با آب پیاز کمپرس کنید

روزی سه مرتبه با آبلیمو تازه پاها را مالش دهید

برگهای کرفس را بپزید و با آب آن پاها را شستشو و مالش دهید.

شلغم را با تمام اعضایش بپزید، بعد شلغم ها را که خوب پخته شده اند در آبش له کنید، سپس پاها را در آن قرار داده و خوب مالش دهید.

یک شلغم بزرگ یا چند شلغم کوچک را در کوره یا فر یا تنور بپزید، بعد خوب له کرده، سپس بر پاها مالش دهید و بگذارید تا مدتی روی آن بماند تا بهبود یابد.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *