قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علایم کشیدگی عضلات و رباطها و پیچ خوردگی در کودکان چیست؟
کشیدگی عضلات و رباطها در کودکان
کشیدگی عضلات و رباطها در کودکان

علایم کشیدگی عضلات و رباطها و پیچ خوردگی در کودکان چیست؟

علایم کشیدگی عضلات و رباطها و پیچ خوردگی در کودکان چیست؟

 کشیدگی عضلات و رباطها و پیچ خوردگی

کشیدگی بیش از حد عضلات و رباطها (نوارهای الیافی که از استخوان و مفاصل حفاظت و حرکت آنها را کنترل می کنند) موجب ایجاد حالتی می شود که به آن پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن نیز میگویند. این حالت ممکن است در اثر حرکت پیچشی ناگهانی و در نتیجه پیچاندن مفصل ایجاد شود. اگر رباطها (نوارهای الیافی) در اثر کشیدگی شدید پاره شوند، ممکن است در مفصل خونریزی و در نتیجه تورم، درد و کبودی شدید ایجاد کنند. معمولا پیچ خوردگی درنواحی بازو، زانو و مچ دست شایع تر است و از آنجایی که رباطهای مفاصل این نواحی نزدیک به سطح پوست است و در زیر آن استخوان کوچک ولی سختی قرار دارد، تورم به سرعت خود را نشان می دهد و این نواحی با کوچک ترین حرکت و لمس دردناک می شوند کشیدگی عضلات و رباطها در کودکان کوچکتر (خردسالان) نادر است زیرا مفاصل آنها نرم و انعطاف پذیر است، به همین دلیل به ندرت دچار پیچ خوردگی مفاصل می شوند. این مشکل در کودکان ۶ تا ۱۲ سال شایع است

عوارض کشیدگی عضلات و رباطها

کشیدگی عضلات و رباطها دردناک هست ولی خطرناک نیست، اگر چه باید توسط رادیوگرافی با اشعه ایکس تشخیص داده شود که شکستگی استخوان یا دررفتگی مفصلیوجود ندارد.

علایم کشیدگی عضلات و رباطها

  • کبود شدگى
  • تورم و حساس شدن عضو
  • درد در هنگام لمس کردن یا حرکت دادن ناحیه اسیب دیده

درمان کشیدگی عضلات و رباطها

۱) توجه کنید که آیا در ناحیه  آسیب دیده تغییر شکل و ورم دیده می شود یا خیر، اگر درد شدید وجود داشته باشد ولی تغییر شکل و تورم وجود نداشته باشد، ممکن است کودک دچار شکستگی یا دررفتگی شده باشد. در این حالت کودک را به صورت دراز کشی قرار دهید و عضو آسیب دیده را بالا و ثابت نگه دارید و فوراً او را نزد پزشک ببرید.

۲) برای کاهش تورم حاصل از کشیدگی عضلات و رباطها، روی عضو کمپرس سرد بگذارید.

۳) دور ناحیه  آسیب دیده را به وسیله  بند ونوار ببندید تا از مفصل حفاظت شود ولی مراقب باشید بانداژ را بیش از حد سفت و محکم ببندید.

اگر پزشک احتمال شکستگی یا دررفتگی استخوان را بدهد برای تشخیص قطعی به وسیله  رادیوگرافی، کودک را به بیمارستان یا درمانگاه میفرستد.

اگر آسیب دیدگی در اثر کشیدگی عضلات و رباطها باشد، پزشک مفصل آسیب دیده را بانداژ می کند.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *