قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علایم و درمان سیاه سرفه را مرور میکنیم.
سیاه سرفه در کودکان
سیاه سرفه در کودکان

علایم و درمان سیاه سرفه را مرور میکنیم.

علایم و درمان سیاه سرفه را مرور میکنیم.

سیاه سرفه 

سیاه سرفه یکی از خطرناکترین بیماری های کودکان، به خصوص در کودکان زیر ۱۲ ماه است. این بیماری مسری توسط نوعی باکتری ایجاد می شود. عفونت و خلط حاصل از سیاه سرفه موجب بسته شدن مجاری هوایی و تنفسی می شود. علامت مشخصه  سیاه سرفه (در مرحله  گسترش بیماری) سرفههای بخصوص است که به دنبال هر سرفه، از ته حنجره صدایی شدید همراه با تو کشیدن نفس شنیده می شود. گاهی کودک به دنبال تقلا و فشار حاصل از سرفه استفراغ میکند. معمولا سرفه در بیماری سیاه سرفه حدود ۱۰ هفته طول میکشد. احتمال خطر بروز عفونت ثانویه، از قبیل سینه پهلو (ذات الریه یا پنومونی) و برونشیت در این بیماری بالا است.

سیاه سرفه در شیرخواران زیر ۶ ماه با علایم شدیدی همراه است به طوری که سرفه های شدید و مسدود شدن مجاری تنفسی و اختلال در تنفسی ممکن است منجر به مرگ نوزاد مبتلا شود.

امروزه به دلیل واکسیناسیون، شیوع این بیماری به خصوصی در کشورهای پیشرفته کاهش یافته است.

عوارض سیاه سرفه 

سیاه سرفه به ویژه در شیرخواران بیماری مخاطره آمیزی به شمار می رود و حتی ممکن است موجب مرگ شیرخوار شود، زیرا ممکن است به علت مسدود شدن مجاری تنفسی و اختلال در تنفس، میزان اکسیژن دریافتی پایین بیاید.

در بیماری سیاه سرفه استفراغ شدید و مکرر و در نتیجه  سرفه های پی در پی نیز ممکن است منجر به کم آبی بدن شود. احتمال دارد حملات سیاه سرفه به ریه ها آسیببرساند و منجر به بروز عفونت های برونشیتی عود کننده شود.

علایم سیاه سرفه

  • علایم شبیه به سرماخوردگی در ابتدای بیماری از جمله تب ، آبریزش بینی و استخوان درد
  • سرفه های بیش از حد و ایجاد سرفه خاص همراه با تو کشیدن نفس
  • استفراغ در پی تقال و حملات سرفه
  • بی خوابی به علت سرفه های مکرر

درمان سیاه سرفه

۱) اگر فرزندتان سرفه می کند و سرفه های او روز به روز بدتر می شود فورا به پزشک مراجعه کنید.

۲) اگر فکر می کنید که فرزندتان به سیاه سرفه مبتلا شده است تا انجام هنگام بروزسرفه های مداوم،ظرفی را جلوی دهان کودک بگیرید

اقدامات درمانی و مراجعه به پزشک او را و در خانه کوهن ۴ هاتنتبه مدرسه یا کودکستان نفرستید.

۳) هنگامی که کودک دچارl. سرفه های مداوم می شود، او را بنشانید و سرش را کمی به طرف جلو خم کنید و  ظرف گودی را جلوی او بگیرید در حالی

که به او در خارج کردن خلطها کمک می کنید.

اگر احتمال می دهید که فرزندتان دچار سیاه سرفه شده است فوراً او را نزد پزشک ببرید 

پزشک برای کاهش شدت بیماری و پایین آمدن میزان عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کند، ممکن است پزشک برای اطمینان از تشخیص به وسیله  سوآب از گلوی کودک نمونه برداری کند و آن را به آزمایشگاه بفرستد.  در صورتی که حال کودک وخیم باشد، احتمال دارد پزشک برای جلوگیری از کم آبی بدن از طریق وصل کردن سرم و به منظور تأمین اکسیژن به وسیله  دستگاه اکسیژن، کودک را فوراً در بیمارستان بستری کند.

پزشک نحوه  نگه داشتن کودک را در هنگام بروز حمله به شما آموزش میدهدو نکات ضروری را برای مراقبت از کودک به شما گوشزد می کند.

– در طی بروز حملات سرفه سعی کنید به کودک آرامش دهید، زیرا ترس و هراس تنگی نفس او را بدتر میکند. در حین سرفه زیر گلوی او کاسه ای بگیرید و او را به خارج کردن خلط ها تشویق کنید تا مجاری تنفسی اش پاک شود، سپس به منظور جلوگیری از انتشار عفونت کاسه را با آب جوش تمیز بشویید.

– اگر فرزندتان در اثر سرفه های مداوم استفراغ می کند، پس از هر بار بالا آوردن، به او مقدار کمی غذا و نوشیدنی بدهید تا مواد مغذی و مایعات مورد نیاز بدنش تأمین شود و قدرت و نیروی جسمی اش حفظ شود.

– تا مدتی پس از بهبودی، به کودک اجازه ندهید بازیهای پرتحرک و نفس گیر را انتخاب کند. زیرا تقلا و نفس زدن، برای کودکی که به تازگی از سیاه سرفه بهبود یافتهاست به سرعت موجب بروز سرفه های شدید، و درنتیجه بی حالی و خستگی مفرطمی شود.

– کودک را از دود سیگار دور نگه دارید.

– تا مدتی در اتاق کودک بخوابید تا در صورت بروز سرفه های مکرر تنها نباشد.

– بدون اجازه  پزشک هیچ گونه داروی ضد سرفه به کودک ندهید.

– اگر چند روز پس از بهبودی و رفع بیماری، کودک بی حالی و بیمار به نظر میرسد و در تنفس مشکل دارد فوراً او را نزد پزشک ببرید، زیرا ممکن است عفونت ثانویهای مثل سینه پهلو (ذات الریه) یا برونشیت عارض شده باشد.

– در صورتی که فرزندتان قبلاً به سیاه سرفه مبتلا شده و از آن بهبود یافته است اما پس از مدتی درهنگام بروز سرماخوردگی سرفه هایی شبیه به سیاه سرفه می کند، نگران نشوید و فکر نکیند که سیاه سرفه عود کرده است. بلکه ممکن است کودک طبق عادت قبلی سرفه هایی شبیه به سیاه سرفه بکند یعنی سرفه ای با صدای بلند به همراه تو کشیدن نفس درانتھای آن۔

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *